Nowe uzależnienia: klasyfikacja i sposoby interwencji

Nowe uzależnienia: klasyfikacja i sposoby interwencji
Alicia Escaño Hidalgo

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Alicia Escaño Hidalgo.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Świat ciągle się zmienia, a wraz z nim zjawiska wywołujące uzależnienia. Dzisiaj przedstawimy nowe uzależnienia zgodnie z systemem klasyfikacji Vicente Caballo.

Uzależnienie jest jednym z największych problemów psychologicznych, nie mówiąc już o trudności pod względem leczenia. Abstynencja jest tak niewygodna, że ​​bardzo trudno jest pacjentom nie ulec uzależnieniu. Oprócz klasycznych nałogów, które wszyscy znają, takich jak narkotyki czy hazard, istnieją nowe uzależnienia, które dopiero niedawno pojawiły się na scenie.

Narkotyki mają moc zapewniania mózgowi silnej natychmiastowej satysfakcji na krótką chwilę. Co więcej, są w stanie złagodzić negatywne uczucia. Na przykład niektórzy ludzie sięgają po narkotyki, które poprawiają samopoczucie, jeśli otrzymują złe wieści lub mają zły dzień. To samo dotyczy nudy i gniewu. Poprzez proces negatywnego wzmocnienia narkotyki przygaszają uczucia, których nie chcemy tolerować. To prowadzi do powstania uzależnienia.

Związane ręce trzymają telefon - nowe uzależnienia

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób nie toleruje dyskomfortu związanego z pragnieniem czegoś. Niezależnie od tego, czy są to informacje od kogoś z sieci społecznościowych, głód, czy potrzeba produktywności.

Te nowe uzależnienia nie są jeszcze opisane w kryteriach diagnostycznych, ale jest bardzo możliwe, że zostaną uwzględnione w najbliższej przyszłości. W rzeczywistości wykazują one te same cechy kliniczne, co uzależnienie od szkodliwych substancji: utrata kontroli nad zachowaniem, uzależnienie psychiczne, tolerancja i abstynencja.

Nowe uzależnienia: kilka przykładów

Teraz przedstawimy niektóre nowe uzależnienia proponowane przez Vicente Caballo. Możliwe, że zidentyfikujesz się z niektórymi z nich, ponieważ stały się one częścią codziennego życia większości ludzi. Co więcej, są całkowicie legalne i znormalizowane.

Niemniej jednak ważne jest, aby zidentyfikować te uzależnienia i walczyć z nimi. Jeśli nie zrobimy tego na czas, staną się one chroniczne i będą mogły wpływać na relacje społeczne i rodzinne oraz powodować problemy w szkole i pracy.

Uzależnienie od Internetu

Osoba jest uzależniona od Internetu, kiedy używa go mniej, aby znaleźć informacje, a bardziej jako rodzaj psychologicznej ucieczki od prawdziwego życia. Osoby uzależnione od Internetu spędzają od 4 do 80 godzin tygodniowo, surfując po Internecie. Niektóre sesje mogą trwać do 20 godzin. Zwykle używają stymulantów, takich jak kawa, aby móc dłużej wytrzymać bez snu.

Osoby uzależnione od Internetu zwykle ukrywają swoje zachowanie i odczuwają intensywną potrzebę korzystania z Internetu. Niektóre z tych osób cierpią z powodu konsekwencji zdrowotnych, takich jak zespół cieśni nadgarstka.

Istnieją określone kategorie uzależnień internetowych, takie jak uzależnienie od cyberseksualności lub uzależnienie od czatowania. To ostatnie zapewnia użytkownikowi poczucie intymności i kontaktu. Bardzo ważne jest bowiem poczucie bycia zaakceptowanym w grupie.

Uzależnienie od telefonu komórkowego

Telefony komórkowe zapewniają stałą stymulację centrum nagrody w mózgu. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym i natychmiast. Kiedy ludzie korzystają z telefonów komórkowych, czują się akceptowani przez społeczność cyfrową. To jeden z powodów, dla których stają się tak uzależnieni.

Leczenie uzależnienia od telefonu komórkowego jest w rzeczywistości jednym z najbardziej skomplikowanych procesów terapeutycznych. To dlatego, że telefony komórkowe są obecnie tak powszechne, że stały się niemal niezbędnym elementem codzienności.

Uzależnienie od żywności

Uzależnienie od żywności jest nazywane również „uzależnieniem hiperfagicznym” i charakteryzuje się żarłocznym jedzeniem, jedzeniem ogromnych ilości jedzenia bez odczuwania fizycznego głodu. Polega to na tym, że osoba uzależniona od jedzenia je, dopóki nie poczuje się nieprzyjemnie pełna, winna i niezadowolona z siebie.

Uśmiechnięta kobieta trzyma donuta z różowym lukrem

Powstanie uzależnienia od jedzenia jest zwykle wynikiem stresujących chwil lub długotrwałych stresorów, a także depresji. W związku z tym osoby uzależnione od żywności preferują szybko metabolizujące się węglowodany (słodycze, produkty mleczne itp.), które stymulują aktywność serotoninergiczną.

Uzależnienie od pracy

Osoby uzależnione od pracy nieustannie potrzebują odczuwać, że są produktywne. To sprawia, że ​​pracują impulsywnie i stale. Czują się poirytowane, gdy są na wakacjach i mają zaburzenia poznawcze dotyczące ilości pracy, jaką muszą wykonać.

Na przykład ktoś uzależniony od pracy może pomyśleć: „Jeśli nie pójdę na spotkanie i nie skończę wszystkich raportów do jutra, poniosę porażkę”. Niska samoocena i perfekcjonizm mają wiele wspólnego z uzależnieniem od pracy.

Inne nowe uzależnienia to uzależnienie od seksu, uzależnienie od zakupów lub uzależnienie od ćwiczeń.

Jak możemy leczyć nowe uzależnienia

Biorąc pod uwagę, że uzależnienia behawioralne są podobne do uzależnień chemicznych, jeśli chodzi o początek uzależnienia i sposób jego podtrzymania, sposoby interwencji są podobne.

Echeburua, Corral i Amor (2005) napisali interesujący artykuł na temat uzależnień behawioralnych i ich leczenia.

Ostatecznym celem leczenia nie jest całkowita abstynencja, jak w przypadku uzależnienia chemicznego. Chodzi raczej o to, aby pacjenci nauczyli się zachowań niezbędnych do codziennego życia w sposób wolny od uzależnienia.

Program leczenia obejmuje: motywację do zmiany, analizę bodźców związanych z uzależnieniem, kontrolowanie tych bodźców oraz strategie ekspozycji i uczenia się w celu rozwiązania określonych problemów i zapobiegania nawrotom.

W przypadku problemów z uzależnieniem technologicznym eksperci mają bardziej szczegółowe zalecenia. Są to: przełamywanie nawyków podłączenia do sieci, ustalanie realistycznego harmonogramu korzystania z technologii, używanie zewnętrznych alarmów i przypomnień w celu odłączenia od sieci itp.

Jeśli problem dotyczy konkretnej aplikacji, uzależniony musi powstrzymać się od korzystania z niej bez przerywania korzystania z samego urządzenia.

Jak widać, by wyleczyć nowe uzależnienia, potrzeba dużo wysiłku zarówno od osoby uzależnionej, jak i od terapeuty. Teraz, kiedy znasz kilka rodzajów tych nowych uzależnień, z pewnością łatwiej dostrzeżesz je w Twoich codziennym życiu i otoczeniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Caballo, V. (2014). Manual de psicopatología y trastornos psicológicos. Edición Pirámide. 2º edición

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.