Wpływ sterydów anabolicznych na mózg - co warto wiedzieć?

Nadużywanie sterydów anabolicznych może całkowicie zmienić produkcję i uwalnianie neuroprzekaźników w mózgu. Ma to ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i funkcjonalność mózgu.
Wpływ sterydów anabolicznych na mózg - co warto wiedzieć?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 31 października, 2023

Wpływ sterydów anabolicznych na mózg to fakt. Stosowanie tych substancji może prowadzić do poważnych konsekwencji. Należą do nich zmiany nastroju, depresja, niepokój, a nawet zaburzenia poznawcze. Co więcej, w miarę jak w ciele danej osoby zwiększa się objętość mięśni, wiele obszarów neurologicznych w mózgu traci łączność, co z kolei prowadzi do przedwczesnego starzenia się.

Nie każdy, kto bierze wspomniane syntetyczne wersje testosteronu, jest świadomy tych długotrwałych zaburzeń. Chociaż substancje te są stosowane w leczeniu dzieci z zaburzeniami genetycznymi, ich podawanie poza obszarem medycznym ze względów nieklinicznych jest niebezpieczne. W dzisiejszym artykule omówimy wpływ sterydów anabolicznych na mózg.

Osoby, które przyjmują sterydy w nadmiernych dawkach, mogą odczuwać objawy związane z depresją, lękiem i reakcjami psychotycznymi.

Wpływ sterydów anabolicznych na mózg – czym są sterydy?

Kiedy słyszysz określenie sterydy anaboliczne, prawdopodobnie od razu kojarzysz je ze światem sportu i fitnessu. Jednak te syntetyczne substancje były stosowane przez długi czas w leczeniu stanów takich jak zespół Turnera i innych stanów związanych z opóźnieniem wzrostu.

Niektórzy sportowcy i kulturyści są szczególnie zainteresowani tymi produktami.

Sterydy anaboliczne to syntetyczne wersje testosteronu, męskiego hormonu płciowego. Jego głównym efektem jest działanie anaboliczne. Oznacza to, że zwiększają one masę mięśniową i wydolność fizyczną. Jak wskazano w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Healthcare, szacuje się, że od jednego do trzech procent populacji Stanów Zjednoczonych stosuje sterydy anaboliczne i ignoruje ich skutki uboczne.

W krótkim okresie leki te zwiększają siłę od 5 do 20 procent, a także zwiększają objętość beztłuszczowej masy ciała. Jednak ich długoterminowe skutki nie są tak pozytywne. W rzeczywistości te stworzone przez człowieka substancje zmieniają każdą tkankę i narząd w ciele, w tym mózg.

Terapie leczenia uzależnienia od sterydów anabolicznych i poprawy zdrowia mózgu

Sterydy anaboliczne zmieniają mózg i prowadzą jednostkę do stanu wielkiego wyczerpania psychospołecznego. Dlatego uzależnienie to zagraża ich życiu i wpływa na stan psychiczny. Ich poziom agresywności wpływa na otoczenie i pozostawia ich uwięzionych w stanach psychicznych naznaczonych cierpieniem i bezradnością.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z tą autodestrukcyjną dynamiką jest terapia poznawczo-behawioralna i terapia grupowa. Ponadto zalecane jest wsparcie innych pracowników służby zdrowia, takich jak dietetycy, ponieważ osoby te przyjmują wiele suplementów witaminowych, które całkowicie zmieniają ich dietę.

Wpływ sterydów anabolicznych na mózg a strategie promowania zdrowia

Mózg jest niezwykle plastyczny. Podczas gdy terapia psychologiczna i trening poznawczy sprzyjają wyzdrowieniu u pacjentów uzależnionych od przyjmowania sterydów anabolicznych, istnieją również inne strategie, które można zastosować natychmiast. Są one następujące:

  • Poleganie na ich środowisku.
  • Zrozumienie, że mogą doświadczać wzlotów i upadków.
  • Znalezienie nowej motywacji i nowych zainteresowań.
  • Uruchomienie programów stymulacji poznawczej.
  • Rozpoczęcie indywidualnej i grupowej terapii psychologicznej.
  • Pacjent musi uznać, że ma problem z uzależnieniem.
  • Rozpoczęcie kuracji zalecanej przez dietetyków.
  • Unikanie bodźców, zachęcających do stosowania sterydów.

Dana osoba nie może się poddawać i musi codziennie pracować nad poprawą swojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Zmiana jest zawsze możliwa.

To może Cię zainteresować ...
Uzależnienie od biegania: gdy biegasz, bo nie możesz przestać
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Uzależnienie od biegania: gdy biegasz, bo nie możesz przestać

Jeśli ćwiczenia stają się celem naszego życia, mogą stać się obsesją. Przykładem tej obsesji jest uzależnienie od biegania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.