Smutek w okresie Bożego Narodzenia — dlaczego się pojawia?

Smutek w okresie Bożego Narodzenia jest powszechnym zjawiskiem. Może on czasem wynikać z samotności po utracie bliskiej osoby.
Smutek w okresie Bożego Narodzenia — dlaczego się pojawia?

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2021

Smutek w okresie Bożego Narodzenia jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Tym bardziej w trudnych czasach, w których teraz żyjemy. Co myślisz o Bożym Narodzeniu? Czy napawa Cię to radością, czy też czujesz, że straciłeś świąteczny nastrój? Czy Ciebie również nawiedza smutek w okresie Bożego Narodzenia?

Niektórzy ludzie kochają Święta Bożego Narodzenia i nie mogą się doczekać ich nadejścia. Są jednak tacy, którzy chcieliby całkowicie wymazać je z kalendarza i mają tylko nadzieję, że szybko minie.

Ci, którzy wolą nie myśleć o Bożym Narodzeniu, to zazwyczaj ludzie, którzy przeżywają zły okres ekonomiczny i nie mogą sobie pozwolić na popisywanie się w dobie wielkiego konsumpcjonizmu. Jednak najbardziej cierpią ci, którzy stracili ukochaną osobę. W takich przypadkach muszą polegać na rodzinie i przyjaciołach, ponieważ izolowanie się tylko pogarsza sytuację.

Co więcej, daty, w których bycie szczęśliwym, uśmiechniętym i miłym dla innych wydaje się obowiązkowe, po prostu nie wszystkim przemawiają. Na przykład, być może po prostu nie czują się tak samo i nie mogą zmienić swojego stanu emocjonalnego, bez względu na to, jak duża może być na nich presja, by to zmienić.

Należy pamiętać, że przestrzeganie ustalonego wzorca obchodów świąt Bożego Narodzenia nie jest obowiązkowe. Nie ma żadnych zasad, których należy przestrzegać. W rzeczywistości im więcej zbudujesz oczekiwań, tym bardziej będziesz sfrustrowany i tym bardziej prawdopodobne, że będziesz smutny w okresie świątecznym.

W końcu nie jest ważne, jak udekorujesz stół ani w co się ubierzesz. Tak naprawdę kontakt z ludźmi przyniesie Ci największą satysfakcję.

Smutek w okresie Bożego Narodzenia

Każdy człowiek przeżywa Boże Narodzenie na swój własny sposób, zgodnie ze swoimi okolicznościami. Niemniej jednak istnieją pewne elementy, które mogą mieć duży wpływ na sposób postrzegania i spędzania świąt Bożego Narodzenia.

Co najgorsze, niektórzy ludzie czują się zmuszeni do dostosowania się do wcześniej ustalonego scenariusza dotyczącego tego, jak powinny wyglądać obchody.

Aspekt powierzchowny

Jeśli jesteś jedną z tych osób, będziesz nadmiernie martwić się swoim wizerunkiem. Na przykład, kiedy spotykasz się z rodziną i przyjaciółmi, będziesz chciał się wyróżnić. Dlatego będziesz chciała nosić swoje najpiękniejsze ubrania, z nieskazitelnym makijażem. Podobnie, jeśli masz gości, będziesz chciała zrobić dobre wrażenie. Wyciągniesz najlepsze naczynia i sztućce. W rzeczywistości możesz nawet kupić nowy. Rzeczywiście, liczy się tylko to, co myślą o tobie inni.

Jednak osoby, które są zainteresowane jedynie sprawianiem wrażenia idealnego obrazu, nie cieszą się tym, co naprawdę ważne. To dlatego, że ich zainteresowanie skupia się wyłącznie na imponowaniu innym. Powierzchowne, jak wskazuje słowo, jest tymczasowe i szybko zanika. To, co wypełnia duszę, nie jest ani materialne, ani luksusowe.

Strona duchowości

Rodzina przy stole

Oczywiście to normalne, że w Boże Narodzenie chcesz się wystroić bardziej niż w zwykły dzień. Jednak lepiej zrobić to dla czystej radości, a nie tylko po to, by zaimponować innym.

Podobnie, wyjęcie najlepszych sztućców jest przyjemne, ale nie po to, by zaimponować, tylko po to, by się cieszyć. Skup się na gościach, a nie na przedmiotach materialnych czy estetyce. Rzeczywiście, możesz ubrać się w efektowną sukienkę, nałożyć makijaż i serwować kolację ze złotymi sztućcami… ale to nie pozostawi Cię w środku ciepłego i trwałego uczucia.

„Nie ma idealnych Świąt Bożego Narodzenia, tylko te, które zdecydujesz się obchodzić jako odzwierciedlenie Twoich wartości, pragnień, uczuć, tradycji”.

-Bill McKibben-

Najbogatszymi ludźmi w sercu są ci, którzy zachowują szczęśliwe duchowe wspomnienia, a nie ci, którzy pamiętają materialne elementy Bożego Narodzenia. Dlatego jeśli czujesz się smutny w okresie Bożego Narodzenia, spróbuj spędzać czas z ludźmi, którzy karmią twoją duszę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.