Budzisz się zmęczony - 6 sposobów, które to zmienią

Budzisz się zmęczony - 6 sposobów, które to zmienią

Ostatnia aktualizacja: 16 sierpnia, 2018

Czy ciągle czujesz, że budzisz się zmęczony i że mógłbyś przespać jeszcze kilka godzin? Możliwe, że nawet gdy zasypiasz wcześnie, by lepiej odpocząć i tak rano jesteś zmęczony. Z pewnością czas, który spędzasz śpiąc jest bardzo ważny, aby obudzić się z uczuciem wypoczęcia, ale są też inne sposoby, aby uniknąć budzenia się zmęczonym, które być może ignorujesz.

W tym sensie załóżmy, że znaczenie snu jest często bagatelizowane. Negatywny wpływ jaki ma brak snu na naszą pamięć, poziom drażliwości i uczucie, że nic nie osiągamy, często bywa niedoceniany.

Jeśli prześledzimy kilka badań związanych z tą kwestią, odkryjemy na przykład, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby ludzie mieli co najmniej 6 godzin odpoczynku dziennie. Organizacja twierdzi, że dieta i aktywność fizyczna to czynniki wpływające na jakość snu. WHO podkreśla, że ​​spanie nie jest przyjemnością, ale koniecznością, ponieważ wpływa na naszą zdolność do wykonywania zadań i uczucie zmęczenia.

Budzisz się zmęczony? Oto kilka sposobów, jak temu zapobiec.

Kobieta wyłączająca budzik.

6 kluczowych sposobów, aby przestać się budzić zmęczonym

Na szczęście w Twoim stylu życia można dokonać wielu poprawek, które możesz zastosować w praktyce, aby uniknąć zmęczenia i odzyskać energię. Poniżej udzielimy Ci kilku rad, które pozwolą rozpocząć dzień będąc pełnym energii. Zwróć na nie uwagę, ponieważ znacznie wpłynie to na Twoje samopoczucie!

1. Włącz zdrową żywność do swojej diety

Aby uniknąć budzenia sie zmęczonym i mieć więcej energii, pierwszą rzeczą, którą zalecamy, jest skoncentrowanie się na żywności zawierającej magnez i żelazo, takiej jak orzechy, ryby lub warzywa.

Śniadanie jest ważnym posiłkiem, w którym miska płatków zbożowych lub grzanka mogą ponownie aktywować metabolizm i pomóc organizmowi obudzić się.

2. Nie jedz ciężkiego posiłku tuż przed pójściem spać

Proces trawienia wymaga czasu. Z tego powodu, powinieneś jeść co trzy lub cztery godziny w ciągu dnia i unikać dużych posiłków, gdy zapada noc.

Choć na pierwszy rzut oka nie wydaje się to istotne, jest to bez wątpienia jeden z kluczy do uniknięcia zmęczenia. Pamiętaj, że zjedzenie kolacji tuż przed pójściem spać uniemożliwi Ci spanie, ponieważ aby strawić jedzenie, ciało musi być bardzo aktywne.

3. Nie pij kawy po południu

Chociaż prawdą jest, że wielu z nas potrzebuje kawy, aby aktywnie spędzić cały dzień, wykazano, że picie kofeiny po godzinie 14:00 wpływa na sen. Oczywiście, kofeina może zmniejszyć jakość i ilość snu, a w konsekwencji sprawi, że budzisz się zmęczony.

Jeśli jesteś uzależniony od kawy, nie martw się, ponieważ nie zamierzamy pozbawić Cię porannego zastrzyku energii. Sugerujemy jedynie zmianę nawyku i upewnienie się, że po południu nie spożywasz kofeiny. Chodzi po prostu o to, by nie miała na Ciebie wpływu, gdy przychodzi czas na sen.

“Choroba sprawia, że ​​doceniamy zdrowie, głód sprawia, że ​​doceniamy bycie sytym, a zmęczenie sprawia, że ​cenimy ​odpoczynek.”

-Heraklit z Efezu-

 

Filiżanka kawy.

4. Budzisz się zmęczony? Nie korzystaj z urządzeń elektronicznych

Urządzenia elektroniczne stymulują umysł i nie pozwalają nam zasnąć. Należy pamiętać, że światło z tych urządzeń może zmienić nasz poziom melatoniny. Hormon ten jest odpowiedzialny za kontrolowanie cykli snu.

Z tego powodu zalecamy, aby nie używać urządzeń elektronicznych przed snem. Dotyczy to komputerów i telefonów komórkowych. Zamiast tego wykonuj inne czynności, takie jak czytanie książki.

5. Spraw, by ćwiczenia fizyczne były częścią Twojej codziennej rutyny

Może to zabrzmieć jak efekt przeciwny do zamierzonego, ale jest jednym z kluczy do unikania budzenia sie zbyt wcześnie. Regularne ćwiczenia mogą pomóc w zrównoważeniu hormonów, zwiększając odporność na insulinę i pomagając zasnąć, co jest ważne w walce z brakiem energii.

Twoje ciało jest stworzone do tego, by się ruszać. Tak więc brak aktywności może powodować problemy z nastrojem, a także spowolnienie i zmęczenie. 

Kobieta biegająca po parku.

6. Dbaj by chodzić spać o tej samej porze

Jednym z kluczy do uniknięcia zmęczenia jest wyznaczenie czasu na sen i przebudzenie. Pamiętaj, że trzymanie się rutyny snu pozwala ciału wiedzieć, kiedy jest czas na sen a kiedy należy być aktywnym. Również zachowanie odpowiedniego harmonogramu pomoże Ci w promowaniu wyższej jakości snu, o ile będziesz spać dłużej niż minimalna wymagana liczba godzin.

Być może już robisz większość tych rzeczy, ale jeśli nie, masz teraz sześć prostych kluczy pomagających uniknąć wcześniejszego budzenia się. Postępowanie w ten sposób nie tylko poprawia jakość życia, ale także daje więcej energii, aby sprostać wyzwaniom, które sobie postawiłeś.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.