Severo Ochoa i jego pięć wspaniałych cytatów traktujących o życiu

W tym artykule porozmawiamy sobie o spuściźnie Severo Ochoa, jego życiu i jego przemyśleniach wyrażonych poprzez najlepsze cytaty jego autorstwa.
Severo Ochoa i jego pięć wspaniałych cytatów traktujących o życiu
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 28 marca, 2024

Severo Ochoa był człowiekiem o wielkiej wiedzy, życzliwości i inteligencji. Cytaty z wypowiedzi i prac jego autorstwa pozwalają nam lepiej poznać jednego z najlepszych naukowców na świecie. Tak czy inaczej, Severo Ochoa utrzymywał rozbudowane prywatne życie prywatne, nie tylko skupiając się wyłącznie na swojej pracy.

Nie ma zbyt wielu zarejestrowanych wywiadów z tym naukowcem, ale istnieje naprawdę mnóstwo doskonale udokumentowanych przełomów w medycynie, do których dr Severo Ochoa przyłożył swoją rękę.

W naszym dzisiejszym artykule porozmawiamy sobie nieco bliżej o spuściźnie samego Severo Ochoa, a także jego życiu i przemyśleniach wyrażonych poprzez najlepsze cytaty jego autorstwa. Zapraszamy zatem do lektury!

Kim w ogóle był Severo Ochoa?

Severo Ochoa Albornoz urodził się w Hiszpanii w 1905 roku. A konkretniej to w Asturii. Po ukończeniu studiów jako biochemik rozpoczął nauczanie medycyny w Madrycie, Heidelbergu i Oksfordzie. Niestety hiszpańska wojna domowa powstrzymała go przed kontynuowaniem jego pracy naukowej. A po rozpoczęciu II wojny światowej Severo Ochoa postanowił przenieść się do Stanów Zjednoczonych.

W tym nowym kraju tej młody hiszpański naukowiec spełnił swoje marzenia o karierze zawodowej. To właśnie w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy zdołał wytworzyć syntetyczny kwas rybonukleinowy (RNA) w swoim laboratorium. Efektem tego osiągnięcia było przyznanie mu w 1959 r. Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny, którą otrzymał wraz z biochemikiem Arthurem Kornbergiem, jednym z jego najlepszych studentów.

Przez większość swojego życia Severo Ochoa pracował na uniwersytecie w Nowym Jorku (oryg. New York University), ale porzucił tę posadę w 1986 roku po śmierci swojej żony. To wydarzenie naprawdę go przygnębiło. Od tego momentu nie publikował już żadnych nowych prac, nie prowadził badań ani nie kontynuował wykładów. Ochoa zmarł w 1993 roku, wkrótce po tym, jak powrócił do Madrytu.

Najlepsze cytaty, których autorem jest Severo Ochoa

Severo Ochoa, wraz z Santiago Ramónem y Cajalem, są jedynymi dwoma naukowcami urodzonymi w Hiszpanii, którzy otrzymali prestiżową Nagrodę Nobla. W jego biografii  „La emoción de descubrir („Radość odkrywania”) można zapoznać się z jego niezwykłym dziedzictwem. Oto niektóre z najlepszych cytatów autorstwa Severo Ochoa:

Severo Ochoa - portret

Oto niektóre z najlepszych cytatów, których autorem był ten hiszpański noblista:

Na temat znaczenia nauki

„Nauka jest zawsze warta wysiłków, ponieważ jej odkrycia, wcześniej czy później, są zawsze stosowane w praktyce”.

Dla Severo Ochoa nauka była czymś naprawdę bardzo ważnym. Poświęcał się jej każdego dnia. Uważał, że wcześniej czy później każdego rodzaju przełom naukowy przyczyni się do poprawy życia ludzi.

W odniesieniu do talentu i umiejętności

„Na początku badania naukowe wymagają więcej mózgów, niż środków”.

Jeśli badacz nie ma tego „czegoś”, czego potrzeba do osiągnięcia celu, dysponowanie wszystkimi nowoczesnymi technologiami nie będzie przydatne dla kogoś, kto nie wie, co robi. Musisz się nieustannie uczyć i rozwijać tak, aby Twoja inteligencja, zainteresowanie, pasja i kreatywność pomogły Ci osiągnąć Twoje cele.

Cytat dotyczący samego życia

„Prowadziłem badania nad życiem i wciąż nie wiem, po co ono istnieje i jaki jest jego cel.”

Jakie jest życie? Czym ono jest? Jaki jest jego cel? Po wielu dekadach badań i osiągnięć dr Ochoa nigdy nie dowiedział się ostatecznie, czym jest życie, dlaczego istnieje lub po co ono jest. Czy nauka odkryje to pewnego dnia? Wygląda na to, że miłość i cel życia wykraczają po prostu poza zakres możliwości nauki.

Severo Ochoa na temat miłości

„Kobieta może zmienić życie mężczyzny”.

Po śmierci żony Severo Ochoa popadł w głęboką depresję. A to dlatego, że jego życie zmieniło się właśnie dzięki jego żonie, z którą spędził razem ponad 55 lat.

O miłości i nauce

„Miłość to kwestia fizyki i chemii”.

Oprócz tego, że dr Ochoa doskonale rozumiał znaczenie miłości, to także zawsze wiedział o tym, że tak naprawdę jest ona złożonym procesem z pogranicza chemii i fizyki oraz fizjologii ludzkiego organizmu. Jednak nigdy ten hiszpański noblista nie twierdził, że nauka odbierze miłości całą magię.

Severo Ochoa z żoną

Mamy nadzieję, że zamieszczone przez nas powyżej cytaty z życia Severo Ochoa pomogły Ci go lepiej poznać. Był on wrażliwą, inteligentną i kochającą osobą, która całe swoje życie poświęciła nauce i ludzkości. Wykorzystał swój talent tam, gdzie był on najbardziej potrzebny, czyli w medycynie i miłości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.