Zaufać intuicji: kiedy można zdać się na wewnętrzny głos

Czy wiesz, kiedy słuchać swojej intuicji? Część mózgu odpowiadająca za te tak zwane „przeczucia” jest bardzo silna. Jak wykorzystać ten fakt?
Zaufać intuicji: kiedy można zdać się na wewnętrzny głos
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia, 2021

W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka strategii, jak zaufać intuicji, by podejmować lepsze decyzje i cieszyć się bardziej satysfakcjonującym życiem.

Zgiełk codziennego życia może utrudnić nam dostrojenie się do naszego wewnętrznego duchowego przewodnika. Planując, co chcesz robić danego dnia i decydując się na realizację tych planów, trudno jest słuchać tego, co podpowiada intuicja.

Jednak zaniedbanie tego wewnętrznego suflera jest dużym błędem – ten wewnętrzny głos ma za zadanie pomóc Ci żyć jak najlepiej.

Platon uważał, że intuicja jest najwyższą funkcją inteligencji. Twierdził, że jest to sposób na zdobycie wiedzy, której nie można uzyskać na podstawie obserwacji, doświadczenia, wnioskowania ani rozumowania. Ale co to właściwie jest i skąd wiadomo, kiedy zaufać intuicji?

Słownik Webstera definiuje intuicję jako „moc lub zdolność zdobycia bezpośredniej wiedzy lub poznania bez oczywistego racjonalnego myślenia i wnioskowania”.

Najlepszym sposobem pracy nad swoją intuicją może być zadanie sobie kilku pytań. Jestem szczęśliwy? Czy jestem zadowolony? Są to dwa pytania, na które Twoja intuicja może pomóc Ci znaleźć szczerą odpowiedź. W ten sposób możesz dokonać niezbędnych zmian i odpowiedzieć szczerze i otwarcie „Tak!” na oba te pytania.

Pierwsze badanie psychologiczne dotyczące intuicji przypisuje się szwajcarskiemu psychiatrze Carlowi Jungowi, który argumentował, że intuicja jest wymiarem osobowości. Twierdził, że ludzie, którzy są dostrojeni do swojej intuicji, są bardziej skłonni do tego, aby ich własne myśli zdominowały ich doświadczenie.

Kontrastuje to z podejściem do życia bardziej „od dachu”, w którym dane kierują decyzjami. Innymi słowy ludzie, którzy wiedzą, jak zaufać intuicji, poddają się własnym myślom i uczuciom.

„Kobieta wie, co jest dla niej najlepsze dzięki intuicji lub instynktowi”.

-Marilyn Monroe-

Mały, niebieski motyl na dłoni

Gdzie w mózgu mieszka intuicja?

Badanie przeprowadzone przez zespół badaczy z University of Iowa wykazało, że „osią intuicji” w mózgu jest kora przedczołowa. Termin techniczny określający ten obszar nazywa się vmPFC (brzuszno-przyśrodkowa kora przedczołowa).

Jako ciekawy przykład podamy komiksy i filmy o X-Menie. Czy wiesz, w jaki sposób profesor X odwołuje się do swoich psychicznych mocy? Kładzie palce na skroniach i zamyka oczy. Następnie, ze środka jego czoła, we wszystkich kierunkach tryskają fale energii. Oś intuicji znajduje się właśnie tam, na środku czoła.

Badanie wspomina, że ​​kluczem do sukcesu jest bycie wysoce inteligentnym. Jednak nie zawsze jest to prawdą. Są ludzie z bardzo wysokim IQ, którzy mają problemy z podejmowaniem decyzji, być może dlatego, że mają problem z intuicją.

Odrzucenie intuicji jako bezużytecznej, zwłaszcza gdy ilość informacji jest tak duża, że ​​nie można jej przetworzyć w sposób analityczny i świadomy, jest rezygnacją z najlepszego narzędzia, jjakim dysponuje człowiek w takich sytuacjach.

Bez intuicji jesteśmy bardziej naiwni i podatni na marketing. Jakby tego było mało, badanie wykazało również, że bez intuicji trudniej jest uczyć się na błędach.

„Nigdy nie przepraszaj za zaufanie swojej intuicji. Twój mózg potrafi płatać figle, Twoje serce może być ślepe, ale Twoje przeczucia zawsze mają rację”.

-Anonim-

Medytacja to najlepsza droga, by zaufać intuicji

Jak w przypadku każdego nawyku, także nauka, jak zaufać intuicji wymaga praktyki, zaangażowania i poświęcenia. Mimo to proces ten jest łatwiejszy niż może się wydawać. Jest to również bardzo satysfakcjonujące, ponieważ intuicja jest rodzajem przypuszczenia emocjonalnego lub przeczucia, które można wyostrzyć kilkoma prostymi technikami.

Allan Wallace jest buddystą tybetańskim i autorem książki Embracing Mind: The Common Ground of Science and Spirituality. Twierdzi, że dzięki medytacji można rozwinąć swoją intuicję. Ta podstawowa technika pomaga skoncentrować się i uspokoić umysł, jednocześnie eliminując pozostałe myśli, które przeszkadzają intuicji.

Kobieta medytuje

Jaką rolę odgrywa medytacja?

Medytacja to nic innego jak sposób na ćwiczenie umysłu. Może zapewnić większą wolność emocjonalną, łącząc Cię z otoczeniem i otwierając na własne doświadczenia. Ta ponadczasowa technika może pomóc Ci się zrelaksować i osiągnąć stan jasności umysłu. Im więcej ćwiczysz, osiągając ten stan, tym skuteczniej podejmujesz dobre decyzje.

Jeden z neuropsychologów z Wake Forest University stwierdził, że uczestnicy badania byli w stanie zwiększyć aktywność mózgu poprzez medytację. Technicznie rzecz ujmując, poprawili wzajemne połączenia w korze przedczołowej.

To obszar mózgu odpowiedzialny za kontrolę behawioralną i podejmowanie decyzji. Co to oznacza dla tych z nas, którzy chcieliby pracować nad podejmowaniem dobrych decyzji?

Wspomniane wyniki pokazały, jak medytacja bezpośrednio łączy nas z naszym niezwykle potężnym, ale nieuchwytnym poczuciem wewnętrznej wiedzy. Tym samym może pomóc nam podejmować lepsze decyzje finansowe, utrzymywać dobre relacje i cieszyć się świetną pracą.

Co więcej, medytacja może być nawet dobra dla zdrowia! Osoby, które regularnie medytują, z większą łatwością odnoszą sukcesy w swoich przedsięwzięciach – Ty też możesz.

„Intuicja to bardzo potężna rzecz, moim zdaniem potężniejsza niż intelekt”.

-Steve Jobs-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pilard N. C. G. Jung and intuition: from the mindscape of the paranormal to the heart of psychology. J Anal Psychol. 2018 Feb;63(1):65-84. doi: 10.1111/1468-5922.12380. PMID: 29314029.

  • International Journal of Clinical and Health Psychology: Prediction of breast cancer screening behavior among older women of Mexican descent: Applicability of theoretical models.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.