Zapomnienie o kimś po rozstaniu

Zapomnienie o kimś po rozstaniu

Ostatnia aktualizacja: 03 sierpnia, 2020

Zapomnienie o kimś po rozstaniu nie jest łatwe, zwłaszcza gdy zakończenie związku nie było Twoim pomysłem. W dzisiejszym artykule przedstawimy teorie psychologa Marcelo Ceberio, tłumaczące dlaczego niektóre osoby nie są w stanie uwolnić się od duchów dawnych związków.

Gdy zapomnienie o kimś po rozstaniu okazuje się niemożliwe, nie oznacza to, że leżysz w łóżku z depresją, wypłakując sobie oczy. Zapewne zarówno Twoje życie, jak i życie Twojego byłego partnera płynie dalej. Oboje dalej pracujecie i chodzicie na różne wydarzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, idziesz dalej przez życie. Być może miałaś nawet jakieś przelotne romanse i, chociaż wszystko wydawało się być w porządku, pamięć o byłym partnerze dalej w Tobie żyje.

Wszystko dlatego, że ta osoba była wyjątkowa i nie jesteś w stanie o niej zapomnieć. Tęsknisz za jej towarzystwem, chociaż oboje możecie już mieć nowych partnerów. Jej imię przychodzi Ci na myśl w największej ciszy. Być może czułaś jej brak nocą, mimo świadomości, że nigdy nie będziecie już razem.

Cały czas chcesz, aby była z Tobą. Cenisz wspomnienia o rzeczach, które robiliście razem. Poza tym brakuje Ci pełnych czułości momentów, które ze sobą dzieliliście. Tak, nawet wspomnienia o złych czasach sprawiają, że czujesz się niepewnie.i

Co gorsza, nie możesz podzielić się tymi uczuciami ze swoimi przyjaciółmi, ponieważ mają już dość ciągłego słuchania o tym samym. Poza tym naprawdę nienawidzą Twojego byłego. W takim razie jak możesz zapomnieć o kimś, kogo aż tak kochałaś?

Smutna kobieta

Zapomnienie o kimś po rozstaniu: prześladowanie przez dawną miłość

Przez gabinety terapeutów przewijają się liczne historie miłośne. Życie biegnie dalej, a gdy ludzie przesiewają swoje emocje, w końcu ujawnią się ich konflikty. W kwestiach miłości wyrażają zarówno pełne szacunku uczucia, jak i najpodlejsze pasje. Istnieje wiele przyczyn, które sprawiają, że dana osoba może nadal czuć się związana ze swoim byłym.

Ot jasne, że nie chodzi tu o samą miłość. W końcu obdarzanie kogoś miłością nie jest równe uczuciu zafiksowania, przywiązania, uwięzienia czy utknięcia.

Osoba będąca w takiej sytuacji, która zwraca się z prośbą o konsultację, jest zazwyczaj zdesperowana. Wielu ludzi twierdzi, że nie są w stanie zapomnieć dawnego związku. Należy zadać sobie jedno pytanie: czy ktokolwiek jest w stanie żyć z ciągłą obecnością takiego ducha?

Niektóre osoby decydują się podjąć terapię, aby pozbyć się mentalnych wspomnień, które ciągle je dręczą. Z kolei inni poszukują pomocy psychologicznej, aby poznać receptę na uwolnienie się od swoich dawnych partnerów. Ci drudzy uciekali się już do czytania z kart tarota i mikstur miłosnych.

Być może są nawet w stanie zapalać świeczki, biorąc udział w najróżniejszych ezoterycznych działaniach, które mają im kogoś zwrócić. Oczywiście żaden z tych sposobów nie działa.

Terapia

Osoba, która nie jest w stanie zapomnieć o kimś po rozstaniu i poszukuje terapii, aby ponownie zbliżyć się do swojego partnera, jest skazana na porażkę. Oczywiście trudno jest zachować logikę w zmiennych kolejach losu każdego człowieka. Idealizacja utraconej osoby to jedna z licznych rzeczy, które sprawiają, że trudno jest się od niej oderwać.

Wszystko dlatego, że ludzie często zapominają negatywne kwestie, które doprowadziły do rozstania. Innymi słowy, zdają się pamiętać jedynie dobry czas, jaki ze sobą spędzili. Co więcej, wyolbrzymiają zalety swojego byłego partnera i zamieniają go w kogoś idealnego.

Niestety wraz z biegiem czasu idealizacja staje się coraz większa, a sama myśl o byciu bez tej osoby jest nieznośna.

Ambiwalencja

  • Może pojawiać się z powodu manipulacji byłego partnera. Wiele osób żeruje na współzależności. Czasami próbują zachęcać innych do dołączenia uciekając się do wzbudzania poczucia winy i walki o władzę, aby uznać wybrane osoby za część swojego terytorium.
  • Niektóre ambiwalentne osoby wzbudzają oczekiwania u osoby, z którą zerwały, mimo tego, że znajdują się już w nowym związku.
  • Poza tym istnieją ludzie, którzy nie są w stanie się pożegnać, ponieważ doświadczają melancholii. Wraz z upływem czasu nie są w stanie poradzić sobie z separacją.
  • Z kolei inni starają się znaleźć szczęście i szybko rzucają się w kompulsywne randki, sporadyczne romanse i zmiany estetyczne, tylko po to, aby później tęsknić za utraconą miłością.

Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę, że nikt nie kocha w pełni drugiej osoby. Większość ludzi robi to częściowo, w zależności od wyznawanych wartości, przekonań, upodobań, itp. To właśnie ich zbiór sprawia, że dana osoba angażuje się w związek.

