Dionizos: szczęśliwy i śmiertelny bóg

Dionizos: szczęśliwy i śmiertelny bóg

Ostatnia aktualizacja: 28 maja, 2020

Dionizos i jego historia różni się od innych, ponieważ nie pokazuje tragicznej historii, jak w przypadku innych mitologicznych postaci. Przeciwnie, jest bogiem zabawy, witalności i ekstazy, czy to spowodowanej winem, czy namiętnością.

Dionizos, czyli Bachus w mitologii rzymskiej, jest bohaterem mitu mówiącego nam o żywotnym półbogu, szczęśliwym i zawsze gotowym do świętowania. Był uważany za boga płodności i wina, a także inspiratora rytualnego szaleństwa i ekstazy. Istnieją dwie podstawowe wersje jego pochodzenia i obie są bardzo piękne.

Pierwsza wersja pochodzenia mitu Dionizosa wskazuje, że był on synem Zeusa, boga bogów i Persefony, królowej świata umarłych.

Hera, zazdrosna żona Zeusa, chciała zabić chłopca. Aby to osiągnąć wykorzystała Tytanów, którzy zbawili małego chłopca pokazując mu zabawki. Poszedł on za nimi, a następnie Tytani zabili go, pocięli na kawałki, ugotowali i zjedli.

Zeus, który bardzo kochał swojego syna, rzucił w Tytanów błyskawicą. Zauważył, że serce Dionizosa nie zostało zjedzone, więc przywrócił go do życia za pomocą tego narządu.

Z popiołów Tytanów narodził się człowiek. Ponieważ częściowo zjedli oni Dionizosa, mit mówi, że ludzie niosą w sobie coś z Dionizosa i coś z Tytanów.

„Wino jest przyjacielem mądrych i wrogiem pijanych. Jest gorzkie i użyteczne jako porada filozofa, jest dozwolone ludziom i zabronione idiotom. Zepchnij głupca w ciemność i prowadź mądrych do Boga ”.

-Avicena-

Dionizos – otra wersja mitu

Druga wersja mitu o Dionizosie, być może najbardziej popularna mówi, że istniała bardzo piękna księżniczka o imieniu Semele.

Zeus zakochał się w niej, gdy tylko ją zobaczył i przybrał ludzką postać, aby móc ją odwiedzać. W ten sposób podbił jej serce, a następnie ją uwiódł. Semele zaszła w ciążę i wtedy Zeus wyznał jej, kim naprawdę był.

Tu znów pojawia się zazdrość Hery, żony Zeusa. Kiedy dowiedziała się o niewierności męża przybrała również ludzką postać i przedstawiła się Semele jako mamka. Dzięki sztuczkom udało jej się przekonać księżniczkę do wyznania, kim był prawdziwy ojciec chłopca.

Hera następnie zasugerowała, że ​​Zeus może nie był tym, za kogo się podaje. W ten sposób zasiał ziarenko niepewności.

Aby uniknąć wątpliwości Semele poprosiła Zeusa, by pojawił się przed nią jako bóg, a nie śmiertelnik. Bóg Olimpu obiecał, że zawsze spełni wszystkie jej życzenia i dlatego nie mógł odrzucić tej prośby. Dlatego zamienił się w błyskawicę i grzmot, co sprawiło, że ciało księżniczki się spaliło.

Dionizos, który był w jej łonie został ocalony. Zeus położył ciało na swojej nodze i po chwili narodził się Dionizos.

Wesoły bóg

Mit Dionizosa mówi, że Zeus powierzył swojemu synowi opiekę nad Ino, która była siostrą zmarłej księżniczki i jej męża. Jednak Hera, która wciąż była zazdrosna stosowała sztuczki, aby doprowadzić tych rodziców do szaleństwa. Zeus postanowił zamienić Dionizosa w kozę i powierzył go Hermesowi, który z kolei przekazał go pod opiekę nimfom.

Dionizos dorastał dzięki opiece nimf i Silenusa, miłego starca, który większość życia był pijany, ale miał dar proroctwa. Wraz z nim, nimfami, satyrami i maenadami Dionizos stał się mężczyzną.

Ogród nimf
Był pięknym młodym mężczyzną, bardzo szczęśliwym i dynamicznym. To on odkrył uprawę winorośli i wina. Następnie zwiedził wiele miejsc, ucząc sekretów sztuki wina.

Podczas swoich podróży Dionizos przeżył wspaniałe przygody. Najbardziej znana to ta, gdy porwali do piraci, ponieważ wzięli go za księcia. Chcieli okup za niego. Nie wyobrażali sobie jednak, co ich czeka.

Dionizos i kult zabawy

Kiedy piraci próbowali związać Dionizosa żadna lina nie działała. Bóg stał się lwem, a następnie naśladował dźwięk wielu fletów. To rozwścieczyło jego porywaczy, którzy w panice rzucili się do morza. Wtedy Dionizos zamienił ich w delfiny. Mit mówi, że zwierzęta te są skruszonymi piratami i dlatego pomagają rozbitkom.

Dionizos poślubił Ariadnę, po tym, jak Tezeusz porzucił ją na wyspie. Bóg okazał jej współczucie i anulował jej ślub. Pojawia się także w niezliczonych opowieściach mitologicznych. Był bardzo cenionym bogiem wśród Greków. Kiedy zakończył pracę uczenia ludzi uprawy winorośli poprosił o wstęp na Olimp.

Jego życzenie zostało spełnione. ale zanim udał się na spotkanie z innymi bogami mit o Dionizosie mówi, że ​​udał się do podziemi, by zabrać stamtąd swoją matkę, Semele, która stała się konstelacją na niebie. Dionizos kojarzony jest z imprezami, zabawą, ekstazą, teatrem i przyjemnościami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Detienne, M. (2009). Dioniso a cielo abierto. Un itinerario antropológico en los rostros y las moradas del dios del vino. Lingua, 16, 00.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.