Dojrzałość emocjonalna - jej 7 oznak

Dojrzałość emocjonalna - jej 7 oznak

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Dojrzałość jest kojarzona na ogół chronologicznie z wiekiem i latami doświadczenia życiowego. Jednakże kiedy mówimy o dojrzałości emocjonalnej, wiek ma często niewiele z nią wspólnego.

Dojrzałość oznacza osiągnięcie punktu w życiu, gdzie rozumiesz, że nie ma potężniejszej miłości, niż miłość do samego siebie. Dojrzali ludzie nauczyli się akceptować to co przychodzi z biegiem życia.

Dojrzałość emocjonalna – w czym się przejawia?

“Dojrzałość to coś co osiągam, kiedy nie potrzebuję już oceniać, czy obwiniać niczego, ani nikogo za to co mi się przytrafia.”

-Anthony de Mello-

Oczywiście dojrzałość emocjonalna nie pojawia się znikąd – wymaga pracy, wysiłku, dobrych intencji i ochoty na spojrzenie w głąb siebie. Emocjonalna dojrzałość wymaga nie tylko by mieć wszystko poukładane w głowie, ale również w sercach. Oto siedem cech, które są wspólne dla dojrzałych emocjonalnie ludzi:

1. Wiedzą jak się pożegnać

Większość ludzi do pewnego stopnia boi się pożegnań i niemal każdy obawia się takich sytuacji jeśli chodzi o emocje. To normalne, że odczuwamy zawrót głowy, kiedy mamy odciąć pępowinę i dać się ponieść.

Myślenie, że przeszłość była lepsza, niż przyszłość kaleczy naszą duszę. Powstrzymuje nas przed uwolnieniem się, darowaniem sobie. Strąca nas za to w panikę, w otchłań, z której boimy się, że nigdy nie wyjdziemy.

Emocjonalnie dojrzali ludzie wiedzą, że życie jest znacznie lepsze, jeśli żyje się z wolnością. Zapomnij więc o tym, co nie ma już znaczenia i zrozum, że patrzenie w przeszłość powstrzymuje cię przed pójściem naprzód i nie pozwala ci na wyleczenie emocjonalnych ran.

Kobieta

2. Bez bólu patrzą w swoją emocjonalną przeszłość

Oczyszczenie bólu naszej przeszłości jest absolutnie konieczne by czynić postęp w naszej emocjonalnej podróży. Chwasty rosną szybko, więc jeśli nie oczyścimy naszej ścieżki nie będziemy widzieli tego co nadchodzi.

Emocjonalnie dojrzali ludzie znają istotę życia teraźniejszością i pokonywania oraz akceptowania tego co już się stało. To co się stało, stało się i najlepszą rzeczą jest wyciągnięcie z tego wniosków i pójście naprzód.

Ludzie z dojrzałością emocjonalną nie marnują czasu, energii na życie przeszłością, gdyż takie działania pozwalają negatywom z naszej przeszłości na wpływanie na naszą teraźniejszość w nadmiernym stopniu.

Kiedy wyciągniemy wnioski z naszego bólu i pójdziemy dalej, pozwolimy sobie na wykonanie kolejnego kroku w naszym życiu.

3. Są świadomi swoich myśli i uczuć

Emocjonalnie dojrzali ludzie są świadomi swoich myśli i uczuć, zarówno osobistych jak i zewnętrznych. To nie przychodzi naturalnie – emocjonalnie dojrzali ludzie często spędzają czas na myśleniu i zapisywaniu swoich myśli i uczuć.

“Bycie dojrzałym to bycie ostrożnym w tym co się mówi, to szanowanie tego co się słyszy, wreszcie jest to medytacja w ciszy.”

Mentalna jasność dojrzałych ludzi kontrastuje z lenistwem i stałym chaosem tych, którzy nie osiągnęli tego poziomu dojrzałości. Ta mentalna przejrzystość pozwala im na rozwiązywanie problemów codziennego życia w wydajny sposób.

Kobieta na wielorybie

4. Przestają narzekać

Zaprzestanie narzekania to najlepszy sposób na rozpoczęcie zmian. Emocjonalnie dojrzali ludzie wiedzą doskonale: albo zmiana, albo akceptacja.

Marudzenie może wrzucić nas w ciemne labirynty bez wyjścia. Jesteśmy tacy jak o sobie myślimy, a emocjonalne dojrzali ludzie doskonale to rozumieją. Jeśli będziesz działać więcej niż narzekać, to znaczy, że rozwijasz się emocjonalnie.

5. Mogą okazywać empatię nie czując się przytłoczonymi emocjami innych

Są zdolni zarządzać i kontrolować swoje emocje i to co na nie wpływa. Wybierają to co chcą zatrzymać, a czego nie chcą, co pomaga im być bardziej wydajnymi słuchaczami.

Co więcej, tworzą równowagę w stosunku tego co dają, do tego co otrzymują i w wyniku ich związki są bardziej owocne dla wszystkich zainteresowanych.

Kobieta na drzewie

6. Nie obwiniają się za popełnianie błędów

Błędy są dobrą metodą nauki. Upadanie pozwala nam na rozpoznanie, którą ścieżką nie powinniśmy podążać. Dojrzali ludzie akceptują błędy.

Co więcej, emocjonalne dojrzali ludzie nie obwiniają się za swoje ograniczenia: raczej akceptują je i starają się je poprawić. Nie nalegają na dobre rozwiązanie wszystkich rzeczy, gdyż wiedzą, że nie wszystko jest usłane różami i każde potknięcie może być dobrą okazją na rozwój.

7. Nauczyli się otwierać emocjonalnie

Uzbrajanie się w emocjonalną tarczę czyni naszą podróż przez życie tylko trudniejszą. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby porzucić strach oddania i miłości, a zaufać sobie i innym.

Emocjonalna dojrzałość pozwala ci na chwycenie za wodze swojego życia, rozwijanie swojego własnego światopoglądu i dążenie w kierunku sukcesu. Kiedy rozwiniesz swoją emocjonalną dojrzałość, życie stanie się przyjemnością, a nie pracą.

 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.