Niezwykłe cytaty Orhana Pamuka

Niezwykłe cytaty Orhana Pamuka

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia, 2019

Te cytaty Orhana Pamuka odbijają się echem z mijającym czasem. Co zaskakujące, ten turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2006 roku, ma wyjątkowy sposób rozumienia świata.

Najpierw studiował architekturę, ale później porzucił ją dla literatury, mimo że jego rodzina była całkowicie temu przeciwna. Wiele z jego cytatów odzwierciedla jego siłę i niezależność.

Pisanie książek jest sposobem rozumienia życia, jak mówi Pamuk. Jego powieść “Biały zamek” została doceniona przez krytyków ze względu na jej szczerość i głębię. Choć zdecydowanie powinieneś przeczytać wszystkie jego powieści, krótkie cytaty Orhana Pamuka są genialne i pełne życia. Tutaj znajdziesz niektóre z nich.

“Jestem anonimowym obrońcą nieznanych bohaterów, którzy walczyli o swoje przekonania i cierpieli niesprawiedliwości w tym świeckim i materialistycznym kraju. Szanuję prawa człowieka i brzydzę się przemocą, ale nie należę do żadnej grupy.”

-Orhan Pamuk-

cytaty orhana pamuka

Miłość: motyw przewodni w powieściach Orhana Pamuka

Podobnie jak wielu wielkich pisarzy, miłość jest jednym z powracających tematów w powieściach Orhana Pamuka. Ma bardzo przejmującą, ale realistyczną interpretację tego uczucia. Oto fragment jednej z jego powieści: “Powiedz mi więc, czy miłość czyni z ciebie głupca czy tylko głupcy się zakochują?”.

Pomimo swojego sceptycyzmu, Pamuk wierzy również w miłość i odkupienie: “Później poszliśmy do kawiarni, przeczytaliśmy ponownie książkę i rozmawialiśmy ze sobą przez wiele godzin. To była miłość.”

Czas i chwile

“Zegary i kalendarze nie istnieją, aby przypominać nam o czasie, o którym zapomnieliśmy, ale by regulować nasze relacje z innymi, a nawet z całym społeczeństwem. Iwłaśnie w taki sposób ich używamy”.

-Orhan Pamuk-

Czas jest ludzkim stworzeniem. Czynność mierzenia czasu to nic innego jak pragnienie kontrolowania. Regulacja czasu reguluje życie. To egzekwowanie władzy.

Czas może być mierzony, regulowany i narzucany, ale wciąż jest tajemniczy. W innym cytacie mówi: “W rzeczywistości nikt nie rozpoznaje najszczęśliwszej chwili ich życia, w trakcie gdy ją przeżywają”. Oznacza to, że cieszymy się chwilą po tym jak już miną, a nie podczas ich trwania.

kobieta patrząca na zegarek

Szczęście a cytaty Orhana Pamuka

Ten turecki pisarz nie wierzy w szczęście. Mówi, że jest to wyimaginowane lub realne tylko wtedy, gdy pojawia się pod nieobecność inteligencji: “Szczęście i ubóstwo mogą współistnieć tylko przez krótki czas. Posłowie albo szczęście rozluźnia poetę, albo wiersz jest tak prawdziwy, że niszczy jego szczęście”.

Oto kolejny cytat, który mówi o szczęściu: “Każda inteligentna osoba wie, że życie jest piękne i że celem życia jest być szczęśliwym. Ale wydaje się, że tylko idioci są zawsze szczęśliwi. Jak możemy to wyjaśnić?”. W tym cytacie powtarza, że ​​szczęście jest wyimaginowane i że tylko idioci są szczęśliwi.

Świat i jego niesprawiedliwość

W jednej z jego powieści Orhan Pamuk napisał: “Dzieci były pierwszymi ofiarami niemoralności, które doprowadziły do ​​dekadencji wielkich cywilizacji i erozji ich wspomnień”. To stwierdzenie łączy brak moralności z brakiem pamięci.

“Na świecie są niesprawiedliwi i źli ludzie. Ważne jest, aby żyć w sposób, który chroni naturalną dobroć człowieka”. Oznacza to, że ludzie powinni żyć, aby być dobrymi. Właśnie dlatego nie powinniśmy oddalać się od naszej prawdziwej natury.

drewniane figurki

Wciąż jest nadzieja – cytaty Orhana Pamuka

Pamuk posiada zbiór refleksji podkreślających piękno życia. Oto cytat na ten temat: “Kiedy masz wewnętrzną pewność siebie, rób to co dyktuje Twoje serce i wszystko będzie dobrze”.

Ta krótkie cytaty Orhana Pamuka pozwalają nam rzucić okiem na jego powieści. Dlatego też zostały przetłumaczone na ponad 20 języków i zyskały międzynarodowe uznanie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.