Dawanie ma znaczenie tylko, jeśli robi się z miłością

Dawanie ma znaczenie tylko, jeśli robi się z miłością

Ostatnia aktualizacja: 18 września, 2017

Dawanie to akt wiary, którego jedynym prawdziwym testem jest miłość. To akt uczucia pochodzącego prosto z serca i które się rozprzestrzenia o zamkniętych oczach. Wielkość przekazanej w nim miłości jest miarą jej siły.

Dawanie tylko po to, by dać jest proste. Ale gdy robi się z chęcią i szczerością staje się kwestią o wiele bardziej skomplikowaną.

Więc chodzi tu nie tylko o dawanie czegoś innym jakichś rzeczy lub otrzymywanie od nich. Chodzi również o miłość, w którą inwestujesz bądź dostajesz za każdym razem.

To wydaje się być sprzeczne, ale by móc wypełnić swoją duszę, trzeba najpierw podzielić się częścią własnej emocjonalnej energii.

Dawanie dostarczy Ci tyle samo co otrzymywanie

Koncepcja otrzymywania czegoś od kogoś wydaje się oznaczać dodanie, podczas gdy wiąże się z odejmowaniem. Czasami może tak się zdarzać, jednak częściej niż rzadziej dana zasada nie brzmi przekonująco. Ludzie zapominają, iż akt dawania może zatankować Cię tak samo, jak otrzymywanie, albo nawet jeszcze bardziej.

“Z tego, co dostajemy, możemy się utrzymać; ale to, co oddajemy, właśnie tworzy nasze życie.”

-Arthur Ashe-

To prawda, obie kwestie są ważne. Faktycznie dawanie czegoś dla czystej przyjemności jest niemniej cenne, jak otrzymywanie tego samego od kogoś innego. Dają energię, która jest w stanie wygenerować szczęście oraz satysfakcję.

Gdy otrzymujemy, zyskujemy coś. Ale oddając możemy uzyskać nawet więcej. W przeszłości Grecy wierzyli, iż inteligencja emocjonalna pochodzi z serca.

Z tego powodu niezwykle znaczenie ma miłość, którą wkładasz w to, co dajesz, albo emocje, których doświadczasz otrzymując coś, a nie powierzchowny akt dawania czy przyjmowania.

Serce otrzymuje swoje paliwo oraz energię dzięki równowadze pomiędzy dawaniem a otrzymywaniem.

Gdy dawanie komuś innemu staje się również dawaniem sobie

W tym samym duchu uczciwie jest powiedzieć, że mówienie o dawanie i otrzmywaniu prosto z serca przekłada się na dawanie samemu sobie i wiedzę tego, co inni chcą od nas dostać. Od samego początku chodzi tu o osobiste relacje.

Emocjonalny kawałek siebie samego Ciebie ulatuje za każdym razem, gdy szczerze coś oddajesz, a zasadnicza część innej osoby buduje swój dom w środku Ciebie, gdy otwierasz się na otrzymanie tego.

dzieciak bawi się z pieskiem

Ale nie ma to żadnego znaczenia, jeśli oddajesz bez miłości. Robienie komuś przysługi dla własnych korzyści nie jest miłe, a myślenie o innej osobie tylko z obowiązku jest przelotne. Ale gdy tylko wkładasz miłość w jakąkolwiek swoją czynność wszystko się zmienia.

Jeśli więc włożysz emocje w to, co dajesz, otrzymasz w zamian wyjątkowy prezent. Zdejmiesz swoje maski, otworzysz drzwi najbardziej bezbronnym częściom samego siebie i pozwolisz ujawnić się swojej najczystszej części.

“Nikt nie jest bardziej hojny, jak ten, kto daje dla siebie.”

-P. Luís Carlos Aparicio Mesones-

To jest najcenniejsza częścia dawania. Zostawia najbardziej trwały skutek na ludziach wokół Ciebie. Jeżeli ktokolwiek kiedykolwiek robił coś dla Ciebie z całego serca, musisz wiedzieć jak długo takie akcje mogą płonąć w pamięci.

Szczerze mówiąc, emocjonalne działania są zamknięte w małym pudełku zawierającym wszystkie wspomnienia, przedmioty, ludzi oraz pomysły, które mają prawdziwą wartość w naszym życiu.

Gdy dawanie robi się z miłością, otrzymujesz coś w zamian

Być może myślisz, iż dajesz więcej niż otrzymujesz i że jest to niesprawiedliwe. W zasadzie jestem niemal pewien, że prawdopodobnie jesteś już zmęczony tym, iż nie dostrzegasz u ludzi takiej samej odpowiedzi co Twoja.

Ma miejsce rozczarowanie, które odczuwasz, gdy odbieranie tego nie ma nic wspólnego z otrzymywaniem, a bardziej dotyczy uczucia, że nie ma to dla nich najmniejszego znaczenia.

Ale mówię Ci, że dawanie z uczuciem prędzej czy póżniej przyniesie coś w zamian, nie ważne jak małym to może się dla Ciebie wydawać.

ojciec z córką patrzą na niebo

Ale musisz być uważny. Uważaj na ludzi, którzy Cię wykorzystują i nie przestają o wszystko prosić. A potem przefiltruj swoje “dawalne czyny” w zdrowszy sposób. Kiedy to zrobisz, będziesz chętniej rozpoznawać proste uśmiechy wdzięczności, słowa czułości czy małe gesty mające na celu sprawić, abyś poczuł się szczęśliwy.

“Posiadasz tylko to, co oddajesz. Jesteś sobą tylko wtedy, gdy oddajesz siebie. Prawdziwa usługa wymaga poświęcenia.”

-Emmanuel Mounier-

Czasami trudno jest rozpoznać taką szczerość, lecz nie jest to niemożliwie. Nie możesz żyć w społeczeństwie, jeśli nie wierzysz we wzajemność, w dobroć ludzi czy we wzajemną wdzięczność. Każdy z nas zasługuje na miłość, którą możemy dać w celu podtrzymania zdrowego poczucia własnej wartości.

Obrazki wstawione dzięki uprzejmości Pascala Campiona


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.