Ten potworny "kryzys wieku średniego"

Ten potworny "kryzys wieku średniego"

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Być może słyszałeś, jak ktoś tłumaczy zachowanie innej osoby jako “kryzys wieku średniego”. A może i ty odczuwasz pewne zdenerwowanie lub niepokój w związku ze zbliżającymi się urodzinami. Może boisz się zestarzeć lub wyjść z okresu młodości. Albo jednego i drugiego.

Prawda jest taka, że ogromna większość kobiet oraz wielu mężczyzn cierpi na tak zwany “kryzys wieku średniego”. W przypadku kobiet spowodowane jest to wkraczaniem w okres menopauzy i symptomami z nią związanymi – zarówno tymi fizycznymi i psychologicznymi.

“Kryzys wieku średniego” nie pojawia się dokładnie w dniu zdmuchnięcia 40 świeczek z tortu urodzinowego. Zazwyczaj rozwija się po tym czasie lub nieco wcześniej. Zaczynamy wtedy analizować swoje dotychczasowe dokonania albo ważne nierozwiązane sprawy. W niektórych przypadkach po głowie zaczynają chodzić myśli o odpoczynku i emeryturze (chociaż w większości krajów europejskich od przejścia na emeryturę wciąż dzielą cię dwie kolejne dekady).

“Kryzys wieku średniego” – charakterystyka

Zdaniem ekspertów istnieją dwa rodzaje kryzysu związanego z wiekiem. Pierwszy ma charakter ewolucyjny i polega na obserwacji naszego starzenia się i biologicznych przemian. Drugi z nich dotyczy okoliczności i wynika ze zmian w otoczeniu, które osobiście na nas wpływa. Kryzys wieku średniego zaliczany jest do tej pierwszej grupy.

Wkroczenie w czwartą dekadę życia w niektórych osobach może wywołać depresję i poczucie niepokoju. Dzieje się tak zwłaszcza z powodu presji społecznych i rodzinnych, związanych z osiągnięciem pewnego wieku.

Urodziny - kryzys wieku średniego

Badania pokazują na przykład, że prawdopodobieństwo wystąpienia kryzysu wieku średniego jest wyższe wśród osób nie będących w sformalizowanym związku lub nie posiadających dzieci, dobrej pracy albo zakupionego przez siebie domu.

Przyczyny kryzysu wieku średniego są różne. Do najczęstszych z nich należą jednak: niepewność, nadmiar ciążących odpowiedzialności, rutyna, konflikt z partnerem, świadomość popełnionych błędów, nuda, brak jasno określonych celów, itp.

Nowa perspektywa

Bez wątpienia jedna z najbardziej istotnych oznak kryzysu wieku średniego to pragnienie bycia znów “młodym.” Niesie to ze sobą poszukiwania nowych doświadczeń. Robienie rzeczy, które wcześniej  nie wydawały się ekscytujące, lub których z pewnych powodów nigdy nie mogliśmy robić, noszenie młodzieżowej odzieży, odwiedzanie barów i klubów, itp.

To nowe podejście do życia może posłużyć za świetny dzwonek alarmowy, motywację wyrywającą z rutyny i wzbogacającą życie. Może też jednak wywołać paraliżującą nostalgię. Może ona sprawiać, że zaczynamy marzyć o tym, co było i zapominamy o ogromie rzeczy, które mamy jeszcze do zrobienia.

Radość

Zdrowa nostalgia i refleksja nad przeszłością są dobre. Zawierają się w postawie akceptowania faktu upływającego czasu bez poczucia gniewu lub niemocy. Oznaczają też brak rezygnacji z teraźniejszości czy przyszłości na rzecz rozpamiętywania przeszłości.

W rzeczywistości tego rodzaju refleksja może być bardzo dobrym momentem w życiu. Może pomóc iść naprzód z wiedzą zdobytą do tej pory.

Jakie są zatem sposoby na stawienie czoła temu “kryzysowi” ze zdrowym nastawieniem?

  1.  Nastaw się pozytywnie. Nieważne, że jesteś już “starszy,” pamiętaj, że wiek niesie ze sobą doświadczenie, anegdoty, wiedzę. Przed tobą wciąż jeszcze wiele lat i nie warto przeżyć ich w cierpieniu.
  2. Czerp z tego przyjemność. Doświadczenie dorastania i uporania się z wieloma problemami czyni cię jeszcze bardziej interesującą osobą, przygotowaną na to, co nastąpi potem. Będziesz lepiej panować nad sobą,  znać konsekwencje swoich działań, a twoja samoświadomość prawdopodobnie wzrośnie. Pamiętaj też, że najlepszy czas to tu i teraz. Nie utożsamiaj młodości ze szczęściem. Szczęście i spełnienie można osiągnąć na każdym etapie życia.
  3. Zastanów się. Można powiedzieć, że znajdujesz się w środkowym momencie życia. To dobry czas, by pomyśleć o tym, co udało ci się już osiągnąć oraz pomyśleć o przyszłości, bo wciąż czeka cię wiele. Jakiekolwiek zmiany, które od tej pory zechcesz wprowadzić będą musiały być bardzo dokładnie oszacowane i przeanalizowane.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.