Joga - 4 pozycje dla zapewnienia lepszego snu w nocy

Joga - 4 pozycje dla zapewnienia lepszego snu w nocy

Ostatnia aktualizacja: 15 sierpnia, 2018

Joga – ludzie, którzy cierpią na bezsenność i wykonują codzienne techniki z nią związane, aby spróbować lepiej spać, czerpią z tego duże korzyści. Po pierwsze zasypiają szybciej, dłużej śpią i łatwiej zasypiają, jeśli obudzą się w środku nocy.

Jeśli chcesz ćwiczyć jogę, aby lepiej spać, to co naprawdę musisz zrobić, to posłuchać swojego ciała. Nie powinieneś robić więcej ponad to, co Twoje ciało może znieść, ani wykonywać żadnych ćwiczeń, które mogłyby spowodować ból.

Podmioty takie jak Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zalecają, aby pacjenci z trudnościami w spaniu ćwiczyli jogę przez godzinę dziennie. Naukowcy twierdzą, że codzienna praktyka może zapobiec rozwojowi nadciśnienia. Oprócz tego wykazano, że joga może również pomóc w zmniejszeniu stresu.

Czytaj dalej i poznaj jedne z najlepszych pozycji jogi do walki z bezsennością.

Joga – 4 pozycje dla zyskania lepszego snu w nocy

Joga może nie rozwiązać natychmiast problemów ze snem. Jednakże, jeśli ćwiczysz ją codziennie przed pójściem spać, zauważysz, jak poprawia ona jakość Twojego snu. Będziesz bardziej zrelaksowany i zmniejszysz poziom stresu w swoim życiu. Zapewni to bardziej klarowny umysł, umożliwiając lepsze odpoczywanie, gdy kładziesz się spać.

Oto cztery pozycje jogi, które dla Ciebie wybraliśmy.

Bohater lub Virasana

Chociaż nazwa tej pozycji może wskazywać na coś zupełnie odwrotnego, jest to jedna z najlepszych pozycji, które pomogą Ci się zrelaksować. Zalecamy spędzać kilka minut w pozie Bohatera przed pójściem spać. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to usiąść na podłodze w stylu japońskim, z ugiętymi kolanami i nogami odwróconymi do tyłu.

Dziewczyna ćwicząca jogę.

 Powierzchnia stóp powinna opierać się płasko na ziemi. W tym samym czasie kręgosłup musi pozostać prosty, z ramionami i głową wyrównanymi w stosunku do bioder. Jeśli pozycja ta powoduje zbyt duży nacisk na kolana, połóż poduszkę między stopami i umieść na niej swoje pośladki.

Pozycja bohatera jest idealna do osiągnięcia całkowitego stanu dobrego samopoczucia. Pomoże Ci poczuć się fizycznie zdrowym i stabilnym emocjonalnie. Dzieje się tak, ponieważ siedzenie w tej pozycji stymuluje punkty nacisku na powierzchni stóp, które promują całkowite rozluźnienie ciała.

Pozycja nieboszczyka lub Savasana

Ta druga pozycja jest szczególnie przydatna, aby pomóc Ci skupić umysł. Robiąc to, możesz “połączyć się ponownie” z oddychaniem, dostosować się do ciała i uwolnić codzienny stres. Podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu, zalecamy, aby wykonać pozycję nieboszczyka tuż przed pójściem spać, ponieważ pomoże to w lepszym śnie w nocy.

Przede wszystkim powinieneś położyć się na plecach ze stopami w pewnej odległości od bioder i rozluźnić ramiona po bokach. Następnie podnieś dłonie i zamknij oczy. Robiąc to, weź kilka oddechów, wdychaj i wydychaj powoli.

Po kilku sekundach zauważysz, jak bardzo jesteś zrelaksowany.

Pozycja odwróconego brzucha lub Jathara Parivartanasana

Jeśli problemy z żołądkiem nie pozwalają Ci zasnąć w nocy, zalecamy ćwiczyć pozę odwróconego brzucha. To ćwiczenie pomoże zmniejszyć obrzęk żołądka i zatrzymywanie gazów. Ponadto poprawi krążenie i zmniejszy napięcie w okolicy karku i pleców.

Połóż się na podłodze na plecach. Rozciągnij ramiona, zegnij kolana i zbliż je do klatki piersiowej. Następnie przenieś je na prawą stronę ciała, lewym ramieniem dotykając ziemi. Potem obróć głowę w lewo. Dociskaj kolana prawą ręką, aby skuteczniej się rozciągnąć.

Wytrzymaj w tej pozycji i policz do 6, wdychając i wydychając delikatnie podczas liczenia. Następnie powtórz sekwencję po lewej stronie ciała, aby ukończyć pełne ćwiczenie.

Ćwicząca dziewczyna.

Pozycja nóg uniesionych na ścianie lub Viparita Karani

Pod koniec dnia pracy, zwłaszcza jeśli jesteś na nogach przez większość dnia, stopy i kostki mogą puchnąć i być zmęczone. To ćwiczenie jest bardzo przydatne, ponieważ pomaga regulować przepływ krwi.

Umieść matę do jogi na podłodze w miejscu blisko ściany z dużą ilością miejsca dookoła. Połóż plecy na macie, podnieś nogi do góry i oprzyj je o ścianę. Rozciągnij ramiona po bokach ciała i oddychaj głęboko. Możesz wykonywać to ćwiczenie tak długo, jak potrzebujesz.

Podsumowując, joga jest uważana za jedną z najlepszych metod leczenia bezsenności, ponieważ pomaga rozluźnić ciało i umysł. Jeśli zaczniesz regularnie wykonywać powyższe ćwiczenia, Twój sen powinien na tym zyskać, ponieważ zmniejszysz napięcie i stres w swoim życiu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.