Ocena neuropsychologiczna - czym tak naprawdę jest?

Ocena neuropsychologiczna - czym tak naprawdę jest?

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia, 2019

Ocena neuropsychologiczna lub poznawcza jest metodą diagnostyczną opracowaną specjalnie w celu zbadania funkcji poznawczych u ludzi. Dostarcza cennych informacji, które mogą nie pojawić się w innych rodzajach badań. W związku z tym pracownicy służby zdrowia wykorzystują to jako uzupełnienie neuroobrazowania lub radiologii.

Ocena neuropsychologiczna pozwala nam badać aktywność i funkcje poznawczych systemów mózgowych poprzez badanie umiejętności wyższego poziomu. Dlatego pracownicy służby zdrowia stosują tę ocenę u pacjentów z uszkodzeniem mózgu. Może ona pomóc im w ustaleniu zakresu szkód intelektualnych. Używają jej także z ludźmi, którzy chcą kontrolować swoje funkcje umysłowe.

Rodzaje oceny neuropsychologicznej

Nie ma dwóch podobnych pacjentów. Dlatego tak ważne jest, aby ocena neuropsychologiczna była elastyczna. Musi być dostosowana do każdego przypadku klinicznego.

Ocena poznawcza

Głównym celem oceny poznawczej jest analiza długości koncentracji uwagi, pamięci, języka i funkcji wykonawczych danej osoby. Funkcje wykonawcze obejmują planowanie, zapobieganie, kontrolę, nadzór i organizację. W tym celu psychologowie używają standardowych testów, które rejestrują informacje ilościowe i jakościowe.

mózg w formie puzzli

Postawa pacjenta wobec testu i wykonanie testu jest równie lub ważniejsze niż wyniki. Aby ocenić kogoś z uszkodzeniem mózgu, liczy się ich wynik liczbowy. Równie ważne jest, aby profesjonalista obserwował i oceniał pacjenta, gdy on przystępuje do testu.

W większości przypadków kluczowe znaczenie mają informacje od członków rodziny. To dlatego, że czasami ludzie z problemami psychologicznymi nie są świadomi, że ich zdolności intelektualne się zmieniły. Zatem informacje od bliskich krewnych i przyjaciół są niezbędne do dokładnej oceny.

Funkcja wykonawcza i poznanie społeczne

Ten rodzaj oceny neuropsychologicznej jest bardzo powszechny u dzieci. Składa się z serii zadań neuropsychologicznych, które mierzą poziom dojrzałości i wydajność poznawczą. Testy te sprawdzają kontrolę zahamowań, a także umiejętności wielozadaniowe i społeczne. Celem końcowym jest dostosowanie strategii interpersonalnych, z których dzieci korzystają na co dzień.

Jednym z najczęstszych testów dla hiszpańskojęzycznych obywateli jest BANFE (Neuropsychologiczna bateria funkcji wykonawczych w płatach czołowych). Ocenia funkcje wykonawcze za pomocą 15 procesów. Są one pogrupowane w trzy specyficzne obszary mózgowe: ciemieniowy, przedni przedczołowy i grzbietowo-boczny. Główną zaletą tego testu jest to, że zapewnia jeden wynik całościowy i jeden specyficzny dla każdej części.

Funkcje wizualno-przestrzenne a ocena neuropsychologiczna

Funkcje wizualno-przestrzenne są bardzo przydatne w naszym codziennym życiu. Pozwalają nam reprezentować, analizować i manipulować obiektami za pomocą naszych umysłów. Bez nich nie można na przykład wlać wody do szklanki, nie przelewając jej.

To co początkowo może wydawać się problemem ze wzrokiem, może mieć więcej wspólnego z funkcjonowaniem mózgu. Dotyczy to przetwarzania informacji na późniejszym etapie. Innymi słowy, przetwarzanie podstawowych informacji związanych z obszarami powiązań kory mózgowej.

Najpopularniejszym narzędziem do tego rodzaju oceny są testy Poppelreutera. Testy te składają się z szeregu figur, które nakładają się na siebie lub pokrywają się częściowo. Bardzo powszechna jest również bateria neuropsychologiczna Luria-Nebraska.

Jak widać, ocena neuropsychologiczna mierzy różne rzeczy. Wśród nich są ogólne zdolności intelektualne, język, osobowość, temperament, koncentracja uwagi, pamięć i inne umiejętności na wysokim poziomie. Eksperci analizują niektóre umiejętności bardziej niż inne w zależności od potrzeb pacjentów.

mężczyzna mózg

Ocena neuropsychologiczna może mieć kluczowe znaczenie dla prawidłowej diagnozy

Ocena neuropsychologiczna ma wiele zastosowań i użyć. Jednym z nich jest określenie, które obszary lub funkcje intelektualne zostały zmienione. Na przykład pomaga zidentyfikować zaburzenia lub problemy z pamięcią, których w przeciwnym razie nie można wykryć.

W rzeczywistości, bardzo często bateria neuropsychologiczna jest jedynym profesjonalnym narzędziem, które może prowadzić do wczesnego wykrywania niektórych patologii. Są one ważne dla diagnozowania choroby Alzheimera. Mogą również pomóc w identyfikacji problemów związanych z cukrzycą lub alkoholizmem.

Pozwalają również lekarzom rozróżniać możliwe diagnozy o tym samym profilu klinicznym. Innymi słowy, ocena neuropsychologiczna ma kluczowe znaczenie dla rozróżnienia chorób. Może pomóc określić przyczynę zmian poznawczych pacjenta. Na przykład, czy zmiany powoduje udar lub poważna depresja.

Ważne jest jednak, aby nie mylić oceny neuropsychologicznej z prostymi testami lub testami neuropsychologicznymi. Ocena to znacznie więcej. To tylko jedna faza tego typu ewaluacji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.