Wspólne starzenie się to cudowne doświadczenie

Wspólne starzenie się to cudowne doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca, 2021

Budowanie wspólnego życia i wspólne starzenie się jest możliwe jedynie w przypadku kochającej się pary. Każdy z partnerów musi godzić się na kompromisy. Poza tym musi wkładać wysiłek w pracę nad poprawianiem związku i dbaniem o kondycję związku.

Dojrzała miłość to coś, co kultywujemy, uczymy się i doświadczamy każdego dnia. Wspólne starzenie się może sprawić, że staniesz się lepszą osobą. Dodatkowo może pomóc Ci uczyć się na bazie swoich doświadczeń, rozwijać silne więzi i akceptować swoje słabości.

Wspólne starzenie się i cieszenie się dojrzałą miłością może stać się sposobem na poznanie siebie i okazywanie sobie nawzajem empatii. Taka sytuacja może poprawić Twoje umiejętności społeczne i sprawić, że staniesz się bardziej czułą i towarzyską osobą.

Z pewnością znasz osoby, które miały to szczęście, by wspólnie się starzeć. Jeśli z nami porozmawiasz i zapytasz je o sekret tak długiego wspólnego życia, z pewnością powiedzą Ci o współpracy, dbaniu o siebie nawzajem oraz miłości.

Budowanie wspólnego życia i wspólne starzenie się udaje się jedynie kochającym się parom, a każdy z partnerów musi być skłonny do kompromisu i wkładania wysiłku.

“Miłość, doświadczana w taki sposób, jest stałym wyzwaniem. To nie miejsce do odpoczynku, ale poruszanie się, rośnięcie, wspólne pracowanie. Nawet kiedy pojawia się harmonia lub konflikt, radość lub smutek, ma to wtórne znaczenie wobec fundamentalnego faktu, że dwie osoby doświadczają siebie, zamiast od siebie uciekać.”

-Erich Fromm-

Starsza para biegaczy

Wspólne starzenie się oznacza…

Każdy związek ma swoje wzloty i upadki, ale może również wypełniać go radość. To ścieżka, którą można podążać jedynie gdy zgodzi się na to każdy z partnerów.

Czas zmienia nie tylko Twoje ciało lub wygląd, ale również sprawia, że Twoje uczucia ewoluują. Oznacza to zaakceptowanie innych takimi, jacy są. Każda para, która jest ze sobą przez wiele lat, wie, że sposób, w jaki okazują sobie nawzajem miłość, zmienił się od momentu rozpoczęcia ich związku.

Para rozwija swój związek pod wpływem określonych okoliczności, które zmieniają ich wspólne życie. Ich dzieci są już dorosłe, para jest w takim wieku, że może przejść na emeryturę, a organizacja domu staje się łatwiejsza i bardziej praktyczna.

W tym punkcie życia dochodzi do swego rodzaju ponownego spotkania, ponieważ para ma więcej czasu, aby być ze sobą. To może być szansa na cieszenie się sobą jako parą i docenianie swoimi wspólnych zainteresowań.

Erich Fromm, psycholog i humanista, mówi w swojej książce O sztuce miłości, że dojrzała miłość to kochanie kogoś ponieważ tego potrzebujesz, potrzebowanie tego, ponieważ to kochasz.

Starsza para w łóżku - wspólne starzenie się

Dojrzała miłość i pięć kluczy do jej osiągnięcia

Zapewnij każdemu wolność

Dojrzała miłość to prawdziwe zobowiązanie. Chodzi w niej o zrozumienie, chęć do pracy nad wspólnym dobrem pary oraz poszukiwanie równowagi w dawaniu i otrzymywaniu. Pary, które są ze sobą, składają się z niezależnych jednostek. Osoby będące w związku muszą się uzupełniać, a nie być zależne lub zaborcze.

Doceniaj każdy moment

Związek składa się z małych rzeczy. Rutyna i związek zabijają związki. Wspólne zainteresowania i aktywności oraz pozwalanie sobie nawzajem rozwijania własnej persony to również kluczowe aspekty wspólnego starzenia się.

Zapewniaj wsparcie i stabilność

Partnerstwo odgrywa kluczową rolę podczas rozpoczynanie życia z kimś innym. U dojrzałych par staje się to jeszcze ważniej. To czas na pokazanie tego, co możesz zrobić dla swojego związku.

Akceptuj partnera takiego, jaki jest

Para, która się kocha, wie, że wspólne starzenie się oznacza wspólne zobowiązania i zrozumienie. Do pewnego stopnia mogą nie zgadzać się na wiele tematów, mogą mieć różne opinie odnośnie różnych rzeczy, ale postrzegają takie różnice jako sposób na pielęgnowanie zdrowego związku.

Para trzymająca się za ręce

Dbaj o szacunek i komunikację

Dobra komunikacja w związku oznacza szacunek oraz szanowanie konwersacji. Chodzi o to, aby móc wyrażać siebie i nie urażać siebie nawzajem.

Podsumowując, musimy zgodzić się co do tego, że dojrzała miłość oznacza zobowiązanie. Wspólne starzenie się zakłada, że lubicie spędzać ze sobą czas. Jesteście przyjaciółmi, kochankami, wspólnikami.

Zapewne pokonaliście trudności i chociaż niektóre z nich mogą nadal być obecne, to związek stworzony na silnej podstawie może cechować niezniszczalna więź.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Parker, R. (2002). Why marriages last. Australian Institute of Family Studies.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.