Stanley Schachter: twórca dwuczynnikowej teorii emocji

Stanley Schachter jest uważany za jednego z najważniejszych psychologów społecznych wszechczasów, zwłaszcza ze względu na jego wielki wkład w zrozumienie emocji. W poniższym artykule możesz dowiedzieć się o jego życiu i pracy.
Stanley Schachter: twórca dwuczynnikowej teorii emocji
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 24 maja, 2023

Stanley Schachter był amerykańskim psychologiem, który zasłynął ze swojego wkładu w teorię emocji. Został uznany jako najbardziej wpływowy psycholog społeczny swoich czasów. Co więcej, według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego jest siódmym najwybitniejszym psychologiem XX wieku.

Najbardziej istotnym wkładem Schachtera była dwuczynnikowa teoria emocji. Opracował tę koncepcję wraz ze swoim kolegą, Jerome Singerem. Pracował również nad wieloma różnymi innymi tematami. Wśród jego zainteresowań była na przykład otyłość, kolejność urodzeń, dynamika grupy, palenie i inwestorzy giełdowi. Jego głównym dziełem (napisanym wraz z Jerome Singerem) było „Cognitive, Social, and Physiological Determinants of Emotional State”, powstałe  w 1962 roku.

Schachter był niezwykłym badaczem eksperymentalnym. Wprowadził również wyrażenie psychologia babci, aby wyjaśnić interpretacje zachowań oparte na zdrowym rozsądku.

„… biorąc pod uwagę stan współczulnego pobudzenia, dla którego nie jest dostępne żadne natychmiast odpowiednie wyjaśnienie, ludzie mogą łatwo zostać wmanipulowani w stan euforii, gniewu lub rozbawienia”.

-Stanley Schachter-

Życie Stanleya Schachtera

Stanley Schachter urodził się 15 kwietnia 1922 roku we Flushing w stanie Nowy Jork. Pochodził z żydowskiej rodziny. Jego krewni przenieśli się do Stanów Zjednoczonych z Rumunii na krótko przed jego narodzinami. Już od najmłodszych lat wykazywał ogromną ciekawość intelektualną i wielką chęć do nauki. Po ukończeniu szkoły średniej zapisał się na Uniwersytet Yale, aby studiować historię sztuki.

Studia ukończył w 1942 roku. Specjalizował się w psychologii, konkretyzując w ten sposób swoje zainteresowanie problematyką społeczną. W tym czasie II wojna światowa była w pełnym rozkwicie i Schachter nie był obojętny na sytuację polityczną.

Po ukończeniu studiów magisterskich Schachter zdecydował się zaciągnąć do armii Stanów Zjednoczonych. W tym czasie kraj ten przystąpił do wojny. W siłach zbrojnych naukowiec badał problemy wzrokowe pilotów. Pracował w Wydziale Biofizyki Aero-Medical Laboratory of Wright Field w Riverside, Ohio.

Schachter zakończył służbę w armii amerykańskiej w 1946 roku. W tym czasie zainteresowała go psychologia społeczna.


Może też zechcesz przeczytać Główne teorie emocji


Płodny psycholog

Stanley Schachter prowadził badania praktycznie przez całe życie. Niestety, po przejściu na emeryturę z nauczania, otrzymał druzgocącą diagnozę raka okrężnicy.

Po kilku latach zmagań z chorobą zmarł w swoim domu w Nowym Jorku 7 czerwca 1997 roku. Jego nazwisko jest mało znane opinii publicznej. Zaznaczył jednak kilka ważnych kamieni milowych w dziedzinie psychologii. Dlatego jest uważany za jednego z największych psychologów wszechczasów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.