Odzyskać związek - kiedy nie powinien był się skończyć

Odzyskać związek - kiedy nie powinien był się skończyć
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 01 maja, 2018

Czasami czujesz, że związek zakończył się przed tym, zanim powinien. Coś w tobie krzyczy, że wciąż coś tam jest i możliwe, że twój były myśli i czuje to samo. Niemniej jednak nie wiesz, jak cofnąć się o krok i odzyskać związek. To prawda, radzenie sobie z takimi sytuacjami nigdy nie jest łatwe.

Innym razem po prostu akceptujesz to, że druga osoba nie chciała już z tobą być. Ale ty wciąż tego pragniesz. Wiesz również, że masz dość siły i pragnienia, aby ponownie rozpalić ogień (lub przynajmniej spróbować).

Ostatecznie wszystkie historie miłosne mają swoje wzloty i upadki. Nie kochamy bliskiej nam osoby z tą samą intensywnością przez cały czas, ale to nie znaczy, że nie ma już żadnego żaru służącego rozpaleniu ognia. A to może pomóc odzyskać związek.

” W miłości zawsze jest jakieś szaleństwo. Ale w szaleństwie zawsze jest jakiś powód. “

Fryderyk Nietzsche

Takie sytuacje wydają się być mylące. Ogólnie rzecz biorąc, są one wielkim bałaganem uczuć. Jesteśmy zainteresowani ponowną próbą, ale obawiamy się również odrzucenia. Jesteśmy zdeterminowani, aby ożywić związek, ale wątpimy też, czy to naprawdę możliwe. Trudno też przewidzieć, co twój były myśli lub czuje. Więc co możemy zrobić?

Oto parę sugestii.

Aby odzyskać związek, nie błagaj swojego ex o miłość

To jeden z najczęstszych błędów. Jest również najmniej skuteczny, jeśli chcesz spróbować odzyskać swego byłego partnera. Myślimy, że jeśli powiemy im, jak bardzo za nimi tęsknimy, lub że bez nich nic nie znaczymy, ich serca zadrżą, a my odzyskamy związek. Ale tak naprawdę dzieje się odwrotnie.

Kwiatki na moście.

Żebranie o miłość sprawi, że stracą dla nas szacunek. Kto będzie cenił kogoś, kto nie jest w stanie przetrwać na własną rękę? Jak możemy odczuwać miłość do kogoś, kto nie kocha samego siebie? To tak, jakby starać sie o pracę, ale jedyną rzeczą, jaką możesz powiedzieć dyrektorowi ds. zatrudnienia, jest to, że powinien ci dać pracę, ponieważ jej potrzebujesz.

Taki typ zachowania zwykle przytłacza drugą osobę. Twój eks może poczuć się winny. Może zacząć postrzegać cię jako niepotrzebną presję w swoim życiu. Jeśli zmusisz go do litości, może to być spowodowane tym, że czuje się winny. Ale w takim przypadku utracisz go na zawsze.

Daj im szansę, aby zatęsknili

Jeśli zerwaliście, to znaczy, że nie wszystko działało tak jak powinno. Kiedy dwoje ludzi nadal się kocha, naturalną reakcją po rozpadzie jest chęć powrotu. Ale nie jest to rozsądna decyzja; to niemal instynktowny impuls. Nie daj się ponieść niepokojowi. Pozwól, by czas działał na twoją korzyść.

Kobieta i las.

Czas pozwoli obojgu z was poczuć, jak wygląda życie bez drugiego. Będziecie oczywiście tęsknić za sobą, zwłaszcza na początku. Podczas gdy nostalgia jest czymś normalnym, nie ma jednak powodu, aby biegać z powrotem do osoby, której nie ma już w pobliżu. W miarę upływu dni będziecie mogli podejść do całej sytuacji ze spokojem.

Jeśli tak się nie stanie, jeśli zamiast odczuwać większy spokój, poczujesz desperacje – wtedy nadszedł czas, by przemyśleć sytuację. Czy czujesz niepokój z powodu miłości, którą odczuwasz dla swojego byłego, czy raczej jest to uzależnienie? Kiedy wydaje się niemożliwe żyć bez niego lub bez niej, wówczas chodzi o coś znacznie więcej niż miłość.

Znajdź siłę potrzebną do rozpoczęcia dialogu, jeśli chcesz odzyskać związek

Teraz, gdy masz czas dla siebie, wykorzystaj to! Pamiętaj o wszystkich rzeczach, które lubisz robić sam, bez twego ex. Zadzwoń do znajomych, z którymi nie rozmawiasz od jakiegoś czasu, ucz się nowych umiejętności i ciesz się samotnością. Dodaj coś nowego do swojego życia. Możesz znaleźć nowe hobby lub pracować nad nowym nawykiem. Po prostu znajdź coś, co nie jest związane z twoją bezpośrednią przeszłością.

Jeśli jest to niemożliwe, powinno to stać się dla ciebie znakiem ostrzegawczym. Oznacza to, że postrzegasz swojego ex jako oparcie, którego nie chcesz się pozbyć. To może być sygnał, że nie powinniście do siebie wracać. To, czego potrzebujesz, to być może przyznanie, że potrzebujesz samego siebie. Jeśli tak, to druga osoba stanowi to narzędzie, którego używasz do ukrywania nierozwiązanych konfliktów, które tak naprawdę nie mają z nim nic wspólnego.

Mężczyzna - kolory tęczy.

 Wykorzystaj to, że jesteście daleko od siebie, aby spokojnie pomyśleć o przyczynach zakończenia związku. Powody, o których nie mówisz, to zazwyczaj te, które naprawdę mają znaczenie. Przyjrzyj się dokładnie swoim błędom, a następnie błędom drugiej osoby. Na początku może to być mylące, ale jeśli włożysz w to więcej wysiłku, wszystko stanie się wyraźniejsze.

Kiedy czujesz się silny a życie bez twojego byłego sprawia ci przyjemność, to oznacza, że możesz się ponownie z nim spotkać. To znaczy – jeśli naprawdę tego chcesz. Może wydawać się to sprzeczne, ale jest to najzdrowsza rzecz jaką możesz zrobić.

Zrób krok, a następnie uczciwie oceń, czy druga osoba jest tobą zainteresowana. Jeśli odpowiedź brzmi “tak”, może czas odzyskać związek i ponownie wzniecić ogień.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.