5 sytuacji, które kradną energię emocjonalną

5 sytuacji, które kradną energię emocjonalną
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2018

Wszyscy znaleźliśmy się chociaż raz w sytuacji, która kradnie energię emocjonalną. Są to te sytuacje, w które bardzo się angażujesz. Jednak już po tym doświadczeniu masz wrażenie, że włożyłeś bardzo dużo wysiłku w coś, co niewiele dało Ci w zamian.

Energia emocjonalna to inna nazwa dla witalności. Ta siła, którą mamy zanim dopadnie nas zmęczenie. Jeśli mówimy, że niektóre sytuacje nam ją odbierają to dlatego, że naprawdę zabierają nam tą witalności w sprawach, które nie są ważne, ale wymagają dużego wysiłku z naszej strony.

“Kochasz życie? Jeśli kochasz życie, nie marnuj czasu, ponieważ czas jest dobrem, z którego składa się życie”.

-Benjamin Franklin-

Istnieje wiele sytuacji, które kradną nam energię emocjonalną. Należy ich unikać, ponieważ wymagają zbyt wiele i niewiele dają w zamian. Są to sytuacje, które tylko odciągają nas od tego, co ważne, od tego, co nas wzbogaca. Nauczmy się je identyfikować, aby ich unikać. Przedstawiamy tutaj 5 z nich.

1. Kłótnie o błahostki kradną energię emocjonalną

Dyskusja to  wspaniała okazja do przedstawienie swoich poglądów i wyciągnięcia wniosków z opinii innych. Niewiele rzeczy wzbogaca nas tak, jak konstruktywny dialog z ludźmi, którzy myślą inaczej niż my. Poszerza to naszą perspektywę i wzbogaca myślenie, a także wzmacnia umiejętności komunikacji.

kłócący się ludzie w pracy

Zupełnie inną sytuacją jest niepotrzebna kłótnia, której jedynym celem jest “wygranie z drugim” i narzucenie mu własnych argumentów. To często pozostawia w nas jedynie uczucie złego samopoczucia. Marnujesz dużo energii, pokazujesz Twoje najgorsze oblicze, gdy tak naprawdę to tylko kwestia ego.

2. Narzekanie – kolejna z sytuacji, które kradną energię emocjonalną

Zarówno narzekanie, jak i słuchanie narzekania innych to sytuacje, które kradną energię emocjonalną. Od czasu do czasu wszyscy narzekamy. To normalne. Ale czasami narzekanie staje się nawykiem, sposobem na życie. Krążymy wokół tego samego problemu, nie robiąc niczego, aby go rozwiązać. 

Narzekanie sprawia, że rozwijamy postawę impotencji. Rzeczywistość nie jest taka, jak byśmy chcieli, ale zamiast skoncentrować się na tym, jak możemy ją zmienić, skupiamy się jedynie na negatywnych aspektach naszego życia. Nie warto poświęcać na to czasu. Prowadzi to jedynie do unikania obowiązków.

3. Plotki

Jedną z sytuacji, które kradną energię emocjonalną, jest zaciekawienie życiem innych, zamiast koncentrowania się na naszym. Ten rodzaj “voyeuryzmu” jest jedynie oznaką braku tożsamości. Ktokolwiek plotkuje o innych, szuka siebie w innych, ale nie może się odnaleźć.

Najgorsze jest to, że plotkom towarzyszy zazwyczaj surowa krytyka innych. Obserwujemy innych i staramy się zaangażować w ich życie osobiste, aby je zniszczyć. Nie ma gorszego sposobu na marnowanie czasu niż plotkowanie. Nie tylko kradnie Twoją energię, ale też degraduje Cię, jako człowieka.

4. Powracające wątpliwości

Obsesyjne myślenie prawie zawsze prowadzi do mętliku w głowie i apatii. Oczywiste jest, że wiele decyzji należy dobrze przemyśleć i że jedynym sposobem, aby to zrobić, jest ocena zalet i wad, które mogą się pojawić. Ale między przemyśleniem pewnych decyzji, a wiecznym rozmyślaniem istnieje wielka przepaść.

Jedną z rzeczy, które kradną nam energię emocjonalną są powracające wątpliwości. Nazywa się tak myślenie, które ma na celu wyłącznie szukanie “ale”. Gdy staramy się znaleźć odpowiedź tylko poprzez refleksję. Zapominamy, że wiele odpowiedzi przychodzi tylko wtedy, gdy łączymy myślenie i działanie.

mężczyzna a papierem na głowie

5. Szukanie aprobaty u innych

Często robimy wiele, aby uzyskać aprobatę innych. Czasami jest to coś, co zaprząta nam głowę, powoduje wiele zmartwień i problemów. Zamiast inwestować czas w odkrywanie siebie, nie skupiając się na tym, czy inni nas lubią, czy nie, spędzamy dużo czasu robiąc rzeczy, aby przypodobać się innym.

To czas stracony. Ludzie albo Cię akceptują, albo nie. Czasami z przyczyn, które są całkowicie poza Twoją kontrolą. Jeśli jesteś blondynką, bo jesteś blondynką. Jeśli jesteś Szwajcarem, bo jesteś Szwajcarem. W rzeczywistości często czynnikiem, który powoduje brak akceptacji ze strony innych jest nadmierne pragnienie bycia zaakceptowanym. Dlatego nie warto inwestować w to Twojego wysiłku.

Powinniśmy wykorzenić sytuacje, które kradną energię emocjonalną z naszego życia osobistego. Zazwyczaj wpadamy w te sytuacje, gdy jesteśmy zdezorientowani lub przechodzimy przez trudniejszy etap w życiu. Twoje życie jest wiele warte. Twój czas też. Nie powinieneś przeznaczać go na sytuacje, które w żaden sposób Cię nie wzbogacają.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.