Jeśli potrafisz stać na jednej nodze, będziesz żył dłużej

Spróbuj utrzymać równowagę na jednej nodze. Utrzymaj tę pozycję przez dziesięć sekund. W tym artykule mówimy o konsekwencjach możliwości wykonania tego prostego ćwiczenia, z naukowego punktu widzenia.
Jeśli potrafisz stać na jednej nodze, będziesz żył dłużej
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy potrafisz utrzymać równowagę i stać na jednej nodze? Nasza równowaga, o ile nie jest naprawdę zła, zwykle nie przyciąga naszej uwagi. Jednak British Journal of Sports Medicine opublikował niedawno badanie, które dotyczyło tego tematu. Nagłówek jest dość kontrowersyjny i może prowadzić do nieporozumień, jeśli nie poświęcisz trochę czasu na analizę tego, o co chodzi w badaniu.

Badanie zakończyło się sugestią, że prosty test balansowania na jednej nodze przez dziesięć sekund powinien być stosowany w standardowych badaniach zdrowotnych. Wydaje się, że to, czy ludzie potrafią to robić, wpływa na ich oczekiwaną długość życia.

Jest wiele aspektów tego twierdzenia, które warto przeanalizować.

Kiedy osiągną wiek średni, mężczyźni i kobiety powinni przystąpić do testu równowagi.

utrzymanie równowagi
Utrzymanie równowagi to wyrafinowany proces, który łączy się z wieloma innymi procesami neurologicznymi, kostnymi i mięśniowymi.

Znaczenie umiejętności balansowania na jednej nodze

Wyżej wymienione badanie było zarówno gruntowne, jak i dokładne. W latach 2009-2020 zespół naukowców z kliniki Clinimex Exercise Medicine (Brazylia) i University of Bristol (Wielka Brytania) przeanalizował grupę 1702 osób dorosłych w wieku od 51 do 75 lat.

Ich celem było zidentyfikowanie możliwego związku między równowagą a oczekiwaną długością życia. Jeśli okazałoby się, że taki związek istnieje, chcieli poszerzyć jego zrozumienie, identyfikując zmienne, które modulują tę relację. Podczas testów pacjenci zostali poproszeni o utrzymanie równowagi na jednej nodze. Musieli utrzymać tę pozycję przez co najmniej dziesięć sekund.

Może to zabrzmieć zaskakująco prosto, ale nie wszyscy uczestnicy byli w stanie to zrobić. Co więcej, w miarę upływu lat ćwiczenie stawało się dla nich jeszcze bardziej skomplikowane. Wyniki były niezwykle jasne i istotne. Uczestnicy, którzy nie byli w stanie ukończyć testu, byli o 84 procent bardziej narażeni na śmierć w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Było to często spowodowane problemami sercowo-naczyniowymi czy udarami.

Wyniki wskazują, że to, czy dana osoba może stać na jednej nodze przez dziesięć sekund, jest niezwykle ważnym testem klinicznym, który powinien być stosowany u osób w średnim wieku.

Od 60 roku życia pojawia się więcej problemów z utrzymaniem równowagi

Dane wykazały, że w wieku od 51 do 55 lat tylko pięć procent osób miało problemy z równowagą. Jednak w wieku powyżej 60 lat około 37 procent badanych miało problemy ze staniem na jednej nodze przez dziesięć sekund. Po siedemdziesiątce ponad połowa miała problemy z wypełnieniem testu.

Wskaźnik ten koreluje z problemami zdrowotnymi, które zwykle pojawiają się w szóstej dekadzie życia. To w tym czasie fizyczny i mózgowy spadek zaczyna się na bardziej znaczących poziomach. Jest więcej przypadków urazów kości, upadków, bólów mięśni, trudności w pracy, demencji i przybierania na wadze. Wszystko to sprawia, że coś tak prostego jak balansowanie na jednej nodze staje się trudne.

Co ma wspólnego problem z utrzymaniem równowagi z oczekiwaną długością życia?

Niezdolność do stania bez podparcia na jednej nodze przez dziesięć sekund nie jest sama w sobie problemem zdrowotnym, ale wskaźnikiem innych potencjalnych schorzeń. Fakt, że nie jest się w stanie tego zrobić, może być spowodowany chorobami utajonymi. Te ciche schorzenia, które zmniejszają długowieczność, mogą być liczne i, jak wspomnieliśmy wcześniej, zwykle pojawiają się między 60 a 70 rokiem życia.

Z reguły może istnieć kilka z następujących chorób (niektóre są poważniejsze niż inne):

  • Choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja.
  • Problemy z kośćmi i mięśniami.
  • Problemy sercowo-naczyniowe.
  • Otyłość.
  • Zaburzenia metaboliczne.
  • Problemy ze snem lub nagromadzone zmęczenie.
  • Problemy z uszami.

Brak możliwości utrzymania równowagi przez dziesięć sekund na jednej nodze wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmierci w ciągu następnych dziesięciu lat.

osoba starająca się zachować równowagę
Ćwiczenia związane z oporem tlenowym mogą nam pomóc w utrzymaniu równowagi.

Co możesz zrobić, aby poprawić swoją równowagę?

Jak już wspomnieliśmy, umiejętność balansowania na jednej nodze po 60 roku życia sugeruje, że dana osoba jest w dobrym stanie ogólnym. Oznacza to, że jej kości są nadal mocne, a wytrzymałość, koordynacja i siła mięśni są na odpowiednim poziomie. Ponadto znaczna część procesów neurologicznych nadal funkcjonuje optymalnie.

Wyniki tego badania nie sugerują, że powinieneś próbować uczyć się umiejętności balansowania linoskoczka, ale z pewnością powinieneś dbać o swój ogólny stan zdrowia i upewnić się, że Twoja koordynacja, ruchy, opór, elastyczność i oddychanie są odpowiednie.

Niezależnie od wieku, nie zaszkodzi zacząć uprawiać jakiś sport. Niezbędne są codzienne spacery, joga, ćwiczenia aerobowe i dbanie o swoją wagę. Aby zachować dobrą kondycję mózgu, potrzebna jest wystarczająca ilość snu, niepalenie i radzenie sobie z czynnikami takimi jak wysokie ciśnienie krwi lub cholesterol.

Należy również poddawać się okresowym badaniom lekarskim i pamiętać, że zachowanie równowagi może przedłużyć życie. Upewnij się, że pozostajesz aktywny zarówno w ciele, jak i umyśle.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Araujo CG, de Souza E Silva CG, Laukkanen JA, Fiatarone Singh M, Kunutsor S, Myers J, Franca JF, Castro CL. Successful 10-second one-legged stance performance predicts survival in middle-aged and older individuals. Br J Sports Med. 2022 Jun 21:bjsports-2021-105360. doi: 10.1136/bjsports-2021-105360. Epub ahead of print. PMID: 35728834.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.