Zapomnienie o kimś po rozstaniu jest ciężkie, ale jak możesz kochać kogoś po tym, co zrobił!

Ogniwo, które nas więzi, jest nielogiczne.. Innymi słowy, nie ma sensu. Mimo tego, że rozstanie to jedna z Twoich najbardziej świadomych decyzji, utracona osoba pozostaje w Twoich myślach. Dzieje się tak do tego stopnia, że nie jesteś nawet w stanie rozmawiać o swoich uczuciach. Przynajmniej nie w Twoim środowisku.

Dzieje się tak, ponieważ ludzie, których kochasz, często uważają, że powinni Ci przypominać jak źle się czułaś przez swojego byłego. Jak bardzo cierpiałaś w tym związku. Oczywiście najchętniej sprawiłabyś, żeby wszyscy zamilkli.

Sama widzisz, że przyjaciele i rodzina pobudzają Twoja pamięć, ale oczywiście wolałabyś żeby siedzieli cicho. Albo, co gorsza, denerwujesz się na nich i chronisz się przed konfrontacją. Dlatego też możesz poszukiwać nowych przyjaźni, na których możesz wyładować swoje napięcie biorące się z Twoich wspomnień.

Robisz to, ponieważ dzięki temu wspomnienia Twojego byłego pozostają żywe i świeże.

Duch Twojego byłego partnera pojawia się co chwilę, póki nie będzie obecny w każdym momencie. Dlatego będziesz w końcu koncentrowała na nim większość swojej energii, a Twoja aktywność w świecie stanie się bardzo ograniczona. Co więcej, Twoje natrętne myśli zaczną Cię przytłaczać.

Niepokój

Osoba, która nie jest w stanie zapomnieć o kimś po rozstaniu, staje się zestresowana, poddenerwowana i wypełnia ją niepokój. Jej myśli powtarzają się i prowadzą do niszczących zachowań, takich jak kompulsywne palenie lub zaburzenia lękowe czy ataki paniki. Wszystko to zmniejsza jej poczucie własnej wartości.

Obsesyjne koncentrowanie się na byłym partnerze nie pozwala zapomnieć osobie, która stara się otrząsnąć po rozstaniu. Uniemożliwia jej zauważenie kogoś innego i rozpoczęcie nowego związku. Na całym świecie nie istnieje nikt poza osobą, którą stracili.

Kobieta odchodząca od mężczyzny

Czasami taka osoba ogarnięta obsesją może zacząć gonić swojego byłego, wykorzystując w tym celu WhatsApp, telefony, emaile, a nawet stalking. Staje się swego rodzaju detektywem, który stale śledzi każdy ruch swojego byłego. Jest informowana o każdym, kto wzbudza w nim cieplejsze uczucia, a nawet tworzy hipotezy o jego zachowaniu i tym, co czuje.

To dość nieprzyjemna sytuacja zarówno dla goniącego, jak i osoby, która jest goniona. W końcu tylko jedna z nich jest zaangażowana, zaś druga chce się uwolnić i cieszyć się własną przestrzenią.

Zapomnienie o kimś po rozstaniu: jak wyrzuć go ze swojego umysłu?

Kiedy duch osoby, która straciłaś, zadomowi się na stałe w Twoim codziennym życiu, stanie się jego częścią. Dlatego też będzie Ci trudno pozbyć się go z głowy. Nie chodzi już tylko o tą osobę, ale o Twój modus operandi. Do dalszego działania pcha Cię ekscytacja płynąca ze śledztwa.

Tym samym duch byłego staje się częścią Twojej rodziny. To jeszcze jeden człowiek systemu osoby, o której starasz się zapomnieć po rozstaniu.

Jeden ze sposobów na odchudzenie tego bagażu emocjonalnego to zrozumienie i zaakceptowanie, jeśli oczywiście jest to możliwe, chorej gry, w którą grasz z duchem utraconej ukochanej osoby, zwłaszcza jeśli stanowi część gry, której granic jeszcze nie ustaliłaś.

Musisz mieć świadomość czy ta osoba wytwarza fałszywe oczekiwania. Czy sprawia, że wierzysz, że w jakiś sposób masz u niej szansę? Czy na przykład mówi “może” zamiast “nie”? Prawdopodobnie dzieje się tak ze względu na Twój smutek i prośby, aby do Ciebie wróciła, jeśli coś zmieniasz.

Pamiętaj jednak, że takie zachowanie prowadzi jedynie do dezorientacji i jeszcze bardziej komplikuje grę.

We wszystkich przypadkach musisz unikać tego samego, zwłaszcza w interakcjach, które sprawiają, że pozostajesz w grze i niczego nie zmieniasz. Osoba, która zostaje sama, musi skończyć ze stalkingiem, aby uwolnić byłego partnera. Tylko w ten sposób będzie w stanie uwolnić samą siebie.

Końcowe uwagi

Musisz wiedzieć, jak rozprawić się ze smutkiem, stratą i samotnością. Dzięki temu nie tylko poczujesz się bardziej pewna siebie i mocniejsza psychicznie, ale również silniejsza. Tym samym Twoje działania staną się bardziej spójne.

Nie ma z góry ustalonych przepisów na miłość. Jednak niektóre cechy są uniwersalne i pojawiają się u większości osób. Dlatego istnieją również powszechne rozwiązania. Możesz nie wiedzieć dlaczego się zakochałaś ani dlaczego ktoś Cię opuścił.

Jednak jesteś w stanie podejmować racjonalne decyzje, które pomogą Ci to wytłumaczyć i przetrwać przynosząc zapomnienie o kimś po rozstaniu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.