Przyjmij swoją ciemną stronę, staw czoła swoim własnym potworom

Przyjmij swoją ciemną stronę, staw czoła swoim własnym potworom
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Znajdź spokojne miejsce i usiądź. Ta chwila jest dla ciebie, tylko dla ciebie. Nadszedł czas, aby przyjąć swoją ciemną stronę. Zapomnij o hałasie i nieukończonej liście zadań do wykonania. Niech ten negatywny głos w twojej głowie zanika, krok po kroku. Ciesz się ciszą.

Dla tych, którzy nie wiedzą, jak to docenić, cisza jest złym towarzystwem. Ale jeśli jesteś w stanie odkryć jej istotę, cisza może być niezwykle satysfakcjonująca. Posłuchaj jej. Jeśli nigdy nie odkryjesz czym jest Twoja ciemna strona, twoje cierpienie nigdy się nie skończy. Przestań ukrywać się przed swoimi potworami. Staw im czoła i znajdź drogę do oświecenia.

Może uważasz, że milczenie nie jest możliwe do tego, aby coś zakomunikować, ale spróbuj. Cisza często jest drogą do połączenia się z samym sobą. W tym przypadku, aby połączyć się z twoim wnętrzem. Nie bój się tego, ani nie uciekaj.

Nie ma nic złego w patrzeniu na siebie w lustrze. Dotknij swojej skóry i przejedź palcami nad ranami i bliznami, których zwykle unikasz. Nie odwracaj wzroku ani nie zamykaj oczu i nie udawaj, że to nic takiego. Wiesz, że to boli. Przyjmij swoje potwory i obejmij swoją ciemną stronę. Połącz się ze sobą.

oko ze łzą

Pokonaj ciemną stronę – mroczność bólu

Patrzenie cierpieniu w twarz nie jest przyjemnym doświadczeniem. Duchy, które nawiedzają twoje wspomnienia, mogą być zastraszające i zbyt trudne dla ciebie. Wiedzą dokładnie, które ścieżki są nierozerwalne, które są mniej stabilne, a które są mroczne, zawierając korzenie osadzone w skórze.

Te duchy są odbitkami twojej przeszłości, kotwicami, które zniewolą cię do bólu, przez który przeszedłeś. Czasami karmią ten ból, aby przypomnieć ci, że wciąż tam jest i że go nie pokonałeś.

Jeśli ich nie powstrzymasz, stają się potworami, których tak się boisz, takimi jak lęk przed odrzuceniem, samotnością lub upadkiem. To tylko różne przebrania i maski, które obejmują fałszywe przekonanie, którego tak mocno się trzymasz: niezdolność do szczęścia.

Rany również mają swoją ciemną stronę, wiedziałeś o tym? Stąd pochodzi wszystko co widać, to szary smutek i ból. To niebezpieczna strefa, do której łatwo wpaść. Jeśli temu nie zapobiegniesz, twoje życie skończy się wokół tego cierpienia. Jest niczym subtelna sieć pająków, która stopniowo cię otacza.

Rany również mają swoją ciemną stronę.

Uwolnij się od swojej przeszłości

Niełatwo jest uwolnić się od złamanych fragmentów przeszłości. Jest to szczególnie ważne, jeśli odłamki są głęboko w skórze i udajesz, że ich nie widzisz. Ból ma tysiąc i jeden sposób na wyrażenie siebie. Nawet jeśli uważasz, że jesteś wolny od tego, możesz nie być.

Ten ból i cierpienie mogą objawiać się również w twoim ciele. David Alexander, profesor i dyrektor Centrum Badań nad Traumą w Aberdeen, twierdzi, że ludzie, którzy doznali obrażeń emocjonalnych, często przekładają ten ból na coś fizycznego.

Dlatego najlepiej jest przyjąć swoją ciemną stronę i swoje rany oraz ich wpływ na świat. Twoja ciemna strona może być trudna. Jeśli nie masz na to ochoty, może to zmienić sposób postrzegania rzeczywistości. Jeśli nie masz na to ochoty, utkniesz w niekończącym się cyklu cierpienia.

