Dorośli z autyzmem: psychologiczne i społeczne wyzwania dobrego samopoczucia

Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu stanowią blisko 1% populacji. Dorośli z autyzmem, oprócz większej wrażliwości społecznej, potrzebują także pomocy psychologicznej, aby poprawić jakość ich życia.
Dorośli z autyzmem: psychologiczne i społeczne wyzwania dobrego samopoczucia

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2020

Kiedy ludzie mówią o zaburzeniach ze spektrum autyzmu (ASD), często myślą o wyzwaniach i potrzebach dzieci, które na nie cierpią. Wiemy, że wczesne wykrycie poprawia ich rozwój i jakość życia. Ale co z inną grupą społeczną, jaką są dorośli z autyzmem? Jakie potrzeby, wsparcie i strategie ma dorosły mężczyzna lub kobieta z tym schorzeniem neurobiologicznym?

Ponieważ naukowcy udoskonalili kryteria diagnostyczne w latach 90. XX wieku, nie tylko potrafimy z łatwością zidentyfikować dzieci z ASD w szkołach. Wielu dorosłych było również w stanie znaleźć wyjaśnienie swojego zachowania. Wreszcie znaleźli oni odpowiednio wyczerpujące wytłumaczenie dla swoich osobliwości i źródła osobistych ograniczeń.

Jedno jest pewne: jest to zaburzenie o bardzo szerokim spektrum cech i potrzeb. Niektórzy ludzie mają zespół Retta. Z kolei inni cierpią na zespół Aspergera. Dorośli z autyzmem mogą być bardzo funkcjonalni. Mogą również wykazywać dużą zależność i poważne ograniczenia komunikacyjne, problemy z interakcjami społecznymi i powtarzającymi się zachowaniami.

Niezależnie od objawów, musisz zrozumieć coś niezwykle istotnego. Opieka psychologiczna, pomoc społeczna i prawo do integracji są podstawą ich opieki. Dorośli z tym stanem to rzeczywistość, która powinna być przez nas dostrzegana.

Tylko wtedy będziemy w stanie zagwarantować im opiekę, której mogą potrzebować. Tylko w ten sposób dorośli z autyzmem osiągną poziom dobrego samopoczucia i komfortu życia, na jaki zasługują wszyscy ludzie.

Statystyki pokazują, że blisko 1% populacji cierpi na różnego rodzaju zaburzenia ze spektrum autyzmu. Ponadto wczesne wykrycie i wystarczające wsparcie psychologiczne mogą poprawić przyszłość tej szerokiej grupy społecznej w naszym otoczeniu.

Dorośli z autyzmem: jakie są ich potrzeby?

Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu stanowią blisko 1% populacji. Dorośli z autyzmem, oprócz większej wrażliwości społecznej, potrzebują także pomocy psychologicznej, aby poprawić jakość ich życia.

Ważne jest, aby wiedzieć o tym, że dorośli z autyzmem nie zostali do tej pory dobrze poznani ani też zbadani. W rzeczywistości można nawet powiedzieć, że zostali oni zaniedbani. Na szczęście w ostatnich latach naukowcy wykazali o wiele większe zainteresowanie tą konkretną dziedziną. Teraz społeczność naukowa ma więcej statystyk, zasobów i jeszcze więcej wiedzy.

Wszystko to prowadzi nas do jednego głównego celu: zapewnienia indywidualnej i fachowej uwagi każdej osobie zgodnie z jej potrzebami. Jest jednak problem z odpowiednią praktyką kliniczną. Wielu dorosłych, którzy są bardzo sprawni fizycznie i umysłowo, nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Autyzm

Są to w pełni niezależne osoby z licznymi obowiązkami zawodowymi i dużymi projektami, które czasami czują, że coś w nich zawodzi. Rzeczywiście, problemy z interakcjami społecznymi, nadwrażliwość na stymulację i lęk zwykle poważnie ograniczają jakość ich życia. Ważne jest również, aby wiedzieć, że dwie osoby z ASD nie mają nigdy dokładnie takich samych cech.

