Potknięcie — czy ostatnio przydarza Ci się coraz częściej?

Potknięcie może być spowodowane tym, że dzisiejsze życie jest szalone, a kalendarz wypełniony po brzegi. Dowiedz się więcej tutaj.
Potknięcie — czy ostatnio przydarza Ci się coraz częściej?

Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia, 2021

Potknięcie przytrafić się może każdemu. Pomyśl o ostatnim przypadku, gdy straciłeś koordynację i równowagę, Twoje stopy się zaplątały i prawie się przewróciłeś. Co robiłeś w tym czasie? Może wchodziłeś lub schodziłeś po schodach lub szedłeś ulicą. Pewne jest to, że twój umysł nie był skupiony na teraźniejszości. W rzeczywistości oczywistą odpowiedzią na pytanie, dlaczego czasami przytrafia ci się potknięcie, jest to, że często po prostu nie zwracasz wystarczającej uwagi na sytuację.

Łatwo narysować paralelę między fizycznym potknięciem a psychologicznym. Na przykład psychologiczne potknięcie może mieć miejsce, gdy piszesz raport i wpisujesz niewłaściwe słowo. Lub, gdy przypalasz rękę na potrawie, którą gotujesz. Albo kiedy mówisz i utkniesz i wypowiadasz słowo, które nie było tym, o którym myślałeś. Dlaczego jednak tak się dzieje? Przede wszystkim, co możesz z tym zrobić?

Potknięcie — dlaczego mózg na nie pozwala?

Jeśli uważasz, że obecnie popełniasz więcej błędów niż zwykle, że ukończenie zadań zajmuje Ci więcej czasu, a końcowe wyniki nie są tak dobre, jak powinny, możesz być zainteresowany, dlaczego tak się dzieje. Tutaj wyjaśnimy niektóre z najczęstszych przyczyn.

Pospiesz się

Potknięcie najczęściej przytrafia się z powodu pośpiechu. Co więcej, jeśli spróbujesz skończyć coś tak szybko, jak to możliwe, stracisz koncentrację, a wyniki nie będą tak dobre. Jednak kiedy tak się dzieje, nie zawsze wynika to z braku czasu. W rzeczywistości niektórzy z nas, ze względu na naszą osobowość, zawsze czują się niespokojni, niecierpliwi i pospieszni. Friedman i Rosenman sklasyfikowali to jako zachowanie typu A.

Osoby te muszą być w ciągłym ruchu i nienawidzić czekania. W rzeczywistości starają się podjąć jak najwięcej działań w jak najkrótszym czasie. W rezultacie mogą popełniać więcej błędów.

Rozproszona uwaga

Chociaż może nie zdajesz sobie z tego sprawy, przez większość czasu zachowujesz się prawie tak, jakbyś był na autopilocie. Oznacza to, że w danym momencie nie jesteś w pełni świadomy tego, co robisz. Na przykład, kiedy ćwiczysz na siłowni, możesz myśleć o wczorajszej randce. Albo podczas zmywania naczyń po śniadaniu myślisz o tym, co ugotować dziś wieczorem na kolację.

W rzeczywistości rzadko zwracasz pełną uwagę na czynność, którą wykonujesz. Masz tendencję do wędrowania między przeszłością a przyszłością, utrzymując chaotyczny stan umysłu, który przeskakuje od jednej idei do drugiej. To oczywiście umniejsza twoją precyzję i skuteczność.

Próbuję wielozadaniowości

Wielozadaniowość to kolejny powód do potknięcia. Niekoniecznie dlatego, że się spieszysz, ale dlatego, że potrzebujesz ciągłej stymulacji. Na przykład włączasz telewizor lub muzykę podczas wykonywania innych zadań, aby uniknąć ciszy. Lub sprawdzasz media społecznościowe podczas rozmowy ze znajomym.

Oznacza to, że tak naprawdę nie lubisz lub nie angażujesz się w pełni w żadną ze swoich czynności i masz tendencję do zaniedbywania tej, która naprawdę wymaga Twojej uwagi.

Jak uniknąć tych przeszkód?

Czy rozpoznałeś któryś z poprzednich scenariuszy? Jeśli tak, oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby je zmodyfikować.

Redukować stres

Stres ma duży wpływ na funkcjonowanie poznawcze. Rzeczywiście, kiedy napotykasz na ciągły stres, wpływa to na twoją pamięć, skupienie, koncentrację, rozwiązywanie problemów i wszystkie twoje funkcje wykonawcze. Dlatego ważne jest, aby dokonać zmian w swojej codziennej rutynie lub w swoim nastawieniu do niej, aby zmniejszyć poziom niepokoju i stresu.

Popraw swój odpoczynek

Twój umysł potrzebuje wystarczającej ilości dobrej jakości snu, jeśli twoje ciało i emocje mają prawidłowo funkcjonować. Częstość występowania bezsenności i innych zaburzeń snu wzrosła w ostatnich latach i doprowadziła do tego, że ludzie stają się drażliwi, rozkojarzeni i nie osiągają odpowiednich wyników w pracy i życiu osobistym. W konsekwencji, jeśli zadbasz o swój odpoczynek, zmniejszysz występowanie tych potknięć.

Ćwicz uważność

Uważność to podstawowa postawa, która polega na poddaniu się chwili obecnej. Nie trzeba medytować na macie ani izolować się od świata. W rzeczywistości wszystko, co musisz zrobić, to po prostu zaangażować się w każdą czynność za pomocą pięciu zmysłów i pełnej uwagi. Na przykład, kiedy gotujesz, nie myśl o wczoraj lub jutro, ale o zapachach, kolorach i odczuciach, które odczuwasz w tym właśnie momencie.

Kiedy bawisz się z dzieckiem, poświęcaj mu całą swoją uwagę i zapomnij o telefonie komórkowym i innych rozpraszaczach. To zapobiegnie popełnianiu błędów, a przede wszystkim pozwoli osiągnąć stany większego spokoju i spełnienia.

Podsumowując, jeśli często potykasz się w swojej codziennej rutynie, może to oznaczać, że musisz zwolnić. Nie musisz robić więcej rzeczy, ale przez cały czas musisz naprawdę angażować się w to, co robisz. Jednak prawdopodobnie nie będzie to łatwe, ponieważ, niestety, gorączkowe tempo dzisiejszego społeczeństwa nie sprzyja zdrowemu odłączaniu się od codzienności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rosenman, R. H., & Friedman, M. (1977). Modifying type A behavior pattern. Journal of Psychosomatic Research21(4), 323-331.
  • Sandi, C. (2012). Influencia del estrés sobre las capacidades cognitivas. Ministerio de Educación.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.