“Nie ma żadnej blizny, tak strasznej, jak się wydaje,

takiej, która nie zawiera piękna.

Blizna opowiada historię,

jakiś rodzaj bólu.

Ale także koniec tego bólu.

Blizny, to szwy pamięci,

niedoskonałe zamknięcie, które nas leczy

jednocześnie szkodząc nam. To sposób,

w którym czas upewnia nas,

że nigdy nie zapominamy o naszych ranach. ”

[tłumaczenie]

-Marwan-

Twoje światło rodzi się z twojej ciemnej strony

Tak jak twoja ciemna strona może cię złamać, może również pomóc ci się rozwijać. To sprzeczne, ale tak właśnie jest. Morze cierpienia jest ogromne, ale nie nieskończone. Jeśli spojrzysz na drugą stronę, zobaczysz solidną ziemię. Kluczem jest znalezienie równowagi.

Jest to kwestia wyjścia poza bolesne doświadczenie, gdy tylko je zidentyfikujesz i zrozumiesz. Pomimo bólu w sercu, możesz docenić wszystko wokół siebie. Twój świat nie jest pełen cierpienia, chociaż czasami możesz to zobaczyć. Jeśli skupisz się tylko na swoich ranach i bólu, twój umysł uwierzy, że to jest wszystkim, co istnieje.

Zawsze będzie cierpienie. Możesz albo zdecydować się poddać i utonąć w nim, albo dojrzeć i wyrosnąć. Jak możesz to robić? Musisz przyjąć swoją ciemną stronę, swoje potwory i swoje demony.

Szwajcarski psycholog Carl Jung nazwał ciemną stronę swojej osobowości Archetypem Cienia. To piwnica, w której ukrywasz swoje najbardziej wyparte instynkty. Jest tam twój największy egoizm i niekontrolowane popędy.

Jeśli chcemy ujrzeć światło, najpierw musimy zanurzyć się w naszych najciemniejszych głębinach.

kobieta z bijącym sercem

Przyjmij swoje cierpienie i swoją ciemną stronę

Wszyscy doświadczamy cierpienia w pewnym momencie naszego życia. Ważną rzeczą jest móc je rozpoznać, zaakceptować i poczuć. Zrób to z życzliwością i nie bądź taki surowy dla samego siebie.

Kiedy to zrobisz, obserwuj, dlaczego tak się dzieje. Jaka jest przyczyna twojego cierpienia? Jaka jest prawdziwa natura? Które z twoich myśli ją karmią? Jakie działania to wzmacniają? Jakie uczucia powodują, że wraca do życia? Czasami rzucamy benzynę na ogień naszych słów, czynów i myśli i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Następnym krokiem do wolności jest próba uniknięcia cierpienia. W jaki sposób? Unikając wszystkiego, co może go sprowokować. Ten krok wymaga cierpliwości, wysiłku i praktyki. Masz tysiąc i jeden sposobów, aby zranić głęboko zakorzenionego siebie. Prawie wszystkie z nich są powiązane z Twoimi myślami i nieświadomymi działaniami. Kluczem jest zidentyfikowanie ich i zrozumienie, że nic nie jest trwałe. Co więcej, masz zdolność do przekształcania swojego życia. Nie jesteś marionetką.

Rozumiemy, że nie jest to łatwy lub prosty proces. Musisz pokonać wiele przeszkód i pokonać wiele tarcz. Niemniej jest to jedyny sposób na oświecenie twojego życia i znalezienie drogi do dobrego samopoczucia. Ta zmiana nie będzie nagła, jest to proces stopniowy.

Przekraczanie ciemnej strony wymaga czasu, ale jest to jedyny sposób, by skończyć z cierpieniem i pogodzić się z nim. Czasami potwory, które cię kontrolują, są niczym więcej jak tylko najgłębszymi lękami, które wołają o pomoc.

Nie można być oświeconym wyobrażając sobie postaci światła, ale czyniąc ciemność świadomą.

-Carl Jung-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.