Hybristofilia, czyli pociąg do przestępców

Miłość i szacunek muszą być podstawą każdego związku. Niemniej jednak niektórzy ludzie odczuwają pociąg do niebezpiecznych ludzi z tendencjami przestępców. Nazywa się to hybristofilią. Dzisiejszy artykuł omówi główne czynniki i zmienne, które mogą go wywołać.
Hybristofilia, czyli pociąg do przestępców

Ostatnia aktualizacja: 01 października, 2021

Hybristofilia to pociąg seksualny do niebezpiecznych ludzi. Czy nigdy nie słyszałeś o tym, jak niektórzy seryjni mordercy i inni przestępcy otrzymują listy o seksualnych lub romantycznych konotacjach od swoich fanów? W niektórych przypadkach wielbiciele nawiązują związki, a nawet poślubiają przestępców. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat zjawiska, jakim jest hybristofilia.

Z logicznego punktu widzenia wybór takich osób jako potencjalnych partnerów lub odczuwanie chęci nawiązania z nimi intymnych relacji to nie są zjawiska łatwe do zrozumienia. W końcu szacunek, zaufanie, wzajemna opieka i inne niezbędne aspekty więzi opartej na miłości nie wydają się być dostępne u tego typu ludzi. Jaki jest zatem powód tego przyciągania? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

„Siedzi tam, obserwując mnie swoimi szalonymi oczami, jak obłąkana mewa przyglądająca się małży. Już czuję, jak smaruje mnie ostrym sosem.

-Ted Bundy-

Ted Bundy przed procesem.
Seryjny morderca Ted Bundy, skazany na śmierć za około 30 zabójstw w latach 70. otrzymał w więzieniu setki listów miłosnych.

Co to jest hybristofilia?

To pociąg seksualny do niebezpiecznych ludzi, którzy krzywdzą innych. John Money, psycholog z Nowej Zelandii, ukuł ten termin w latach pięćdziesiątych. Powiedział też, że tendencja ta szczególnie przejawia się u kobiet heteroseksualnych. Jednak jej występowanie w innych typach związków i orientacjach seksualnych również jest możliwe.

Hybristofilia nie jest oficjalnym zaburzeniem psychicznym w żadnym z aktualnych podręczników diagnostycznych. Można jednak uznać ją za rodzaj parafilii, ponieważ pewne osoby odczuwają przyjemność z uprawiania seksu z niebezpiecznym przestępcą.

Można też znaleźć łagodniejsze przejawy tej tendencji. Na przykład niektóre kobiety odczuwają romantyczny lub seksualny pociąg do mężczyzn, którzy kłamią, biją i oszukują. Krótko mówiąc, pożądanie pojawia się w kierunku osób, które okazały się potencjalnie niebezpieczne.

Hybristofilia — dlaczego występuje?

Może być trudno zrozumieć, dlaczego ktoś chciałby spotykać się z potencjalnie niebezpiecznym partnerem. Istnieje jednak kilka możliwych wyjaśnień hybristofilii:

  • Po pierwsze, na poziomie ewolucyjnym, może istnieć preferencja dla silnych partnerów ze względu na ich zdolność do ochrony kobiety i jej potomstwa. Niebezpieczni ludzie wydają się potężni i zdolni do dominacji nad innymi. Tak więc nie da się ukryć, że genetyka może odgrywać w tym rolę.
  • Po drugie, niebezpieczni lub kryminalni mężczyźni często posiadają osobowość ciemnej triady, charakteryzującą się cechami narcyzmu, makiawelizmu i psychopatii. Badania pokazują, że ci mężczyźni są dość atrakcyjni dla kobiet o pewnym profilu osobowościowym — może się tak dziać z różnych powodów.
  • Doświadczenia z dzieciństwa i wczesne przywiązanie również mają wpływ na wybór partnerów seksualnych i romantycznych. Badania pokazują, że kobiety wykorzystywane w dzieciństwie częściej wybierają agresywnych partnerów.
  • Wreszcie samo społeczeństwo i kultura danej osoby mogą decydować o atrakcyjności niebezpiecznych mężczyzn. Tak więc tradycyjne role płciowe wskazują, że kobiety mają być uległe, a mężczyźni dominować, wpływając na preferencje kobiet.
Para się uśmiecha.
Według psycholog sądowej Katherine Ramsland, niektóre kobiety wierzą, że ich miłość może zmienić złych mężczyzn.

Czy istnieje jakaś forma leczenia?

Hybristofilia sama w sobie nie jest zaburzeniem psychicznym, ale parafilią. Innymi słowy, stanowi odchylenie od konwencjonalnego pociągu seksualnego. Tak więc leczenie może być konieczne, jeśli ta skłonność ma negatywne reperkusje (na przykład wybór niebezpiecznych osób na partnerów). Ponadto sytuacja wymaga interwencji, jeśli dana osoba może być podniecona seksualnie jedynie w opisanych wcześniej okolicznościach.

Nawet jeśli niektóre techniki terapeutyczne mogą być skuteczne, warto wspomnieć, że nie ma jednego, dobrze ugruntowanego leczenia hybristofilii.

Co więcej, istnieją pewne techniki poznawcze pomocne w identyfikacji i modyfikacji pojawiających się myśli. Na przykład niektóre osoby wierzą, że uda im się zmienić i przekształcić przestępcę. W pewnych przypadkach mogą nawet doświadczać czułości i współczucia, które prowadzą do potrzeby ochrony niebezpiecznej osoby. Inne kobiety z kolei po prostu czują się bezpiecznie z silną, władczą osobą przy boku. Pomocne może być wykrycie tych skłonności i przekonań oraz praca nad nimi.

Podobnie niektóre techniki programowania masturbacji mogą pomóc w osłabieniu związku między niebezpiecznymi ludźmi a przyjemnością seksualną. W każdym razie konieczna będzie zindywidualizowana interwencja oparta na konkretnych okolicznościach każdej osoby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rivera-Rivera, L., Allen, B., Chávez-Ayala, R., & Ávila-Burgos, L. (2006). Abuso físico y sexual durante la niñez y revictimización de las mujeres mexicanas durante la edad adulta. Salud pública de México48, s268-s278.
  • Muse, M., & Frigola, G. (2003). La evaluación y tratamiento de trastornos parafílicos. Cuadernos de medicina psicosomática y psiquiatría de enlace65(1), 55-65.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.