Zdrowie środowiskowe i jego znaczenie

Zdrowie środowiskowe jest ważną kwestią zarówno w skali zbiorowej, jak i indywidualnej.
Zdrowie środowiskowe i jego znaczenie
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia, 2022

W dzisiejszym świecie zmiany klimatyczne mają trwały wpływ na zdrowie w skali globalnej. Zdrowie środowiskowe jest decydującą kwestią przy podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących przyszłości społeczeństwa, ponieważ determinuje dobrostan na poziomie indywidualnym.

Aaron Bernstein jest tymczasowym dyrektorem Centrum Klimatu, Zdrowia i Środowiska Globalnego w Harvard TH Chan School of Public Health (USA). Jest to podyplomowa instytucja zdrowia publicznego na Uniwersytecie Harvarda, która została założona w 1913 roku. W 1922 stała się Szkołą Zdrowia Publicznego. Bernstein twierdzi, że trauma, przemoc, choroby zakaźne, problemy ze zdrowiem psychicznym i niedobory żywieniowe związane z migracją stanowią wzór, który będzie się powtarzał. Ostrzega również, że wraz z postępującą zmianą klimatu spodziewane są poważne susze.

„Jeśli chcesz znaleźć jednych z najmniej zdrowych ludzi na naszej planecie, możesz ich znaleźć wśród tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Stało się to w Syrii, gdzie w latach 2006–2011 susza zmusiła pasterzy, którzy mieszkali na obszarach wiejskich, do zmiany. Musieli oni porzucić stada i przenieść się do miast, gdzie nie byli mile widziani.W kraju niestabilnym politycznie, to była ostatnia kropla, która odwróciła losy ludzi ku przemocy.

Zdarzyło się to również w Somalii, gdzie susza w 2011 roku spowodowała głód. Miliony ludzi musiały przenieść się do sąsiednich krajów, które ledwo było stać na ich przyjęcie”.

-Aaron Bernstein-

Zdrowie środowiskowe i zdrowie jednostki

Bernstein twierdzi również, że zmiany klimatyczne wpływają na zdrowie we wszystkich obszarach. Koncentruje się również na wzroście wydatków publicznych na zdrowie wynikających ze szkodliwych skutków zmian klimatycznych. To sytuacja, która w końcu sprawi, że porzucimy paliwa kopalne jako źródło energii.

„Wiemy wystarczająco dużo, aby zdać sobie sprawę, że zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych jest najbardziej opłacalną strategią zapobiegania skutkom zdrowotnym, których nie chcemy”.

-Aaron Bernstein-

Miasto dotknięte zmianami klimatycznymi

Harvard szukał rozwiązania, które pozwoliłoby na znaczne i trwałe ograniczenie szkód spowodowanych zmianami klimatycznymi. Twierdzą, że aby uzyskać poprawę jakości życia, polityki powinny koncentrować się na emisji gazów cieplarnianych.

Naukowcy zaobserwowali, jak zmiana klimatu bezpośrednio wpływa na dobrobyt całej ludzkości i zagraża naszej ciągłości jako gatunku. Zdrowie środowiskowe ma decydujące znaczenie. Może zarówno obniżyć jakość naszego życia, jak i pomóc uniknąć wyginięcia.

„Gazy cieplarniane nie tylko ogrzewają atmosferę i zmieniają obieg wody — mają bezpośredni wpływ na wiele gatunków, w tym na rośliny. Jeśli podniesiesz stężenie atmosferycznego dwutlenku węgla, zmieni to profil żywieniowy niektórych podstawowych roślin spożywczych”.

-Aaron Bernstein-

Badania

Samuel Myers jest głównym badaczem Departamentu Zdrowia Środowiskowego na Harvardzie. Wraz z innymi współpracownikami napisał artykuł zatytułowany Zwiększanie CO2 zagraża żywieniu człowieka. Przewidywali, na podstawie ewolucji emisji w ostatnich latach, poziomy dwutlenku węgla w atmosferze w 2050 roku.

Ponadto odkryli 9-procentowy spadek zawartości cynku w pszenicy i prawie 8-procentowy spadek ilości białka w ryżu, co byłoby szkodliwe dla wartości odżywczych naszej diety.

Ten niedobór cynku i białka w naszej żywności byłby niezwykle szkodliwy. Cynk jest czynnikiem decydującym o zachorowalności i śmiertelności związanej z wieloma chorobami wieku dziecięcego, zwłaszcza zakaźnymi.

ciemna chmura na niebie

Dlatego też, jeśli nie zostaną podjęte niezbędne środki w tym zakresie, niedobory żywieniowe spowodują nieodwracalne szkody w skali globalnej. W tym sensie Aaron Bernstein w wywiadzie przeprowadzonym przez Madeline Drexler, redaktorkę Harvard Public Health, stwierdza, że „redukcja gazów cieplarnianych w ziemskiej atmosferze może być największą/najlepszą interwencją w zdrowie publiczne”, przynosząc naprawdę korzystne konsekwencje dla całej ludzkości w najbliższej przyszłości.

Z tego powodu uświadomienie sobie znaczenia zdrowia środowiskowego jest pierwszym krokiem do dokonania radykalnej zmiany. Niewątpliwie będzie to miało bezpośredni wpływ na dobrobyt ludzkości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.