To jak zaczynasz swój dzień, ma wpływ na to jaki będzie w całości

To jak zaczynasz swój dzień, ma wpływ na to jaki będzie w całości

Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia, 2018

Czy kiedykolwiek myślałeś w jaki sposób budzisz się każdego ranka? Prawie nikt nie zastanawia się nad tym, ale prawda jest taka, że ​​jest to jeden z najbardziej krytycznych momentów dnia. To jak zaczynasz swój dzień, ma znaczący wpływ na jego całość – a przynajmniej tak mówią badania.

Gdybyśmy zapytali ludzi, którzy dopiero co się obudzili, większość z nich oddałaby niezłą sumę pieniędzy w zamian za kolejnych pięć minut pod kołdrą.

W tej grupie istnieje inna podgrupa tych, którzy odkładają wstanie z łóżka najdłużej jak się da skazując się na pełen pośpiechu poranek. Dla wielu osób wstanie z łóżka jest bardzo nieprzyjemne, jest pierwszą przeszkodą, z którą muszą się zmierzyć każdego dnia. To jak zaczynasz swój dzień jest bardzo ważne dla zdrowia.

“Strać godzinę rano, a spędzisz cały dzień na jej poszukiwaniu”.

Richard Whately

W każdym razie nauka odkryła, że ​​twoje pierwsze działania w ciągu dnia determinują sposób, w jaki będziesz się zachowywać przez jego dalszy ciąg. Poniżej przedstawiamy 5 wskazówek na dobry początek dnia.

To jak zaczynasz swój dzień ma znaczenie. Posłuchaj swojego alarmu

Wiele osób ustawia wielokrotne alarmy w odstępach pięciominutowych, przewidując, że nie będą w stanie wstać za pierwszym razem. Jeśli też tak postępujesz, powinieneś jak najszybciej przestać to robić.

Badanie przeprowadzone przez Europejskie Towarzystwo Badawcze Snu (ESRS) potwierdziło, że wielokrotne przesuwanie alarmu powoduje “luki w pamięci, mniejszą zdolność do natychmiastowej reakcji i zmniejszoną wydajność w ciągu dnia”.

Budzący się pies.

Jeśli budzisz się dopiero po kilkukrotnej drzemce, sugeruję użycie techniki, która przyniosła bardzo pozytywne rezultaty, jeśli chodzi o wyeliminowanie tego nawyku.

Przed pójściem spać, połóż się i ustaw alarm tak, aby wyłączył się po 5 minutach. Jak tylko sie włączy, wstań. Powtórz to około 10 razy. Zobaczysz, że twój mózg zostanie zaprogramowany tak aby zrobić to samo następnego ranka.

Jeśli wstaniesz od razu – podziękuj i ciesz się tym

Jeśli wstajesz od razu, myśląc tylko o tym, która jest godzina lub co musisz zrobić w ciągu dnia. Prawdopodobnie zaczniesz dzień w kiepskim nastroju. Nie poddawaj się stresowi i zmartwieniom z samego rana.

Poranne rozciąganie.

To nie jest takie trudne, po prostu poświęć 1 minutę, by podziękować za nowy dzień. Pomyśl o tym, że jesteś wartościową osobą i zasługujesz na dobry dzień. Możesz nawet stworzyć swój własny rytuał, nauczyć się jakiejś modlitwy, którą odmówisz, gdy wstaniesz. Dzięki temu zaczniesz dzień w dobrym nastroju, który wpłynie na jego dalszy przebieg.

Oddychaj i przeciągnij się

Po minucie wyrażania wdzięczności i motywowania siebie usiądź na łóżku i przeciągnij się. Na tyle na ile tylko potrafisz. W pełni rozciągnij ramiona i w tym samym czasie zginaj i prostuj nogi. Ten prosty ruch powie twoim mięśniom, że nadszedł czas na przygotowanie się do aktywności, ale bez zbędnego napięcia.

Jeśli obudzisz się, gdy zadzwoni budzik, podziękujesz za nowy dzień i porozciągasz przez chwilę, twoje ciało i umysł będą gotowe na rozpoczęcie dnia. A jeśli chcesz jeszcze bardziej wzmocnić to dobre nastawienie, nie ma nic lepszego niż poświecenie kolejnej minuty na oddychanie.

Oddychanie jest kluczem do dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wdychaj głęboko i wypełniaj mózg i mięśnie tlenem. Poczujesz się świetnie.

Nie pij kawy, pij wodę

Filozofia wschodnia mówi, że każdy, kto codziennie pije szklankę wody przed jedzeniem, unika wielu chorób i przedłuża sobie życie. Picie szklanki wody budzi cię i aktywuje twoje trawienie w łagodny i korzystny sposób. Pomaga także wyeliminować toksyny i poczuć się bardziej przytomnym.

Wielu ludzi w celu uzyskania energii wypija rano kawę. Istnieją jednak teorie mówiące, że picie kawy o wczesnej porze może obniżyć naturalną produkcję kortyzolu, hormonu stresu, którego potrzebujesz, by rozpocząć nowy dzień. Zalecamy wypicie pierwszej filiżanki kawy około 9:30 lub 10 rano.

Przestań sprawdzać pocztę i nie chwytaj od razu za telefon

Po pierwsze, zwyczaj spania z telefonem komórkowym obok łóżka nie jest niczym dobrym. Chyba że jest on wyłączony. Nowe badania sugerują, że urządzenia te negatywnie wpływają na naszą zdolność do odpoczynku w nocy. Ponadto, jeśli używasz go jako alarmu, odłóż go daleko, abyś musiał wstać z łóżka, by go wyłączyć.

Mężczyzna i zachód słońca.

Według niektórych ekspertów ludzie, którzy rano sprawdzają pocztę, zaczynają swój dzień w zły sposób. Nic nie jest tak ważne by nie mogło poczekać aż poczujesz prysznic, ubierzesz się i zjesz śniadanie. Ta pierwsza chwila dnia jest dla ciebie i tylko dla ciebie. Nie marnuj jej, narażając się na stres wcześniej niż to konieczne. To jak zaczynasz swój dzień będzie bowiem miało kluczowe znaczenie dla całej jego reszty.

Wypróbuj powyższe wskazówki i nabądź pewnej rutyny gdy budzisz się rano. Zobaczysz, że nie zajmie ci więcej niż pięć minut, a opłaci się zapewniając lepsze nastawienie i nastrój przez cały dzień. Jest to także praktyka, która zwiększy twoje poczucie własnej wartości, a w dłuższej perspektywie zapewni ci lepsze życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.