Bądź sobą, a właściwi ludzie sami Cię odnajdą

Bądź sobą, a właściwi ludzie sami Cię odnajdą

Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia, 2018

Bądź sobą. Bądź marzycielem, bądź miły, pozwól sobie na odrobinę szaleństwa. Rób wszystko to, co stanowi istotę Twojej duszy. Po prostu bądź sobą. W każdej chwili życia broń tego kim jesteś, choćby nawet inni chcieli obrzucić Cię błotem. Nie zważaj na ich opinie. Bądź sobą, a osoby godne Twojego towarzystwa z czasem same Cię odnajdą.

Choć rada ta wydaje się nam być zupełnie prosta i logiczna, wiele osób właśnie z tego powodu odwiedza psychologa. Symptomy są zawsze podobne: przeciążenie umysłowe, a także ekstremalne zmęczenie fizyczne.

Objawy te połączone są też z uczuciem, że straciło się kierunek, że własne priorytety rozmyły się gdzieś pomiędzy cudzymi sprawami. Osoby takie dominuje uczucie zewnętrznej presji, której nie chcą się podporządkowywać.

“Najtrudniejszym zadaniem jest pozostawać sobą w świecie, który chce żebyśmy byli kimś innym”

-EE Cummings-

Kiedy z jakiegoś powodu przestajemy być sobą, aby być kimś, kogo oczekuje nasze otoczenie, tracimy to, co najważniejsze: własną tożsamość. Poza tym, kiedy rezygnujemy z tego, co czyni nas wyjątkowymi tylko po to, aby stać się wersją “standard”, która do wszystkiego i do wszystkich się dostosowuje, pozwalamy, by do naszego życia weszły osoby wcześniej niepożądane. 

Krok po kroku, zanim ostatecznie zdamy sobie z tego sprawę, nasze życie zamiast kolorów wypełnia zwykła szarość. Nie ma już blasku, nie ma inspiracji, spontaniczności, która motywuje i daje szczęście. Tak więc jesteśmy w pełni odpowiedzialni za odkrywanie i chronienie naszego własnego wewnętrznego światła, chronienie tego, co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi.

osoba na plaży wyciąga ręce

Bądź sobą mimo, że wszyscy chcą być tacy sami

William Ury jest ekspertem w dziedzinie komunikacji na Uniwersytecie Harvarda. Wiele jego prac poświęconych było rozwojowi osobistemu. W niektórych z nich opisuje on pewne procesy psychologiczne, dzięki którym możemy się nauczyć być bardziej szczęśliwi w środowisku, w którym przyszło nam się obracać.

W książce “Dochodząc do tak ze sobą” doktor Uly wyjaśnia, że największym problemem, a jakim wszyscy się borykamy w kwestii komunikacji, negocjacji, a nawet tworzenia znaczących więzi interpersonalnych jest to, że nie wierzymy w nas samych. Kiedy czujemy się niepewnie sięgamy po różnego rodzaju maski. Jeśli jednak żyjemy w strachu, przyciągamy porażkę na wszystkich możliwych szczeblach.

Bycie sobą w świecie, który zmierza do tego, by wszyscy byli tacy sami z pewnością nie jest łatwe. Szkoła robi wszystko, by dzieci myślały w identyczny sposób. W miejscach pracy preferuje się pracowników podporządkowanych, których łatwo ustawić w szeregu. Nie jest łatwo być wyjątkowym, kiedy wszyscy chcą iść jednakowym szlakiem.

Kobieta indywidualistka

Jesteśmy zatem zobowiązani do wysiłku. Musimy walczyć i stawać w obronie tego kim jesteśmy, w obronie tego, że jesteśmy niepowtarzalni. Bycie wiernym samemu sobie może nas kosztować cenę zupełnego niezrozumienia ze strony innych. W praktyce może się to okazać nieco skomplikowane, jednak przyznanie racji samemu sobie jest istotnym elementem niezbędnym do osiągnięcia prawdziwego szczęścia.

Bądź sobą, przyciągaj szczególne osoby

Osoby autentyczne, wolne, spontaniczne, pozwalające sobie na odrobinę szaleństwa przyciągają. Dzieje się tak z bardzo prostego powodu. Otóż mówią tak samym sobie, mówią tak akceptując samych siebie takimi, jakimi są, mówią sobie tak nawet jeśli innym się to nie podoba.

“Rozwój osobisty rozpoczyna się kiedy jesteśmy skłonni zaakceptować nasze słabości”

-Jean Vanier-

W chwili, gdy postawimy krok na drodze do akceptacji samego siebie, wszystko się zmienia. Prowadzone przez nas rozmowy są bezpieczniejsze, nie przejmujemy się już tym, że kogoś nie zadowolimy, bo nie zależy nam na tym, by się komuś przypodobać. Nie zależy nam też na akceptacji za wszelką cenę.

W taki sposób dzięki takiemu stanowi umysłowemu i emocjonalnemu, wcześniej czy później “przyciągniemy” do siebie naprawdę wartościowych przyjaciół, wartościowego partnera. Tacy ludzie będą w stanie akceptować nas takimi, jakimi jesteśmy. Nie będą oczekiwali od nas, abyśmy udawali kogoś, kim nie jesteśmy.

Wróble na ręce

Jak być sobą i przyciągać właściwych ludzi?

Zanim skupimy się na przyciąganiu do siebie ludzi, którzy nam się podobają, należy osiągnąć wewnętrzną jedność. Tylko zaufanie do samego siebie jest w stanie otworzyć nam drzwi do lepszych relacji interpersonalnych.

  • Czy masz w zwyczaju stawiać się na miejscu innych, przeżywając ich problemy i emocje? Zapytaj się więc kiedy okażesz empatię samemu sobie. Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć to robić.
  • Zawrzyj pakt z sobą samym. Ustal granice. Pomyśl w jakich sytuacjach chciałbyś mówić: “Nie!”. Ustal też, że sobie będziesz mówić: “tak” i że będziesz działać bez lęku przed innymi.
  • Ogarnij swoją teraźniejszość. Być może wersja Ciebie z przeszłości nie jest dla Ciebie zbyt atrakcyjna. Ale to nie ważne. Twoje możliwości nie mają się opierać na przeszłości, ale na tym, co jest przed Tobą. Zaczynają się w tej chwili. Zacznij więc żyć teraźniejszością tak, aby stworzyć lepszego siebie w przyszłości.

Ostatecznie pamiętaj o znanym powiedzeniu: “Żyj i pozwól żyć”. Osoby autentyczne i wyjątkowe cenią siebie i pielęgnują miłość własną. Nie zapominają jednak o tym, by pozostawiać miejsce innym.

Bądź sobą. Rób to nawet wtedy, gdy cały świat chce Cię w cisnąć w jeden szablon z innymi. To nie łatwe, ale warto tak właśnie robić. Naucz się bronić własnej tożsamości, bez strachu okazywać szczęście, magię i wszystko to, co jest w Tobie wyjątkowego. Kiedy zaczniesz tak robić, w Twoim życiu pojawią się szczególne osoby!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.