Anoreksja seksualna: cechy, przyczyny i leczenie

Anoreksja seksualna: cechy, przyczyny i leczenie
Francisco Pérez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Pérez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Anoreksja seksualna jest również znana jako anafrodyzja i hamuje pożądanie seksualne. To zaburzenie, które powoduje niskie zainteresowanie seksem. Innymi słowy, ludzie z tym zaburzeniem nie mają zbyt dużego apetytu seksualnego. Na ogół mają bardzo małe pragnienia uprawiania seksu.

Anoreksja seksualna – mężczyźni i kobiety mają takie samo prawdopodobieństwo cierpienia z powodu bardzo niskiego poziomu pożądania seksualnego. W większości wypadków przyczyny są związane z traumami psychologicznymi i fizycznymi, a nawet z niską samooceną.

Anoreksja seksualna i jej charakterystyka

Osoby z anoreksją seksualną doświadczają znacznie mniej przyjemności i podniecenia seksualnego. Oto sześć aspektów diagnostycznych:

 • Niewielkie do żadnego zainteresowanie aktywnością seksualną.
 • Brak myśli seksualnych lub erotycznych.
 • Rzadko lub nigdy nie inicjujesz seksu i generalnie nie jesteś zainteresowany, gdy partner próbuje go zainicjować.
 • Niewielka przyjemność seksualna i pobudzenie seksualne podczas aktywności seksualnej. Dzieje się tak prawie za każdym razem (około 75-100%), gdy para uprawia seks.
 • Nie ma żadnej przyjemności seksualnej i podniecenia, jeśli chodzi o jakiekolwiek wewnętrzne lub zewnętrzne zaproszenie do seksu (pisemne, ustne, wizualne itp.).
 • Bardzo niewielka ilość doznań z narządów płciowych podczas aktywności seksualnej. Dzieje się tak prawie za każdym razem (około 75-100%), gdy para uprawia seks.

Objawy te muszą trwać przez co najmniej sześć miesięcy. Ponadto muszą powodować wiele dyskomfortu. Wreszcie, problem seksualny nie powinien być wyjaśniany w kontekście nie-seksualnych zaburzeń psychicznych. Nie powinien również wynikać z poważnej zmiany związku lub z powodu zażycia jakiejś substancji czy też stanu zdrowotnego.

Przyczyny anoreksji seksualnej.

Przyczyny anoreksji seksualnej

Niektórzy eksperci twierdzą, że osoby z największym ryzykiem anoreksji seksualnej to takie, które doświadczyły przemocy fizycznej lub psychicznej. Ale to nie znaczy, że jest to jedyna przyczyna. Brak pożądania seksualnego może również wystąpić z powodu innych czynników.

Stres, znudzenie, kłótnie i kwestie związane z kohabitacją mogą również prowadzić do anoreksji seksualnej. Zaburzenia erekcji, impotencja i brak możliwości osiągnięcia orgazmu mogą również skłonić kogoś do rozwinięcia w sobie takiego stanu.

Może nawet wywodzić się z określonych środowisk religijnych, kulturowych i politycznych. Takie “społeczne kręgi” czasami są tak pozbawione wolnej ekspresji seksualnej, że działają represyjnie. Edukacja seksualna, którą dana osoba otrzymuje jako dziecko lub nastolatek, może również prowadzić do przyszłej anoreksji seksualnej.

Jest także i inna przyczyna, która pochodzi z mediów. Problem polega na tym, że media zalewają nasze życie wyraźnymi obrazami, wiadomościami i bodźcami, które seksualizują każdy aspekt naszego życia. To może powstrzymać ludzi przed zdobyciem odpowiedniej edukacji seksualnej i sprawić, że będą żywić nierealne oczekiwania wobec seksu.

Kiedy brak pożądania seksualnego staje się problemem

Brak pożądania seksualnego zwykle wiąże się z problemami związanymi z orgazmem lub bólem podczas seksu. To zwykle oznacza, że ​​seks stanie się bardzo rzadką sprawą w związku. Ale będzie to problemem tylko, jeśli jedna osoba w parze ma w sobie więcej seksualnego pożądania.

Problemy z relacjami i zaburzenia nastroju mogą również iść w parze z anoreksją seksualną. Nierealistyczne standardy i oczekiwania dotyczące “właściwego” poziomu zainteresowania seksualnego i podniecenia są dużym wyzwaniem dla osób z tym schorzeniem.

Są też inne rzeczy, które również odgrywają dużą rolę. Brak dużego doświadczenia seksualnego lub informacji na temat seksualności może być sporym problemem. Oprócz ról związanych z płcią ważne jest, aby o tym również pamiętać.

Problemy z seksem - para.

Ważne czynniki, jeśli chodzi o leczenie anoreksji seksualnej

Istnieje 5 czynników, które są naprawdę ważne, jeśli chodzi o leczenie niskiego pożądania seksualnego. Oto one:

 • Czynniki związane z relacją pary. Takie jak problemy seksualne lub zdrowie jednego partnera.
 • Czynniki oparte na związkach. Takie jak problemy z komunikowaniem się lub gdy jedna osoba ma mniej lub więcej pożądania seksualnego.
 • Indywidualne czynniki oparte na podatności. Takie jak negatywne postrzeganie swojego ciała, historia nadużyć seksualnych lub emocjonalnych, depresja, lęk, stres, utrata pracy, ból…
 • Czynniki kulturowe i religijne. Nie uprawianie seksu, ponieważ jest to tabu lub negatywny stosunek do seksu.
 • Czynniki medyczne. Są szczególnie ważne, jeśli chodzi o prognozy lub sposób w jaki zaburzenie będzie leczone.

Anoreksja seksualna – leczenie

Pierwszą rzeczą, którą musi zrobić ktoś z tym schorzeniem, jest zdiagnozowanie.

Osoba taka powinna wraz z partnerem wprowadzić pewne zmiany. Kluczem jest ponowne obudzenie pożądania seksualnego. Dlatego tak ważne jest, aby para stworzyła spokojne, intymne środowisko bez osądu i presji. Inną ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że aktywność seksualna to nie tylko penetracja. Istnieje wiele różnych sposobów uprawiania seksu.

W końcu najlepiej jest spotkać się z wyspecjalizowanym w tym zakresie psychologiem. Będzie on w stanie zapewnić Ci najlepsze możliwe leczenie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.