Kilka ciekawych faktów na temat muzyki

Jedną z głównych sił muzyki jest ewokacja. Poprzez melodie przywołuje wspomnienia lub ludzi, których już z nami nie ma.
Kilka ciekawych faktów na temat muzyki
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Muzyka to inspiracja, magia i piękno. Jest obecna w taki czy inny sposób w całym naszym życiu. Jej pochodzenie nie jest znane, ale niektórzy twierdzą, że pierwsze melodie powstały przy użyciu samego ciała jako instrumentu perkusyjnego i głośnej recytacji rytmów. Dzisiaj przedstawimy Wam kilka ciekawych faktów na temat muzyki.

Uważa się, że muzyka narodziła się jednocześnie z językiem. Na początku do wydawania dźwięków używano instrumentów wykonanych z kości i kamienia. Później pojawiły się bębny wykonane z naturalnych materiałów, takich jak łupiny orzecha kokosowego. Następnie były instrumenty smyczkowe i wreszcie instrumenty dęte.

Muzyka jest obecna we wszystkich społeczeństwach na świecie, przez cały czas. Tradycyjne pieśni były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. Jednak dopiero w X wieku Guido D’Arezzo opracował system pisania muzyki. Pięciolinię zaprojektował później Ugolino de Forlí. Dzięki temu muzyka mogła przekroczyć barierę czasu. Poznajmy inne ciekawe fakty dotyczące muzyki.

Muzyka jest najbardziej bezpośrednią sztuką, wchodzi przez ucho i trafia do serca… To uniwersalny język ludzkości”.

-Astor Piazzolla-

Kobieta słucha muzyki
Muzyka może pomóc zmniejszyć stres i poprawić nastrój.

Kilka ciekawych faktów na temat muzyki

Nie jest łatwo zdecydować, kto był największym kompozytorem wszech czasów. Większość koneserów uważa, że był to Wolfgang Amadeus Mozart. Twierdzą, że doprowadził instrumenty swoich czasów do maksymalnej ekspresji. Jego technika była punktem zwrotnym w muzyce. Uważa się, że cała późniejsza muzyka zawierała część jego wpływu.

Na jakim instrumencie najtrudniej jest grać? Wielu może pomyśleć, że to fortepian, ale tak nie jest. Instrumentem, który wymaga najwięcej talentu, są skrzypce. Jest tak, ponieważ do wytworzenia harmonijnych dźwięków wymagana jest duża doza precyzji, zarówno przy posługiwaniu się smyczkiem, jak i ustawianiu palców. Najmniejszy błąd któregokolwiek z tych elementów generuje przenikliwy i nieprzyjemny dźwięk. Inaczej jest w przypadku ukulele, ponieważ prawie nie wydobywa się z niego muzyka.

Kolejny ciekawy fakt na temat muzyki dotyczy słynnej piosenkarki Tiny Turner. Jej piosenki są wykorzystywane na lotnisku w Gloucestershire (Anglia) do straszenia ptaków. Najwyraźniej jej głos ma moc odstraszania ich, zwłaszcza wron i mew. Pracownicy lotniska nie wiedzą dlaczego, ale to rozwiązanie działa.

Muzyka i ciało

Nauka odkryła, że muzyka zapewnia ogromne korzyści całemu ciału. Po pierwsze, udowodniono, że ma wpływ na ciśnienie krwi. Co więcej, istnieją dowody na to, że serce dostosowuje uderzenia do rytmu słuchanej muzyki. W zależności od rodzaju muzyki serce przyspiesza lub relaksuje się.

Z drugiej strony istnieją dowody na to , że muzyka poprawia sprawność fizyczną. W szczególności rock i pop zwiększają możliwości sportowe organizmu. Wiadomo też, że słuchanie bardzo głośnej muzyki wywołuje pragnienie.

Dane wskazują również, że muzyka ma naprawdę pozytywny wpływ na zdrowie mózgu. Stymuluje wiele obszarów związanych z ruchem, pamięcią i nastrojem. W konsekwencji łagodzi stres, poprawia rozumowanie i pamięć oraz promuje lepszą jakość snu.

Muzyka popularna

Najstarsza znana popularna piosenka pochodzi sprzed trzech tysiącleci. Uważa się, że został napisana 3400 lat temu na terenie dzisiejszego Bliskiego Wschodu. Znanych jest kilka piosenek z tego okresu. Oczywiście nie istnieją nich zapisy dźwiękowe, ale po kilku latach badań zostały przetłumaczone na tradycyjną pięciolinię. Dziś możemy usłyszeć w pewnym sensie wersję tej melodii.

[umieścić]https://www.youtube.com/watch?v=tAc2KDNHEw4&t=8s[/umieścić]

Jaka jest najczęściej wykonywana piosenka na świecie? Jest ich kilka, ale bez wątpienia złoty medal idzie do piosenki Yesterday, autorstwa Paula McCartneya. Utwór ten śpiewały między innymi takie postacie jak Frank Sinatra, Bob Dylan i Elvis Presley. W Księdze Rekordów Guinnessa stwierdzono, że istniało 3200 wersji tej piosenki.

Hiszpańską piosenką z największą liczbą interpretacji jest Bésame mucho meksykańskiego kompozytora Consuelo Velázqueza. Szacuje się, że istnieje ponad 1000 różnych wersji i została ona przetłumaczona na 20 języków. Wśród najwybitniejszych wykonawców są między innymi Frank Sinatra, Nat King Cole, The Beatles i Andrea Bocelli.

[umieścić]https://www.youtube.com/watch?v=wXTJBr9tt8Q[/umieścić]


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fustinoni, O. (2016). La música: química, emoción y cerebro. Química Viva15(1), 4-6.
  • Martyanova, V. U. (2015). EL EFECTO DE LA MÚSICA PARA LA SALUD HUMANA. In People. Science. Innovations in the New Millennium (pp. 453-455).
  • Muñoz, L. A. (2020). Historia oculta de la música: Magia, geometría sagrada, masonería y otros misterios. La Esfera de los Libros.
  • Zanini, Claudia Regina de Oliveira et al. O efeito da musicoterapia na qualidade de vida e na pressão arterial do paciente hipertenso. Arquivos Brasileiros de Cardiologia [online]. 2009, v. 93, n. 5 [Accedido 19 Agosto 2022] , pp. 534-540. Disponible en: <https://doi.org/10.1590/S0066-782X2009001100015>. Epub 06 Ene 2010. ISSN 1678-4170. https://doi.org/10.1590/S0066-782X2009001100015.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.