Wspaniałe cytaty z Księgi Niepokoju - poznaj najciekawsze myśli Fernando Pessoa!

Wspaniałe cytaty z Księgi Niepokoju - poznaj najciekawsze myśli Fernando Pessoa!

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Poniższe cytaty z Księgi Niepokoju są prawdziwymi dziełami sztuki. Ten wspaniały tekst jest uważany za najlepszą książkę napisaną prozą przez Fernando Pessoa, która została opublikowana po jego śmierci. Ponadto ta książka zawiera fragmenty jego pamiętnika, krótkie refleksje i powiedzenia.

Ostatnie wydanie tej książki zostało opublikowane w 2010 roku. Inne wersje były publikowane wcześniej, ale zawierały także pisma innych osób. Redakcja edycji z roku 2010 wyczyściła to wszystko.

Poniżej przedstawiamy niektóre najpiękniejsze cytaty z Księgi Niepokoju.

Cytaty z Księgi Niepokoju – losowe szukanie

Księga Niepokoju podkreśla, że ​​życie jest bez znaczenia, a istnienie jest absurdalne. Ten cytat doskonale to odzwierciedla:

„Jestem jak ktoś kto szuka losowo, nie wiedząc jakiego przedmiotu szuka, ani gdzie był ukryty. Gramy w chowanego bez nikogo innego” .

Kobieta z zakrytymi oczami - cytaty z księgi niepokoju

Pessoa pisze, że nasze ludzkie życie nie kręci się wokół niczego. Nie rozumiemy naszego celu, a tym bardziej jak go osiągnąć. Unikamy innych osób w tym samym stanie. Dla poety jest to gra życia.

Duchy

To jeden z najgłębszych i najpiękniejszych cytatów Pessoa: „Zmiana z duchów wiary na widma rozumu to tylko zmiana komórek”. Tymi prostymi słowami poeta opisuje dwie wielkie koncepcje myśli zachodniej: wiarę i rozum.

Jak wiesz, te dwa światopoglądy walczyły ze sobą od wieków. Wiara neguje rozum, a rozum wyklucza wiarę. Pessoa definiuje je zarówno jako wyimaginowane, jak i jako komórki więzienne. Obie ograniczają Twoją perspektywę i sposób myślenia.

Nic nie jest doskonałe

Doskonałość jest jedną z najbardziej abstrakcyjnych i idealistycznych koncepcji, które istnieją. To w całości produkt umysłu i nie odpowiada żadnej rzeczywistości. Aby dodać zniewagi do obrażeń, ludzie chcą doskonałości, ale nigdy jej nie zdobędą, ponieważ nic ich nie zadowala.

Ciekawe cytaty z Księgi niepokoju mówią na przykład, że : „Ale wszystko jest niedoskonałe. Nie ma zachodu słońca tak uroczego, że nie mógłby być jeszcze piękniejszy, bez delikatnej bryzy przynoszącej nam sen, która nie mogłaby przynieść jeszcze lepszego snu.” W tym cytacie Fernando Pessoa podkreśla, że ​​ludzie nigdy nie są zadowoleni.

Piękno bezużytecznych rzeczy definiowane przez cytaty z Księgi Niepokoju

Dlaczego sztuka jest piękna? Ponieważ jest bezużyteczna. Dlaczego życie jest brzydkie? Ponieważ to wszystko jest celem i intencją. Wszystkie jego ścieżki prowadzą z jednego punktu do drugiego. Czy byłaby ścieżka stworzona w miejscu, gdzie nikt nie idzie?

Kaspar Friedrich i jego obraz

Sztuka nie ma żadnego praktycznego znaczenia. Jest cenna dla tego czym jest, a nie dla swojej użyteczności. Nikt nie potrzebuje obrazu Panien dworskich, aby żyć swoim życiem, jednak patrząc na obraz sprawia, że ​​się zastanawiają. Świat będzie się kręcił, niezależnie od tego czy wieża Eiffla stoi, ale planeta jest piękniejsza, ponieważ ona właśnie stoi.

W zwykłym życiu dzieje się coś przeciwnego. Rzeczy, a nawet ludzie są wartościowi tylko wtedy gdy oferują dobre rzeczy. Ludzie szukają tylko tego co jest przydatne. W tych warunkach życie przestaje być wspaniałe i wzniosłe. Właśnie o to prosi nas Pessoa, abyśmy zastanowili się nad tym konkretnym cytatem.

Sierota losu

Księga niepokoju jest autobiografią Fernando Pessoa i zawiera wiele poruszających wyznań samotności i zaniedbania.

Jeden z tych intymnych fragmentów mówi: „Zawsze chciałem być lubiany. Smuciło mnie to, że byłem traktowany obojętnie. Zostałem sierotą przez los, chciałem – podobnie jak wszystkie sieroty – być obiektem czyjegoś uczucia”.

W całej książce Pessoa definiuje siebie jako porażkę, która nie może znaleźć znaczenia. Jest sierotą losu, ponieważ stracił nawet pragnienie bycia szczęśliwym.

Fernando Pessoa

Fernando Pessoa był jednym z najważniejszych poetów wszech czasów. Księga niepokoju pokazuje nam złożoność jego uczuć i ostrość jego refleksji. Ponadto każde zdanie jest wierszem, który czeka na wrażliwego czytelnika takiego jak Ty, który go odkryje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pessoa, F. (2010). El libro del desasosiego (Vol. 101). Ediciones BAILE DEL SOL.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.