Więź z introwertykiem - jak ją zbudować?

Więź z introwertykiem - jak ją zbudować?

Ostatnia aktualizacja: 26 stycznia, 2019

Musisz znaleźć odpowiedni moment i sposób, aby zbudować więź z introwertykiem. Jednak jedno jest pewne: tacy ludzie mogą być wspaniałymi przyjaciółmi. Jak więc zbudować więź z introwertykiem? Polega to na zbliżaniu się do nich i odkrywaniu, że mogą być świetnymi rozmówcami. Pod pozorem bycia nieco odległymi, potrafią słuchać, unikać plotek i budować silne i lojalne więzi z przyjaciółmi.

Jeśli spojrzymy na introwersję oczami literatury, zauważymy jedną rzecz. Dopiero w 2010 roku, tego typu osobowość straciła swój negatywny wizerunek. Książki takie jak Silencio pokazały znaczenie i moc introwertyków. Mają oni całą serię pozytywnych zalet i cech.

“Nieśmiałość to lęk przed dezaprobatą społeczną lub upokorzeniem, podczas gdy introwersja jest preferencją środowisk, które nie są zbyt stymulujące. Nieśmiałość jest z natury bolesna; introwersja nie jest. “

David Foster Wallace

W 1935 roku psychologowie Davis i Rulon opublikowali opracowanie, w którym ludzie dyskutowali na temat introwertyków. Nie zdefiniowali społecznego wycofania, jak postrzega ich wiele osób. Introwertycy mają wystarczająco dużo umiejętności, aby być zaangażowanym w jakiekolwiek społeczeństwo. Naukowcy wyróżnili ich zaangażowanie na rzecz swoich ideałów i ich niewielkie umiejętności jako rozmówców.

Naukowcy surowo skrytykowali ten ostatni fakt. W tamtych latach introwersja wiązała się z patologiczną nieśmiałością, w której dana osoba nie miała wystarczających umiejętności społecznych. W ostatnich latach pomysł ten został porzucony. Nie możemy zapomnieć, że introwersja nie jest jedną cechą. Każdy z nas znajduje się w jakimś punkcie na linii między introwersją i ekstrawersją.

Dziewczyna próbuje zbudować więzi z introwertykiem

Jak zbudować więź z introwertykiem?

Wiemy już, że introwersja to nie to samo, co nieśmiałość. Wiemy również, że nie ma żadnych niedociągnięć w zakresie umiejętności społecznych. Introwertycy nie mają żadnego patologicznego komponentu, który utrudnia nam nawiązanie z nimi kontaktu. W rzeczywistości to, co ich definiuje, to seria dynamiki behawioralnej, która idzie w parze z ich skupieniem, emocjami, a nawet z mózgiem, który przetwarza informacje inaczej.

  • Ci ludzie wolą ciche środowiska. Mogą unikać spotkań towarzyskich lub spotkań z dużymi grupami ludzi. Stąd, takie rodzaje nadmiernie stymulujących scenariuszy wyczerpują ich psychicznie.
  • Są spostrzegawczy, pomysłowi i często rozmyślają nad sobą.
  • Mają niewielu przyjaciół i preferują małe kręgi przyjaźni, z którymi nawiązują silne i znaczące więzi.
  • Introwertycy preferują głębokie rozmowy, nie lubią plotek, ani nie przyciągają uwagi.
  • Są zamyśleni.
  • Działają z wewnętrzną motywacją. Ponadto pozostają wierni swoim wartościom i nie muszą współpracować ze wszystkimi.
  • Mają artystyczne pasje, takie jak muzyka, pisanie i rysowanie.

Znając preferencje, zachowania i dynamikę, które kształtują osobę introwertyczną, zobaczmy teraz klucze, które pomogą nam nawiązać kontakt z takimi ludźmi.

1. Zwolnij tempo, szanuj czas oraz kanały komunikacyjne

Musimy zrozumieć jeden aspekt, jeśli chodzi o zbudowanie więzi z osobą introwertyczną. Kiedy rozmawiasz z introwertykiem, musisz pamiętać, że rozmawiasz z bardziej łagodną i spokojną osobą. Dlatego nasza pierwsza rozmowa z nimi nie powinna być apodyktyczna ani imponująca. Nie powinieneś być zbyt odważny lub wymagający. To jest coś, co powoduje u nich utratę zainteresowania.

Idealnym sposobem podejścia do introwertyka jest zaakceptowanie ich rytmu i tempa. Najlepszym sposobem na zrobienie tego jest rozpoczęcie rozmowy, która interesuje obie strony. Ważne jest również zrozumienie, że istnieją pewne kanały komunikacji, których introwertycy unikają. Nie lubią zwykłych połączeń telefonicznych. Wolą bardziej znaczące wiadomości i rozmowy.

2. Cebula z interesującymi warstwami

Ludzie introwertyczni mają wiele warstw. Są jak cebule, które ukrywają cenne, jasne wnętrza. Umiejętność dotarcia do tych warstw w celu autentycznego połączenia wymaga szacunku.

Musimy być szczerzy, pokorni i spójni przez cały czas, abyśmy mogli nawiązać dobrą przyjaźń lub związek z taką osobą.

chłopak idący w stronę drzwi

3. Nie stawiaj ich w centrum uwagi

To nie jest dobry pomysł, aby zrobić im imprezę niespodziankę. Nie powinieneś organizować urodzin, w których goście wypełniają pokój a oni są w centrum uwagi. Coś takiego mogłoby zadziałać z osobowością otwartą i towarzyską, ale nie z tym typem osobowości. Twórz wyjątkowe chwile, w których wszystko jest proste i spontaniczne, ale przy pomocy zaledwie kilku osób. Powinieneś to robić w miejscach, w których nie ma presji. Nie powinni czuć się zmuszeni do zrobienia czegoś, czego nie chcą robić.

4. Sensowne rozmowy

Aby zbudować więź z introwertykiem, unikaj zbyt długiego mówienia o sobie lub korzystania z nieznaczących rozmów. W takich przypadkach będą Cię słuchać, ale nie będą się przejmować tym, co mówisz. Aby zbudować więź z osobą introwertyczną, wybierz bardziej inteligentne i głębsze tematy. Idealne rozmowy obejmują wspólne zainteresowania, takie jak książki, seriale telewizyjne, cele lub projekty. Zasadniczo powinieneś porozmawiać o wspólnych wartościach, które dzielisz z taką osobą.

5. Przyjemność w ciszy

Dzielenie się ciszą z drugą osobą może prowadzić do magicznych chwil. To te momenty, w których ludzie czują się naturalnie w swoim towarzystwie. Milczenie nie jest wymuszone, a postawy i rozmowy mogą być swobodne. Twoje otoczenie powinno być spokojne i mieć działanie uspokajające. Cisza powinna stworzyć więź między obiema osobami. Ten współudział może trwać całe życie.

6. Szanuj ich przestrzeń osobistą

Nie musisz codziennie się z nimi widzieć ani dzwonić do nich co dwie godziny. Nie trzeba wyjaśniać dokładnie, jak spędziliśmy nasz dzień lub każdą myśl, którą mieliśmy. Ludzie introwertyczni potrzebują czasu, aby naładować swoją energię i się odżywić. Muszą zrównoważyć ten czas i cieszyć się własnymi pasjami. Chociaż introwertyk potrzebuje czasu, nie oznacza to, że nie chcą mieć przyjaciół ani rodziny.

Podsumowując, jak zbudować więź z introwertykiem? Może być łatwiejsze, niż nam się wydaje. Co więcej, relacje z introwertykami są bardzo satysfakcjonujące. To skarby, które mogą trwać całe życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.