"Czy wiesz, czego chcesz?": bolesne pytanie w trudnych czasach

"Czy wiesz, czego chcesz?": bolesne pytanie w trudnych czasach
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wszyscy przechodzimy przez trudne czasy w naszym życiu. Na przykład możemy doświadczyć rozpadu związku lub stracić naszą długoletnią pracę. Albo możemy mieć nieoczekiwany wypadek, który obecnie ogranicza wiele aspektów naszego życia. Wszystkie te rzeczy zmuszają Cię do zadawania sobie bolesnych pytań, które sprawiają, że możesz przemyśleć wszystko, co do tej pory uważałeś za oczywiste: “Czy wiesz, czego chcesz?”

Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. W rzeczywistości pytanie “Czy wiesz, czego chcesz?” może nas zaskoczyć i możemy czuć się bardzo zagubionym, nie mogąc na nie odpowiedzieć. Bo kto naprawdę zadaje sobie samemu pytanie czego chce? Wiele razy po prostu się nie przejmujemy. Działamy na autopilocie. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do tego co robimy, że nie zatrzymujemy się na moment aby przeanalizować czy jesteśmy naprawdę szczęśliwi.

Ale pewnego dnia coś nam się przytrafia, coś co zmusza nas do zadawania sobie tego pytania. To tak, jakbyśmy do tej pory czuli się bardzo komfortowo i spokojnie, ale teraz zostali brutalnie usunięci z tej strefy komfortu. Niektórzy ludzie doceniają tę sytuację i zaczynają cieszyć się życiem jak nigdy dotąd. Jednak inni pozostają w stagnacji przez długi czas. W ogóle się nie rozwijają.

“Czy wiesz, czego chcesz?” to może być bolesne i decydujące pytanie

Być może zastanawiasz się, dlaczego “Czy wiesz, czego chcesz?” jest tak trudnym i bolesnym pytaniem. To dlatego, że to pytanie decydujące. To oznacza zmiany i jak wszyscy wiemy, ludzie mają tendencję do opierania się zmianom.

Drabina do nieba

Chociaż zmiana nie zawsze implikuje coś negatywnego, czasami rzeczy, które powodują zmianę są negatywne. Dlatego widzimy zmianę w negatywny sposób.

Spójrzmy na przykład kobiety, która doznała wypadku samochodowego i straciła nogę w młodym wieku. Nazywa się Paola Antonini. Obecnie jest modelką, ma kanał na YouTube i inspiruje wiele osób, które za nią podążają, bez względu na to czy także przeszły przez amputację czy nie.

“Czy wiesz, czego chcesz?” – historia Paoli Antonini

Jeśli zagłębimy się nieco w opowieść tej młodej kobiety, odkryjemy, że czekała prawie godzinę, zanim nadeszła karetka. W pełni zdawała sobie sprawę z tego, co się z nią dzieje i odczuwała ogromny ból. Ale w tym czasie wszystko czego chciała, to pozostać przy życiu.

Jej powrót do zdrowia był bardzo trudny. Proteza bolała, ale przynajmniej mogła chodzić! Paola zadała sobie bolesne pytanie po operacji: “Czy wiesz, czego chcesz?” Obecnie dużo podróżuje, zawsze ma uśmiech na twarzy i zachęca do tego innych. Dla niej wypadek nie był hańbą. Była to okazja, aby przekierować swoje życie i żyć w znacznie bardziej intensywny sposób.

Rozstanie, wypadek lub problem może sprawić, że docenimy nasze życia.

Zrobienie kroku w kierunku zmian jest bolesne

Może pytanie “Czy wiesz, czego chcesz?” nie jest bolesne. Może to co jest bolesne, to zmiana. Jednak wiele zmian jest pozytywnych i zmusza nas do pozostawienia za sobą wzorców zachowań, które nie przyniosły nam korzyści.

Fakt, że opuścił nas nasz partner może być okazją, by położyć kres emocjonalnej zależności, której nie byliśmy świadomi. Jeśli zostaniemy zwolnieni z pracy, być może nadszedł czas na rozpoczęcie lub zakończenie projektu, na którego “nigdy nie mieliśmy czasu”. Każdy z nas musi odkryć to, co przekładaliśmy i odkładaliśmy na bok i co naprawdę nas inspiruje. Musimy odejść od strachu.

Kobieta pytająca "czego chcesz?"

Odpowiedź na pytanie “Czy wiesz, czego chcesz?” może być dla nas jasna. Problem polega na tym, że nasze obawy powstrzymują nas przed podjęciem działań. W trudnych czasach konieczne jest zatrzymanie się, poświęcenie czasu na odczuwanie bólu i podjęcie decyzji, która przyniesie nam korzyści. Nie unikaj bólu ani nie próbuj przed nim uciec. Zrób krok i przetrwaj ten ból, aby przekształcić go w nadzieję, spokój i ciszę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.