Pieszczota nie może być zjedzona, mimo to odżywia

Pieszczota nie może być zjedzona, mimo to odżywia

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2017

Współczesny świat wystawia nas na różne trudne sytuacje, a większość z nich leży poza naszą kontrolą. Tak będzie w przypadku kryzysu ekonomicznego, zagrożenia terroryzmem czy zmianami klimatycznymi. Dlatego potrzebujemy emocjonalnych bodźców, które nas pocieszą w tym chłodnym oraz odległym środowisku. Pieszczota jest tym, czego potrzebujemy…

Nie oznacza to, że nie możemy żyć bez gotowej listy porad jak radzić sobie z naszymi uczuciami i emocjami. Nie byłoby też najlepszym pomysłem szukać sposobów na to, by oderwać się od codziennych trudności oraz długotrwałych lęków. To jest ważne – rozproszenie uwagi czy wskazówki – jednak na nic się one zdają kiedy musimy nakarmić nasze serce. Od tego jest pieszczota.

“Jednak więcej, jeszcze więcej czułości przynosi nam pieszczota. Powolne, spóźnione dłonie, ale również wzrok.”

-Jorge Guillén-

W rzeczywistości tego rodzaju bodziec pozwala nam być silniejszym, ale również daje poczucie uznania i docenienia. Pieszczota jest podstawową substancją odżywczą, której potrzebują nasze umysły, aby rozwijać się oraz być bardziej wytrzymałymi wobec przeciwności losu.

Pieszczota i jej świat

para zakochana

Świat pieszczoty nie składa się wyłącznie z fizycznego dotyku (chociaż to jej fundament). To również słowa oraz czułe gesty. Istnieją spojrzenia oraz tony głosu, które pieszczą swoim ciepłem. Istnieją słowa, które są jak pieszczota dla duszy.

W rzeczywistości psychologia transpersonalna zakłada, że pieszczota może być również “negatywna”. To między innymi nieszczere gesty oraz takie, które wyrażają odrzucenie czy wrogość.

Po przeciwnej stronie świata pieszczot mieszka całkowite zobojętnienie. Odnosi się to do ignorancji na drugą istotę ludzką: puste porównanie, które odziera daną osobę z wszelkich uczuć i emocji.

W każdym razie pieszczota, która jest w stanie odżywić oraz wzbogacić to coś, co nazywamy “autentycznym dotykiem”. To wyrażanie uczuć, na które reagują nawet zwierzęta. Te małe gesty czynią ze zwykłego momentu coś szczególnego.

Głód pieszczoty

Pieszczota jest tak ważna dla człowieka, że dana osoba może nawet zachorować i umrzeć jeżeli nie jest im okazywana nawet minimalna czułość, szczególnie we wczesnych latach dzieciństwa. Brak pieszczot prowadzi do smutku, a następnie do depresji. Ta natomiast może zabić.

W dzisiejszym świecie zdaje się, że istnieje wielki głód pieszczot, czego nie zawsze jesteśmy świadomi. Widać to wyraźnie w sposobie korzystania z mediów społecznościowych. Wiele osób publikuje rzeczy nie po to, by wyrazić co czują czy myślą, ale by uzyskać następne “polubienie” które pociesza i wzmacnia poczucie własnej wartości.

miłość - serce z chmur

Wszystkie działania skierowane na to, by zwrócić na siebie uwagę innych pochodzą z głodu pieszczoty. To forma krzyku “Jestem tutaj!”. To sposób na proszenie innych, by uznali naszą egzystencję, ponieważ koniec końców wykształciliśmy się jako ssaki i desperacko potrzebujemy siebie nawzajem.

Pieszczota oraz jej ofiarowanie

Nie każdy z nas wie jak ofiarować pieszczotę, ani nie wszyscy wiemy jak ją otrzymywać. W rzeczywistości tylko nieliczni są profesjonalistami w tej dziedzinie sztuki. Pytanie więc brzmi: Jeśli my wszyscy potrzebujemy dotyku, co stoi nam na drodze do tego?

Istnieje jedna odpowiedź: strach. To strach sprawia, że wznosimy wysokie bariery naprzeciw innych. By pokazać, że jesteśmy całkowicie autonomiczni i niezależni, nawet jeśli żarliwie tęsknimy za bliskimi więziami z innymi.

Koncept, który mówi nam, że ideał tkwi w absolutnej niezależności oraz braku uwarunkowania przez innych jest stale promowany. Prawda jest taka, że idea ta pochwycona została przez wiele umysłów i wielu toczy codzienną walkę, by zrealizować tą fantazję, tak jakby było to możliwe w tym “zaprzeczającym sobie” dziecinnym myśleniu.

Jednak jak mówi powiedzenie, stają się oni “dębami, które prędzej się złamią, niż ugną”. Chociaż w niektórych momentach może być to postrzegane jako duża zaleta, w rzeczywistości płaci się za to wysoką cenę emocjonalną.

pieszczota wilków

Prawdziwie silni ludzie nie są rodzą się w wyniku surowego traktowania czy praktykowania niezależności za wszelką cenę. Wręcz przeciwnie, ten, który wychowuje się w hojnym środowisku, gdzie pieszczota nie jest czymś wstydliwym, posiada więcej emocjonalnej siły, by zmierzyć się z przeciwnościami losu.

Ofiarowanie czułości oraz przyjmowanie jej to źródło, które pozwala nam rosnąć oraz czyni nasze życie szczęśliwszym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.