Niemniej jednak, poza wyjątkowością przypadku każdej osoby, autyzm u dorosłych przeszkadza im w tym, czy w innym stopniu w życiu codziennym. Wykrywanie i wczesna, odpowiednio spersonalizowana terapia może zagwarantować zmiany, poprawę i dobre samopoczucie.

Przyjrzyjmy się niektórym specjalnym wyzwaniom i rodzajom pomocy, której potrzebują dorośli z autyzmem.

Konsultacje z psychologami i ekspertami w dziedzinie zaburzeń ze spektrum autyzmu

Jeśli masz dorosłego członka rodziny z autyzmem lub podejrzewasz, że możesz wykazywać objawy należące do zaburzeń ze spektrum autyzmu, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest skonsultowanie się z ekspertem w tej dziedzinie. Co może dla Ciebie zrobić wyszkolony psycholog?

Przede wszystkim oceni on przypadek danego pacjenta, aby określić zarówno mocne strony, jak i potrzeby poznawcze, behawioralne i emocjonalne w przypadku osoby dorosłej ze stwierdzonym autyzmem.

Ponadto terapeuta przeprowadzi wywiady z osobami z codziennego życia pacjenta. Wykona także kilka testów, aby wykluczyć potencjalne inne warunki.

Dorośli z autyzmem i rodzaje dostępnych dla nich terapii

Interwencja psychologiczna u osoby dorosłej z autyzmem zawsze będzie zależała od jej szczególnych potrzeb. Terapeuci zazwyczaj pomagają pacjentom pracować nad następującymi aspektami:

U psychologa
  • Po pierwsze, pomagają im ćwiczyć zdolności komunikacyjne i umiejętności społeczne.
  • Po drugie, ukierunkowane leczenie pomaga im rozwinąć dobre nawyki dotyczące codziennego życia.
  • Ponadto psychologowie pomagają im modyfikować pewne zachowania, aby pomóc w integracji grupy, dobrym samopoczuciu i zachowaniach społecznych.
  • Dodatkowo dorośli z autyzmem ćwiczą odpowiednie procedury funkcjonalne tak, aby mogli uzyskać więcej poczucia bezpieczeństwa i autonomii.
  • Otrzymują oni także pomoc w wejściu na rynek pracy.

Ważne jest również, aby pomóc w takich sytuacjach, jak lęk lub zaburzenia nastroju, takie jak depresja. Ten rodzaj zaburzenia często oznacza, że ​​pacjenci muszą stawić czoła kilku różnym wyzwaniom emocjonalnym. W takich przypadkach bardzo przydatna jest terapia poznawczo-behawioralna.

Kluczowa jest również psychoterapia indywidualna. Mężczyzna lub kobieta z zaburzeniami ze spektrum autyzmu muszą poprawić swoje relacje uczuciowe, rodzinne lub związane z pracą.

I na koniec, niektórzy dorośli z autyzmem mają także poważniejsze problemy poznawcze. Mogą mieć na przykład problemy behawioralne, które wymagają wsparcia psychologicznego.

Wsparcie rodziny i środowisko lokalne

I na koniec nie zapominajmy o tym, że rozmowa na temat dorosłych z autyzmem musi uwzględniać także środowisko ich rodziny. Ojcowie, matki, partnerzy, dzieci… wiedza o tym, jak postępować lub po prostu zrozumieć tę chorobę, jest ważnym krokiem w kierunku poprawy życia pacjentów.

Podsumowując, psychologowie stanowią ważne codzienne wsparcie, jakiego potrzebują dorośli z autyzmem. Mogą oni również pomóc wyeliminować im lęki, wątpliwości, niepokój i stres.

Zasadniczo osobista rzeczywistość tej dużej grupy w naszym społeczeństwie jest złożona i wyjątkowa. Na szczęście odpowiednie zasoby, strategie i eksperci mogą stopniowo ułatwiać poprawę jakości jej życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.