Efekt von Restorff: pamiętamy to, co wyjątkowe

Dzisiaj porozmawiamy o efekcie von Restorff, fascynującej koncepcji psychologicznej, która mówi, że najlepiej zapamiętujemy rzeczy, które najbardziej się wyróżniają.
Efekt von Restorff: pamiętamy to, co wyjątkowe

Ostatnia aktualizacja: 16 stycznia, 2021

Efekt von Restorff definiuje naturalną skłonność człowieka do zapamiętywania rzeczy, które wyróżniają się na tle innych. Efekt ten nazywany jest też „efektem izolacji”.

Został odkryty w 1933 roku przez Hedwig von Restorff, która z przeprowadzonych przez siebie badań wysnuła wniosek, że łatwiej nam zapamiętać rzeczy wyróżniające się kolorem lub położeniem.

W tamtych czasach uważano, że to, co określa efekt von Restorff, to tylko szczególna cecha naszej zdolności uwagi. Odkrycia von Restorff były na przestrzeni lat różnie interpretowane. Nie od razu uświadomiliśmy sobie, że za tą cechę nie był odpowiedzialny czas koncentracji na obiekcie.

Nasza pamięć w rzeczywistości koduje informacje inaczej, niż sądzono wcześniej.

Efekt von Restorff w życiu codziennym

Efekt von Restorff możesz wykorzystać w swoim codziennym życiu. Na przykład, jeśli tworzysz listę zakupów, możesz wyróżnić rzeczy, których najbardziej potrzebujesz.

Takie postępowanie gwarantuje, że Twój mózg skupi się na tych konkretnych rzeczach, co zwiększy prawdopodobieństwo ich zapamiętania, a tym samym kupienia wszystkich niezbędnych produktów.

Podkreślanie ważnych informacji w notatkach do egzaminu

Innym znanym przykładem jest podkreślenie fragmentów tekstu w notatkach, o których wiadomo, że mogą przydać się podczas egzaminu. Podkreślając najistotniejsze informacje, wyróżniamy je także w naszym umyśle. To pomaga je zapamiętać i, oczywiście, dostrzec ważne fragmenty podczas późniejszej nauki.

W ten sposób możemy wykorzystać efekt von Restorff na swoją korzyść w naszych codziennych realiach. Odnosi się to tak samo do sprawunków, jak do pracy i życia szkolnego. Może okazać się przydatny nawet w biznesie, zwłaszcza jeśli chodzi o tworzenie zarysu niektórych projektów lub zadań.

Efekt von Restorff w reklamie

Efekt ten ma również istotne zastosowanie w świecie reklamy i marketingu. Wiele firm wybiera określone szczegóły, aby podkreślić, że ich produkt wyróżnia się na tle konkurencji i tym samym ułatwić jego zapadnięcie w pamięć potencjalnych klientów.

Zmiana rozmiaru, koloru i kształtu czcionki czy opakowania to bardzo powszechne techniki. Im bardziej obiekt się wyróżnia, tym większe prawdopodobieństwo, że konsumenci go zapamiętają.

Ta wiedza wniosła duży wkład w rozwój neuromarketingu. Zgodnie z tym nowym trendem marketingowym firmy mają używać subtelnych technik, aby przyciągnąć uwagę klientów. Celem jest odwołanie się do najbardziej instynktownych pragnień każdego klienta i wykorzystanie drobnych szczegółów, aby produkt wyróżniał się z tłumu.

Wykorzystanie efektu von Restorff w prezentacji

Możesz również wykorzystać ten efekt w prezentacjach akademickich lub zawodowych. Dodanie nieoczekiwanych rzeczy do prezentacji sprawi, że będzie się ona wyróżniać i bardziej zapadać w pamięć. Można to zrobić na wiele sposobów, na przykład za pomocą filmów i innych narzędzi multimedialnych.

Dzięki skutecznemu zastosowaniu tej techniki zarówno prezentacja, jak i prezenter na dłużej zapadną w pamięć słuchaczy.

Kobieta robi prezentację dla małej grupy osób

Na przykład umieszczenie klipów plików w prezentacji może zilustrować prezentowaną koncepcję znacznie bardziej zrozumiale niż pojedynczy obraz lub GIF. Sekwencje wideo powinny być krótkie i pasować do ogólnej idei prezentacji.

W przeciwnym razie odwrócą uwagę widzów od prezentera i właściwego tematu. Dlatego warto zmaksymalizować uwagę słuchaczy za pomocą krótkich, oddalonych od siebie filmów.

Jeśli zastosujesz efekt von Restorff podczas swojej następnej prezentacji, zwiększysz swoje szanse na sukces. Dotyczy to również zajęć akademickich. Wiedza o tym, jak przyciągnąć uwagę osób oceniających, daje szansę na podkreślenie najważniejszych informacji oraz na uporządkowanie i skonkretyzowanie przekazywanej treści.

Jeśli nauczysz się stosować efekt von Restorff w życiu prywatnym i szkolnym lub zawodowym, może on okazać się bezcennym narzędziem w każdej części Twojej codzienności.

Dzięki temu możesz poprawić swoje umiejętności przydatne podczas wystąpień publicznych i skuteczniej zwracać uwagę słuchaczy, tym samym lepiej zapadając im w pamięć. Nie wahaj się używać go w swoich notatkach, listach zakupów i prezentacjach!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.