Słowa znanych myślicieli, które pomogą Ci zastanowić się nad życiem

Słowa znanych myślicieli, które pomogą Ci zastanowić się nad życiem
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia, 2022

Czy znasz niektóre słynne słowa znanych myślicieli? Niektórym wspaniałym umysłom udało się ukształtować swoje myśli i życie w cudownie harmonijny sposób. Harmonia ich słów często wywołuje w Twoim umyśle melodie, które nagle sprawiają, że wreszcie rozumiesz, jak naprawdę się czujesz. W poniższym artykule przedstawimy 17 wypowiedzi niektórych z najważniejszych postaci.

Naszym pragnieniem jest przybliżenie Wam, jak brzmiały słowa niektórych znanych myślicieli wszechczasów.

1. „Kochaj jak możesz, kochaj kogo możesz, kochaj ile możesz. Nie martw się o cel swojej miłości”.

Pierwsze z naszych powiedzeń należy do Amado Nervo (1870-1919). Był meksykańskim poetą, powieściopisarzem i eseistą. Tym powiedzeniem sugeruje, że miłość jest niezmierzonym uczuciem, zdolnym do wszystkiego.

Miłość do siebie, rodziców, dzieci, krewnych, partnera lub przyjaciół. Miłość do natury i życia, miłość do pracy, do poczucia użyteczności i zmieniania świata…

Każda naprawdę zdrowa miłość czyni Cię lepszym człowiekiem.

Bańki mydlane w kształcie serca

2. „Miłość jest niewidzialna, przychodzi i odchodzi tam, gdzie chce, bez proszenia o rozliczenie z jej działań”.

Wspaniały twórca Don Kichota z Manchy, Miguel de Cervantes, sprawia, że zastanawiasz się, dlaczego nigdy nie pociągasz miłości do odpowiedzialności. Jest tak, ponieważ wiesz wszystko o jej zaletach i zakładasz, że miłość jest zawsze najwspanialszym z uczuć.

3. „Prawdziwa miłość nie jest znana z tego, czego żąda, ale z tego, co oferuje”.

To zdanie autorstwa Jacinto Benavente (1866-1954), znanego hiszpańskiego dramatopisarza. Dotyczy prawdy, o której często zapominasz lub co do której możesz się pomylić. To fakt, że prawdziwa miłość nie jest samolubna, nie stawia na pierwszym miejscu tego, kto ją czuje. Zdrowa i szczera miłość nie stawia żadnych wymagań.

4. „Być może jesteśmy na świecie, aby szukać miłości, odnajdywać ją i tracić, raz za razem”.

Isabel Allende (1942), chilijska pisarka, uzupełnia to stwierdzenie słowami: „Z każdą miłością rodzimy się na nowo, a z każdą miłością, która się kończy, otrzymujemy nową ranę. Jestem pokryta dumnymi bliznami. To Ty jesteś gawędziarzem własnego życia i możesz stworzyć własną legendę”.

Miłość nigdy nie oznacza porażki. Z każdą nową miłością odkrywasz siebie na nowo i rozwijasz się.

5. „Aby być całkowicie, całkowicie, absolutnie zakochanym, trzeba być w pełni świadomym, że jest się też kochanym, że inspirujesz miłość”.

Fraza znanego Mario Benedettiego (1920-2009). Urugwajski pisarz i poeta twierdzi, że miłość to nie tylko kochanie drugiej osoby. To przyznanie, że Ty też jesteś kochany. Wzbudzasz te same uczucia w tym, którego kochasz.

6. „Seks jest jak pamięć; jeśli nie jest używany, znika”.

Eduard Punset sugeruje, że zdolność do odczuwania podniecenia i przyjemności poprzez własne ciało jest niezbędna dla dobrego samopoczucia. Nie ma to nic wspólnego z tym, czy jest to konieczne, czy nie. Natura obdarzyła Cię tą cenną zdolnością, więc dlaczego się nią nie cieszyć? Seks jest świetny.

Seks

7. „Oduczenie się większości rzeczy, których nas nauczono, jest ważniejsze niż uczenie się”.

Kolejne powiedzenie Eduarda Punseta. Pozwala zastanowić się nad faktem, że popełniasz błąd, myśląc, że to, czego się nauczyłeś, musi trwać wiecznie, nie zdając sobie sprawy, że życie się zmienia i Ty też się zmieniasz.

8. „Czasami możemy przeżyć całe lata tak naprawdę nie żyjąc i nagle całe nasze życie koncentruje się w jednej chwili”.

