Pierre Lemaitre - Do zobaczenia w zaświatach

Do zobaczenia w zaświatach Pierre'a Lemaitre'a to wspaniała powieść przedstawiająca koniec I wojny światowej. Autor zabiera nas w podróż do Paryża roku 1919, w społeczeństwie, które opłakiwało poległych i nie wiedziało, co zrobić z ocalałymi...
Pierre Lemaitre - Do zobaczenia w zaświatach
Sergio De Dios González

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 31 stycznia, 2023

W powieści Do zobaczenia w zaświatach, której autorem jest Pierre Lemaitre, I wojna światowa dobiega końca. Żołnierze na froncie próbują o tym nie myśleć, bojąc się, że wróżby szybsze od pocisków się nie spełnią. Bardzo łatwo byłoby w to uwierzyć, ale wydaje im się, że rzeczywistość odwróciła się od ich wiary. W ten sposób to, co powinno być łatwe, staje się trudne.

Jednak niektórzy przewidują, co stanie się tym razem, prawdopodobnie jest już za późno dla dwóch żołnierzy, którzy w ostatnich agoniach bolesnej rzezi zobaczą, jak ich życia jednoczą się na zawsze, niewidzialnymi więzami, których wyjaśnienie zajęłoby całe wieki.

Pierre Lemaitre, Do zobaczenia w zaświatach

Powieść i jej filmowa adaptacja rozpoczynają się w okopach, gdzie porucznik Pradelle obawia się, że walki zakończą się bez zdobycia wystarczającej liczby medali. Aby tego uniknąć, nie waha się wysłać dwóch swoich ludzi, aby szpiegowali wroga i atakowali go od tyłu. Jego zamiarem jest sprowokowanie ostatniej walki, która przyniesie mu więcej nagród i odznaczeń.

Albert, jeden z jego żołnierzy, odkrywa podstęp porucznika. Pradelle zdaje sobie sprawę, że jego tajemnica może wyjść na jaw i próbuje go zabić. Jednak tym razem nie ma szczęścia. Człowiek, którego zakopuje żywcem w kraterze artyleryjskim, nie umiera.

Édouard, jeden z towarzyszy Alberta, ratuje go przed śmiercią. To bohaterski czyn, który przynosi mu pecha. Zostaje on trafiony odłamkiem pocisku, który zniekształca jego twarz. Wojna kończy się dla całej Europy, dla całej Francji i dla trzech wyżej wymienionych postaci. To główny wątek powieści.

Pierre Lemaitre

Pierre Lemaitre – co poza wojną?

Duża część powieści Do zobaczenia w zaświatach jest poświęcona następstwom wojny. Pokazuje wyzwanie, jakim jest odbudowa tego, co zostało zniszczone. Opisuje powrót do życia z dala od okopów, gdzie nad głowami przelatują kule i gdzie ludzie mogą być dobrzy i źli, a tak naprawdę są tacy sami, ale noszą różne przebrania. Dowiadujemy się o początkach mafii chronionej przez skorumpowane instytucjie, które nie wahają się wykorzystywać cierpienia całego kraju. O rodzinach, które chcą tylko zagoić swoje rany i pożegnać się z bliskimi. Chcą pochować swoich poległych bohaterów, aby spoczywali w pokoju.

Okazuje się, że to skomplikowana misja. Ci, którzy wykonują to zadanie, mają niewielki lub zerowy szacunek dla procesu ostatniego pożegnania. Do zobaczenia w zaświatach mówi o tym, jak często czyjaś wola zostaje unieważniona. Dodając te dwa czynniki, jesteś świadkiem katastrofy.

Podobnie są tacy, którzy fizycznie żyją, ale umierają psychicznie. Ludzi, którzy wrócili z bijącym sercem, ale są okaleczeni, oszpeceni i oniemiali. Ich przeżycie sprawia, że są podejrzliwi wobec innych, którzy nie poświęcili swojego życia tak jak oni. Z drugiej strony obcy ignorują ich, ponieważ przypominają im o przeszłości pełnej horroru, głodu i strachu.

Do zobaczenia w zaświatach to opowieść o stracie i odkupieniu

Dwóch bohaterów wychodzi z tej wojny w złym stanie. Nie mają możliwości powrotu do środowiska, które kiedyś pozostawili. Można zobaczyć, jak przedziera się przez nich życie; jak instynkt przetrwania pozostaje. Widzisz, jak narastają lęki, gdy nić z tym, co najważniejsze, pozostaje nienaruszona, czy to przez buty, czy papierowe maski, które potrafią przekształcić oszpeconą twarz w twarz akceptowalną społecznie.

Możesz także zobaczyć, czym jest dzieciństwo wraz z tym szczególnym sposobem patrzenia na świat. To perspektywa, która jest pełna niewinności i często może wyeliminować część czyjejś goryczy. Dzieci nie interesuje to, co widzą, tylko możliwości, jakie to daje.

Ponadto w Do zobaczenia w zaświatach możesz być świadkiem, jak zawiedzione nadzieje mogą na Ciebie wpłynąć; jak ojciec musi pochować syna, zanim będzie mógł przetrawić swoją stratę. Zrozumiesz to, bo prawdopodobnie odczujesz to podczas oglądania. To uczucie, gdy myślisz, że coś nie ma dla Ciebie znaczenia, dopóki nie zniknie. Dopiero wtedy odkryjesz, jak bardzo się myliłeś,

Uwagi końcowe

Odnosząc się do swojej pracy, Pierre Lemaitre mówi, że nie mógł się powstrzymać od odniesienia się do Żywotu Łazika z Tormesu oraz jego przeciwności losu. Édouard uczy Alberta (jego przewodnika) różnych strategii przetrwania i wykorzystania świata, który ani ich nie kocha, ani nie docenia.

Krótko mówiąc, jest to całkiem dobra książka. To portret, czasem ironiczny, tego, jak wojna nie tylko kończy się zniszczeniem budynków lub życia tych, którzy walczą, ale także ma moc rozdzierania społeczeństw i całych przyszłych pokoleń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lemaitre, P. (2014). Nos vemos allá arriba. Salamandra.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.