Tirso de Molina – pięć cytatów traktujących o miłości

Tirso de Molina to klasyczny poeta, który jest także autorem wielu ponadczasowych wypowiedzi. Dzisiaj chcielibyśmy podzielić się z Tobą jego kilkoma najpopularniejszymi cytatami na temat miłości.
Tirso de Molina – pięć cytatów traktujących o miłości

Ostatnia aktualizacja: 01 czerwca, 2020

Tirso de Molina to pseudonim Gabriela Télleza, czyli jednego z najbardziej reprezentatywnych dramaturgów i poetów epoki baroku. Ten zakonnik od najmłodszych lat prowadził spokojne życie w klasztornych murach.

Dzisiaj chcielibyśmy pokazać Ci niektóre z jego cytatów dotyczących miłości. Są świetną refleksją na temat uczuć i związków.

Według biografii opublikowanej przez Biblioteca Virtual Miguel de Cervantes dzieła, których autorem był Tirso de Molina, miały zazwyczaj charakter komediowy. Poeta nie stronił także od wulgaryzmów.

Na przykład utwór „Zwodziciel z Sewilli i kamienny gość” (oryg. El burlador de Sevilla) jest naprawdę niezwykłym dziełem jak na epokę, w której powstał. Istnieją jednak dramatyczne akcenty w innych pracach tego autora, takich jak „Zazdrosna o siebie samą” (oryg. La celosa de sí misma) lub „Potępiony za niewiarę” (oryg. El condenado por desconfiado).

Spójrzmy zatem na niektóre cytaty, których autorem jest Tirso de Molina, a które dotyczą tematu tak transcendentalnego, jak miłość.

Tirso de Molina i jego podejście do miłości

Tirso de Molina to klasyczny poeta, który jest także autorem wielu ponadczasowych wypowiedzi. Dzisiaj chcielibyśmy podzielić się z Tobą jego kilkoma najpopularniejszymi cytatami na temat miłości.

1. Oszuści zawsze wracają

“Oszuści zawsze wymigują się od przestrzegania złożonych przez siebie obietnic.”

Ten pierwszy cytat o miłości autorstwa Tirso de Moliny jest dość odkrywczy. Rozumiemy przez niego, że nieszczera osoba prędzej czy później zdradzi nas, pomimo wielu obietnic, które miały nas utwierdzać o ich dobrym zachowaniu i uczciwych zamiarach na samym początku.

Rozgniewana para

Jeśli chodzi o relacje, „dawanie” to tylko rozmowa, a nie działanie, jakie się za nią kryje. Oszuści obiecują się zmienić i mówią, że nie zrobią tego ponownie. Ale nie kryje się za tym choć cień prawdy. W związku z tym prawdziwe działania zdradzają prawdziwe intencje „oszusta”.

2. Zazdrość jako forma uwięzienia

“Ich zazdrość chwyta ich serce i więzi mnie.”

Z zazdrością wiąże się kilka mitów. Niektórzy uważają ją za przejaw miłości i dowód uczuć danej osoby. Jednak według tego autora zazdrość kończy się jedynie zwróceniem się przeciwko sobie. Tak więc zazdrośni ludzie są więźniami samych siebie, co powstrzymuje ich od wyrażania miłości w zdrowy sposób.

Jak wskazuje Tirso de Molina, strach przed utratą ukochanej osoby i możliwość niewierności prowadzą do uczucia zazdrości, która często niszczy cały związek. Z tego powodu musisz przeanalizować źródło swojej zazdrości i oddać się w ręce profesjonalisty, który może Ci pomóc.

3. Ludzie nie są istotami doskonałymi

“Nie ma humanizmu w doskonałości.”

Ten cytat o miłości odnosi się do fundamentalnej koncepcji doskonałości. Chociaż prawdą jest, że każdy z nas popełnia błędy i, zgodnie z poprzednimi cytatami, każdy może być też zazdrosny lub nieszczery w dowolnym momencie, prawdą jest również, że każdy człowiek może się poprawić.

Ludzie uczą się na własnych błędach. Zatem wiedza z nich czerpana sprawia, że są one w większości warte zachodu. Wynika to z tego, że aby te błędy wywarły jakiś wpływ, musisz najpierw je dobrze poznać.

4. Tirso de Molina na temat braku wiedzy o tym, kiedy odejść

“Grzechem jest czekać, aż każą ci odejść.”

Ten cytat jest dość jasny i pozwala zastanowić się nad rzeczywistością, która jest często bolesna. Bez względu na to, ile trwałości i przywiązania może towarzyszyć związkowi, czasem miłość po prostu zanika. Niestety ludzie będący w takich związkach albo nie czują się komfortowo, albo czekają też podświadomie, aż ta druga strona zdecyduje się zakończyć relację.

Rozstanie

Jak twierdzi Tirso de Molina, jest to zachowanie bardzo niegrzeczne. Według niego powinieneś opuścić związek lub rozmowę od razu wtedy, gdy wiesz, że to koniec. Nie tylko niegrzecznym jest samo czekanie, aż druga osoba zrobi ten ostatni krok, ale także towarzyszące mu tchórzostwo.

5. Zazdrość jest bezsensowna

“Zazdrość nie ma oczu ani uszu.”

I na koniec mamy kolejny cytat traktujący o zazdrości. Tak, wspomnieliśmy o powyższej koncepcji i wiemy, jak niszczy ona wiele relacji. Ale w tym cytacie Tirso de Molina podkreśla, że takie emocje nie mają ani oczu, ani uszu.

Co Tirso de Molina przez to rozumie? Cóż, ogromna większość zazdrości jest zakorzeniona w pewnym rodzaju strachu i niepewności, które pochodzą z wnętrza umysłu. Tak więc, chociaż zwykle w związku nie ma nawet śladu niewierności ani żadnych innych oznak będących podstawą do nieufności, bezpodstawna zazdrość jest bardzo silna.

Chociaż Tirso nie wiedział o tym w swoich czasach, psychologowie nazywają obecnie to zjawisko zazdrością patologiczną.

Czy znasz jakieś inne cytaty autorstwa Tirso de Moliny? Czy wiesz o tym, że był on głęboko religijną osobą i poświęcił swoje życie w zasadzie przede wszystkim duchowym zajęciom? Chcielibyśmy zachęcić Cię do przeczytania niektórych z wyżej wymienionych dzieł, jeśli go nie znasz.

Tirso de Molina napisał coś o wiele bardziej cennego, niż same tylko cytaty. Wszystkie jego dzieła książki to naprawdę literatura z najwyższej półki.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.