Silne uderzenia zadane przez życie - jak je odpierać? Lost Property

Silne uderzenia zadane przez życie - jak je odpierać? Lost Property
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2023

Czasami życie zadaje naprawdę silne uderzenia. Nie zawsze jest ono lekkie i kolorowe, ale raczej ciągle stawia nas przed wyzwaniami. Czasami zastanawiamy się „Dlaczego ja?” albo myślimy: „Nie zasługuję na to!”. Nie ma to jednak nic wspólnego z zasługiwaniem bądź nie. Rzeczy, które mogą się nam przytrafić są otoczone ciemnością. Ale w naszych rękach jest światło, które może rozświetlić tę czerń.

Jednym z najcięższych doświadczeń, jakich może doświadczyć każdy człowiek, jest demencja. To choroba, która bezpośrednio wpływa na Twoją pamięć, a pośrednio na ludzi, których kochasz najbardziej. Sprawia, że tracisz wiele swoich wspomnień. Zapominasz także, kim są ludzie, którzy Cię otaczają. Czy można spojrzeć na demencję z innego punktu widzenia?

Jak odpierać tego rodzaju silne uderzenia zadawane przez życie?

Zachęcamy do obejrzenia Lost Property, filmu krótkometrażowego o demencji.

„Demencja dotyka 47 milionów ludzi na całym świecie”.
WHO

Odpowiedzią na silne uderzenia jest cierpliwość

Problem demencji daje nam wspaniałą lekcję, którą możemy zastosować nawet w codziennym życiu. Kiedy życie zadaje nam silne uderzenia i czujemy, że wszystko straciliśmy, możemy mieć potrzebę odepchnięcia tej sytuacji. Lub możemy rzucić się w wir działań, które odwrócą sytuację lub nadrobią ją tak szybko, jak to możliwe. Ale błędem jest to, że wtedy zapominamy o cierpliwości.

Generalnie niezbyt dobrze radzimy sobie z niepewnością. Fakt, że nie wiemy, co może się nam przydarzyć w przyszłości, może wywoływać wiele niepokoju. To sprawia, że możemy czasem czuć się jak na krawędzi przepaści, której nie widać dna. Ta przepaść ma wiele wspólnego z poczuciem utraty kontroli nad nieoczekiwanymi, negatywnymi wydarzeniami i wiadomościami.

Lęk rzadko kiedy jest pomocny. Silne uderzenia pojawiają się znikąd i nie jesteśmy w stanie zrobić nic, aby ich uniknąć. A już na pewno nie da się ich kontrolować.

Lost property - dwoje starszych ludzi wśród listów

Więc co najlepiej zrobić? Musimy być cierpliwi i wytrwali. Musimy przestać oczekiwać, że każdy problem można rozwiązać z dnia na dzień i zacząć skupiać się na małych krokach, aby dążyć do poprawy. Wykonanie tych kroków wymaga dużo wysiłku, a przede wszystkim wielkich pokładów nadziei.

Tak więc silne uderzenia od życia nie oznaczają, że ​​musimy porzucić nadzieję. Oznaczają jedynie, że musimy zdać się na miłość i żyć w niepewności, nie wiedząc, co stanie się jutro. Wiemy jednak, co dzieje się dzisiaj. Ponieważ to, co dzieje się tu i teraz, możemy kontrolować.

Małe rzeczy nadają znaczenie

Kolejną lekcją jest skupienie się na drobiazgach, nawet jeśli wydają się one nieistotne. To dlatego, że to właśnie w nich można odnaleźć własne szczęście. Z drugiej strony czasem muszą minąć lata, aż osiągniemy wiek głównych bohaterów z Lost Property, zanim zorientujemy się, gdzie szukać tego szczęścia.

Zawsze gonimy wielkie marzenia, staramy się gromadzić rzeczy i pragniemy niezliczonych bogactw. Ale to, co jest naprawdę wartościowe kryje się w najmniejszych rzeczach, tych, które można ledwo dostrzec. Kiedy cierpisz na demencję, wielkie marzenia rozpadają się na kawałki. Gromadzenie rzeczy już nie ma sensu. Co innego pozostaje? Oto cała zawarta w tym magia.

Lost property - starsi ludzie w korytarzu

Chwyć życie, gdy czeka na Ciebie

Wiele razy wydaje się, że jedynie silne uderzenia potrafią otworzyć nasze oczy i sprawić, że naprawdę zauważymy wszystkie rzeczy, których nie docenialiśmy. Najdziwniejsze jest to, że zawsze były w naszym zasięgu. Nie były to rzeczy, o które musieliśmy się starać. Były tam przez cały czas, wystarczyło je po prostu docenić! Ale nie zrobiliśmy tego, ponieważ nasza uwaga była zwrócona w innym kierunku.

„Bez względu na to, jak wiele rad otrzymasz, istnieją lekcje, których nauczyć Cię mogą tylko silne uderzenia od życia i potknięcia”.
-Anonim-

Mimo że silne uderzenia powodują wiele cierpienia, nie powinniśmy ignorować jednego pozytywnego aspektu, który zdecydowanie mają – pomagają otworzyć oczy. Wszyscy żyjemy na stałym autopilocie, który prowadzi nas tylko do kolejnych niepowodzeń i nieoczekiwanych problemów.

Lost property- silne uderzenia życia - starsi ludzie przytulają się

Każdy moment jest dobry, aby przestać czekać na to, co ma się wydarzyć. W ten sposób możemy zacząć doceniać małe rzeczy, nasze życie. Możemy zacząć pielęgnować cierpliwość, aby stawić czoła wszystkiemu, co poszło nie tak, jak tego chcieliśmy. To są cenne lekcje.

Miłość, docenianie drobiazgów i niewielka zmiana perspektywy mogą być początkiem niesamowitej podróży wraz z osobą, którą kochasz najbardziej. Nawet jeśli jej rzeczywistość i Twoja nie są w pełni zgodne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.