Oto kolejne słowa niektórych znanych myślicieli: tym razem ich autorem jest Oscar Wilde (1854-1900), irlandzki pisarz, poeta i dramaturg. W tym zdaniu twierdzi, że życie może się zmienić w jednej chwili, a wraz z nim Twoje wyobrażenie, że nadejdą lepsze czasy.

Najlepszy czas jaki mamy to teraźniejszość, ponieważ mamy tylko jedną drogę do przejścia i nie znamy celu.

9. „Najlepszym sposobem na pozbycie się pokusy jest poddanie się jej”.

Kolejne powiedzenie Oscara Wilde’a. Sugeruje ono, że pokusa jest wrogiem roztropności (lub jej nadmiaru). Poddanie się temu, czego pragniesz i czerpanie z tego przyjemności, to jedyny sposób na uniknięcie niepokoju, jaki wywołuje brak tej rzeczy.

10. „Piękno nie patrzy, tylko wygląda”.

Albert Einstein (1879-1955) słynny niemiecki naukowiec twierdzi, że piękno zostało stworzone po to, by na nie patrzeć. Piękno zostało stworzone po to, by się nim cieszyć i kontemplować. Skorzystaj z tego!

11. „Słabość postawy staje się słabością charakteru”.

Kolejne powiedzenie Alberta Einsteina. Pozwala zastanowić się nad tym, że jeśli Twoje intencje i motywacje zostaną wyłączone, zgaśnie również Twoje światło.

Żarówki

12. “Możesz zrobić cokolwiek – ale nie wszystko”.

David Allen, wpływowy amerykański myśliciel, przekazuje nam tę cudowną bryłkę mądrości. Nie jesteś nieskończony, musisz wyznaczać sobie cele i koncentrować się na nich krok po kroku. Próba zrobienia wszystkiego na raz to najlepsza gwarancja porażki.

13. „Doskonałość osiąga się nie wtedy, gdy nie ma już nic do dodania, ale gdy nie ma już nic do odebrania”.

To słowa Antoine de Saint-Exupéry (1900-1944); był to francuski pisarz i lotnik. To właśnie on był autorem Małego Księcia. W tych słowach twierdzi, że doskonałość osiąga się, gdy nosi się bagaż z bezcenną wartością rzeczy niematerialnych.

14. „Śmianie się z naszych błędów może wydłużyć nasze życie. Śmiech z cudzych może je skrócić”.

Cullen Hightower (1923-2008) był amerykańskim politykiem. W tym powiedzeniu sugeruje, że wykorzystywanie kpin, szyderstw i poniżania jest równoznaczne z byciem pustą osobą, która nie ma wiele do wniesienia.

Zrozumienie i śmianie się z siebie z poszanowaniem innych tkwi w cnocie.

15. „Przypuszczam, że kuszące jest traktowanie wszystkiego tak, jakby to był gwóźdź, jeśli jedynym narzędziem, jakie masz, jest młotek”.

Abraham Maslow (1908-1970) był amerykańskim psychologiem. Twierdził, że brak wizji i ambicji jest niebezpieczny, bo ogranicza nas, zarówno w naszych możliwościach, jak i wiedzy. Ideałem jest osiągnięcie przejrzystości.

16. „Uważaj na swoje myśli, ponieważ stają się Twoimi słowami”.

Pełne zdanie Lao-Tzu, słynnego chińskiego filozofa, jest kontynuowane słowami: „Obserwuj swoje słowa, stają się Twoimi czynami; obserwuj swoje działania; stają się Twoimi nawykami; obserwuj swoje nawyki, stają się Twoją osobą; obserwuj, jak Twój charakter staje się Twoim przeznaczeniem”.

Zawsze zachowuj rozwagę i troskę w swoich związkach. Aby nie robić niczego, czego możesz żałować, pozwól, aby szacunek płynął zarówno w stosunku do innych, jak i do siebie w sposobie, w jaki się zachowujesz.

Przytulać

17. „Najbogatszym człowiekiem nie jest ten, który ma najwięcej, ale ten, który potrzebuje najmniej”.

Nie znamy autora tych ostatnich słów, ale ich znaczenie jest niezwykle ważne. Brak potrzeby oznacza bycie całością. Nie potrzebujesz pieniędzy, gdy wiesz, że jesteś bogaty w coś, czego nie można kupić.

Chcieliśmy podzielić się z wami tymi 17 zdaniami, ponieważ są one pełne mądrych nauk, które mogą pomóc Wam w codziennym życiu. To wspaniałe, jak niektórzy potrafią wyrazić słowami codzienne uczucia, czyni ich to tak wyjątkowymi.

Zdjęcie dzięki uprzejmości nuvolanevicata


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.