Proszenie o pomoc - skąd wiedzieć, kiedy jest właściwy czas?

Proszenie o pomoc - skąd wiedzieć, kiedy jest właściwy czas?

Ostatnia aktualizacja: 07 kwietnia, 2019

Proszenie o pomoc nie zawsze jest łatwe. Kiedy powinniśmy to zrobić? Kiedy powinniśmy szukać wyciągniętej dłoni? W którym momencie powinniśmy zdecydować, że nie możemy już iść samemu? Kiedy pomoc z zewnątrz jest konieczna? Czy istnieją obiektywne wzorce, które pokazują, że powinniśmy zwrócić się do kogoś po pomoc? Krótko mówiąc, kiedy nadszedł właściwy czas, aby poprosić o pomoc?

Nie ma sposobu, abyśmy mogli określić dokładny moment na proszenie o pomoc. Każdy ma inne ograniczenia i różne zasoby. Jak możemy zdać sobie z tego sprawę? Każdy powinien zdawać sobie sprawę, kiedy coś się zmienia w jego życiu. Powinniśmy wiedzieć, jakich czynności nie wykonujemy już z powodu strachu, smutku lub braku chęci. Mimo faktu, że kiedyś kochaliśmy to robić.

Punkt, w którym prosimy o pomoc, znajduje się wewnątrz każdego z nas i powinniśmy o tym wiedzieć. Kiedy o tym wiemy, musimy połknąć naszą dumę i poszukać kogoś, kto nam pomoże. Jeśli nadal będziemy to znosić, zniechęcać się, ponieważ nasze życie zmierza donikąd, wtedy nasze życie utknie w rutynie. W tym sensie, czasem pomoc w odpowiednim momencie jest wygraną bitwą.

W wielu przypadkach proszenie o pomoc daje nam nową okazję do znalezienia nadziei, ratowania nas z sytuacji, którą uważaliśmy za niemożliwą do rozwiązania. Musimy jednak wiedzieć, do kogo się zwrócić po pomoc i kiedy. Musimy przestać próbować znosić to na własną rękę, otworzyć się na kogoś i pozwolić mu nam pomóc.

plecy dziewczyny na plaży

Proszenie o pomoc to oznaka odwagi

Często ukrywamy nasze uczucia. Wierzymy, że płacz jest oznaką słabości i myślimy, że posiadamy więcej siły niż w rzeczywistości. Myślimy, że nikt nas nie zrozumie. To są wszystkie myśli i uczucia, które mogą nas stłumić. Nie możemy zrobić wszystkiego sami, ani nie powinniśmy oczekiwać, że będziemy w stanie to zrobić. Pokazanie naszych uczuć nie oznacza, że ​​nie jesteśmy odważni. Tak samo pójście do specjalisty nie będzie oznaką porażki lub słabości. Wręcz przeciwnie. Prośba o pomoc pokazuje odwagę, inteligencję i zaufanie.

Wygrywamy nasze walki wysiłkiem i inteligentnym podejmowaniem decyzji. Bycie inteligentnym oznacza również wykorzystanie zasobów, które inni mogą nam zapewnić. Mogą być tymi, którzy mogą nam pomóc znaleźć drogę, gdy jesteśmy zagubieni. Proszenie o pomoc jest oznaką odwagi, ponieważ zakłada, że ​​rozpoznajemy naszą potrzebę, w dodatku do nie poddawania się i posiadania nadziei, że dostaniemy to, czego chcemy.

Czy nadszedł czas, kiedy czułeś, że dopadają Cię problemy, kiedy zdałeś sobie sprawę, że nie jesteś taki sam jak wcześniej i nie jesteś szczęśliwy? Czy nadszedł czas, kiedy sam posunąłeś się za daleko? Albo, że nie mogłeś już znaleźć przyjemności w małych rzeczach, które kiedyś Cię bawiły, ale już nie bawią, a Ty nie znalazłeś niczego innego, co by je zastąpiło. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, czas poprosić o pomoc.

dwie pocieszające się kobiety reprezentujące proszenie o pomoc

Uczenie się prosić o pomoc

Może pierwszy krok jest najtrudniejszy. Dlaczego? Ponieważ musimy porozmawiać o sobie, musimy otworzyć się i powiedzieć komuś, jak się czujemy. Musimy wyrazić siebie i z determinacją szukać tego, czego brakuje w naszym życiu.

Jak możemy nauczyć się prosić o pomoc? Pierwszym krokiem jest znalezienie kogoś, komu możemy zaufać. Być może próbowałeś znaleźć pomoc od ludzi wokół ciebie i nie masz nic lepszego. A może pomoc, którą ci zapewniają, nie wystarcza. Jeśli tak jest, to czas poprosić o pomoc specjalistę.

Jest ich tak wiele do wyboru, że prawdopodobnie nie będzie trudno znaleźć specjalistę, który pomoże nam dokładnie w tym, czego potrzebujemy. Jeśli boli nas gardło, pójdziemy do laryngologa, a gdybyśmy nie mogli ruszyć szyją, udalibyśmy się do fizjoterapeuty. Mając problemy ze wzrokiem, udalibyśmy się do okulisty, a jeśli mamy próchnicę, wiemy, że musimy iść do dentysty. A jednak, jeśli nasza dusza cierpi, często nie myśleliśmy o pójściu do psychologa.

Psycholog to po prostu inny specjalista. Myślenie, że jest kimś, kto pracuje tylko z szalonymi ludźmi, jest bardzo staromodne i całkowicie pomniejsza pomoc, którą jest on w stanie zapewnić.

Współpracując z psychologiem, będziesz w stanie zwiększyć swoje zasoby, aby móc stawić czoła trudnościom. Pomoże Ci on widzieć rzeczy wyraźnie, gdy zdecydujesz się zmierzyć z jakimś problemem w twoim życiu. Pomoże Ci rozproszyć te uczucia samotności, które dławi nas od czasu do czasu. Psycholog pomoże również wzmocnić motywację, jeśli jest osłabiona.

Jeśli wszystko to jest prawdą, dlaczego nie poprosić o pomoc, nawet zanim jej potrzebujesz? To najlepsza decyzja, jaką możesz podjąć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.