Efekt Einstellung - czy wiesz co to takiego?

Dowiedz się wszystkiego o efekcie Einstellung z naszego artykułu.
Efekt Einstellung - czy wiesz co to takiego?

Ostatnia aktualizacja: 04 marca, 2021

Co to takiego jest efekt Einstellung? Czasami Twój umysł Ci figle. Bycie obiektywnym i dostrzeganie prawdy wymaga wiele wysiłku, nawet jeśli mają one miejsce tuż przed Tobą. Zamiast tego często pozwalamy, aby nasze uprzedzenia lub z góry przyjęte pomysły ciągnęły nas za sobą.

Istnieje wiele sposobów psychicznego sabotowania siebie. Dzisiaj będziemy mówić o jednym z takich uprzedzeń, które nosi nazwę “efekt Einstellung“.

Ten błąd poznawczy ma miejsce, gdy Twoje poprzednie przekonania wpływają na sposób interpretowania nowych wydarzeń. Ten efekt nie pozwala Ci zobaczyć rzeczy takimi, jakie są naprawdę.

Zamiast tego oszukujesz samego siebie, nawet gdy obserwujesz rozwój rzeczywistości. W ten sposób może uniemożliwić skuteczne rozwiązywanie problemów.

Efekt Einstellung

W dzisiejszym artykule mówimy o efekcie Einstellung i sytuacjach, w których się objawia. Mając tę wiedzę, łatwiej będzie Ci nie dopuścić, by wpłynęło to na Twoje życie.

Co powoduje efekt Einstellung?

Twój umysł nie współpracuje z rzeczywistością. Zamiast tego działa z tym, co postrzega i ze sposobem, w jaki interpretujesz te spostrzeżenia. Twój mózg interpretuje informacje za pomocą zmysłów. Sposób, w jaki obserwujesz świat, jest uwarunkowany Twoimi przekonaniami i wcześniejszymi doświadczeniami.

W ten sposób kojarzysz każdą sytuację z podobnymi wcześniejszymi doświadczeniami. Pozwala to na łatwiejszą interpretację każdej sytuacji. Może to być spowodowane Twoją pamięcią. Jednak może to również zostać ukształtowane przez Twój sposób myślenia.

Skutki tych interpretacji są potężne. Tak potężne, że nigdy nie usłyszysz dwóch dokładnie takich samych historii o tym samym wydarzeniu. W rzeczywistości może być nawet łatwiej znaleźć dwie osoby, które uparcie potwierdzają radykalnie różne relacje o tej samej sytuacji.

Efekt Einstellung może uniemożliwić odpowiednie zachowanie w danej sytuacji. Kiedy napotkasz problem, to poznawcze nastawienie sprawi, że będziesz reagować w taki sam sposób, jak zawsze w podobnych okolicznościach. Problem w tym, że ta odpowiedź często nie jest najlepsza.

Zachowanie motywowane bezwładnością zwykle przynosi słabe rezultaty. Kiedy jesteś w trudnej sytuacji, dobrze jest zatrzymać się i pomyśleć. To może ujawnić najlepszą dla Ciebie ścieżkę. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, kiedy objawia się efekt Einstellung. Tylko w ten sposób będziesz go szukać i nie pozwolisz mu przejąć kontroli nad Twoimi działaniami.

Kiedy objawia się efekt Einstellung?

W następnej części podamy krótką listę sytuacji, w których objawia się efekt Einstellung.

1. Relacje osobiste

Sposób, w jaki odnosisz się do innych, często zależy od Twoich wczesnych doświadczeń. Według opracowań na ten temat, wypracowujesz określony sposób postępowania w sytuacjach społecznych.

W tym obszarze efekt Einstellung sprawia, że reagujesz na inne osoby w znany, ale prawdopodobnie niepożądany sposób. Jeśli nie jesteś ekspertem w zakresie interakcji społecznych, zachowaj ostrożność. Prawdopodobnie najlepiej jest świadomie wybrać sposób, w jaki chcesz zachowywać się w stosunku do innych.

Jeśli wybierzesz swój własny sposób zachowania, możesz na przykład traktować ludzi raczej asertywnie niż agresywnie. Poprawiłoby to Twoje samopoczucie, a także to, jak postrzegają Cię inni ludzie.

2. W pracy

Rozpoczynając nową pracę, przechodzisz przez etap nauki. W tym czasie prawdopodobnie nie będziesz mieć pewności co do swoich wyników. Dlatego prawdopodobnie spróbujesz znaleźć najlepszy sposób wypełniania swoich obowiązków. Jednak gdy już osiągniesz wygodną pozycję, nie przejmujesz się zbytnio wprowadzaniem innowacji.

Efekt Einstellung

Ale co, jeśli istnieje lepszy sposób wykonywania swojej pracy? A co, jeśli możesz zaoszczędzić czas i wysiłek, myśląc o tym, jak robisz rzeczy? Efekt Einstellung blokuje tę rzeczywistość. Należy jednak mieć świadomość, że zawsze jest miejsce na poprawę, nawet w najbardziej przyziemnych zadaniach.

3. Czas wolny

Kiedy masz trochę czasu dla siebie, możesz postępować z przyzwyczajenia. Zamiast wybierać aktywność stymulującą, pozwalasz rutynie i zmęczeniu kierować swoimi działaniami. Więc nawet jeśli od lat chcesz spróbować nowego hobby lub znaleźć nową pasję, kończysz po prostu leżąc biernie przed telewizorem lub komputerem.

Dlaczego ludzie się tak zachowują? Częściowo winien jest efekt Einstellung. Ten błąd poznawczy nie pozwala Ci dostrzec, że istnieją lepsze alternatywy. Dlatego ważne jest, aby zatrzymać się i świadomie pomyśleć o tym, co chcesz robić w wolnym czasie.

Jak widać, efekt Einstellung jest często odpowiedzialny za to, że nie jesteś w stanie w pełni wykorzystać swojego czasu. Ponieważ powstrzymuje Cię to od szukania alternatyw, skazuje Cię na ciągłe popełnianie tych samych błędów.

Dobra wiadomość jest taka, że stosunkowo łatwo jest z tym walczyć. Wszystko, co musisz zrobić, to zobowiązać się do bycia bardziej świadomym tego, co wybierzesz.

Chociaż łatwiej to powiedzieć niż zrobić, osiągnięcie tego celu jest możliwe dzięki praktyce. Jeśli uważasz, że zwracanie większej uwagi na to, czego chcesz w każdej chwili, może pomóc, spróbuj to robić przez kilka tygodni. Będziesz zaskoczony zmianami, jakie możesz wprowadzić w swoim życiu w krótkim czasie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.