Wpływ sterydów anabolicznych na mózg - co warto wiedzieć?

Nadużywanie sterydów anabolicznych może całkowicie zmienić produkcję i uwalnianie neuroprzekaźników w mózgu. Ma to ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i funkcjonalność mózgu.
Wpływ sterydów anabolicznych na mózg - co warto wiedzieć?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 31 października, 2023

Wpływ sterydów anabolicznych na mózg to fakt. Stosowanie tych substancji może prowadzić do poważnych konsekwencji. Należą do nich zmiany nastroju, depresja, niepokój, a nawet zaburzenia poznawcze. Co więcej, w miarę jak w ciele danej osoby zwiększa się objętość mięśni, wiele obszarów neurologicznych w mózgu traci łączność, co z kolei prowadzi do przedwczesnego starzenia się.

Nie każdy, kto bierze wspomniane syntetyczne wersje testosteronu, jest świadomy tych długotrwałych zaburzeń. Chociaż substancje te są stosowane w leczeniu dzieci z zaburzeniami genetycznymi, ich podawanie poza obszarem medycznym ze względów nieklinicznych jest niebezpieczne. W dzisiejszym artykule omówimy wpływ sterydów anabolicznych na mózg.

Osoby, które przyjmują sterydy w nadmiernych dawkach, mogą odczuwać objawy związane z depresją, lękiem i reakcjami psychotycznymi.

Wpływ sterydów anabolicznych na mózg – czym są sterydy?

Kiedy słyszysz określenie sterydy anaboliczne, prawdopodobnie od razu kojarzysz je ze światem sportu i fitnessu. Jednak te syntetyczne substancje były stosowane przez długi czas w leczeniu stanów takich jak zespół Turnera i innych stanów związanych z opóźnieniem wzrostu.

Niektórzy sportowcy i kulturyści są szczególnie zainteresowani tymi produktami.

Sterydy anaboliczne to syntetyczne wersje testosteronu, męskiego hormonu płciowego. Jego głównym efektem jest działanie anaboliczne. Oznacza to, że zwiększają one masę mięśniową i wydolność fizyczną. Jak wskazano w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Healthcare, szacuje się, że od jednego do trzech procent populacji Stanów Zjednoczonych stosuje sterydy anaboliczne i ignoruje ich skutki uboczne.

W krótkim okresie leki te zwiększają siłę od 5 do 20 procent, a także zwiększają objętość beztłuszczowej masy ciała. Jednak ich długoterminowe skutki nie są tak pozytywne. W rzeczywistości te stworzone przez człowieka substancje zmieniają każdą tkankę i narząd w ciele, w tym mózg.

Terapie leczenia uzależnienia od sterydów anabolicznych i poprawy zdrowia mózgu

Sterydy anaboliczne zmieniają mózg i prowadzą jednostkę do stanu wielkiego wyczerpania psychospołecznego. Dlatego uzależnienie to zagraża ich życiu i wpływa na stan psychiczny. Ich poziom agresywności wpływa na otoczenie i pozostawia ich uwięzionych w stanach psychicznych naznaczonych cierpieniem i bezradnością.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z tą autodestrukcyjną dynamiką jest terapia poznawczo-behawioralna i terapia grupowa. Ponadto zalecane jest wsparcie innych pracowników służby zdrowia, takich jak dietetycy, ponieważ osoby te przyjmują wiele suplementów witaminowych, które całkowicie zmieniają ich dietę.

Wpływ sterydów anabolicznych na mózg a strategie promowania zdrowia

Mózg jest niezwykle plastyczny. Podczas gdy terapia psychologiczna i trening poznawczy sprzyjają wyzdrowieniu u pacjentów uzależnionych od przyjmowania sterydów anabolicznych, istnieją również inne strategie, które można zastosować natychmiast. Są one następujące:

  • Poleganie na ich środowisku.
  • Zrozumienie, że mogą doświadczać wzlotów i upadków.
  • Znalezienie nowej motywacji i nowych zainteresowań.
  • Uruchomienie programów stymulacji poznawczej.
  • Rozpoczęcie indywidualnej i grupowej terapii psychologicznej.
  • Pacjent musi uznać, że ma problem z uzależnieniem.
  • Rozpoczęcie kuracji zalecanej przez dietetyków.
  • Unikanie bodźców, zachęcających do stosowania sterydów.

Dana osoba nie może się poddawać i musi codziennie pracować nad poprawą swojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Zmiana jest zawsze możliwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.