Niecierpliwość - po prostu nie mogę czekać dłużej

Niecierpliwość - po prostu nie mogę czekać dłużej

Ostatnia aktualizacja: 19 lipca, 2018

Niecierpliwość jest jedną z wad naszych czasów, a dostajemy wiele mieszanych sygnałów na ten temat. Setki artykułów i dokumentów promują ideę spokojniejszego podejścia do życia.

W tym samym czasie, jako społeczeństwo, cenimy wszystko, co pomaga działać szybciej. Dotarliśmy do punktu, gdzie frustrujemy się, ponieważ internet potrzebuje 5 sekund na połączenie. I broń Boże nie zapomnij ruszyć na czas ze świateł.

Ważnym jest, aby pamiętać, że niecierpliwość jest wyuczona. Natomiast psychologicznie, mimo, że istnieją organizmy, które reagują na konkretne bodźce z większą energią, to nie prowadzi do braku cierpliwości.

Kultura i edukacja są odpowiedzialne za zakodowanie w nas tego, że nie tolerujemy, jeśli coś dzieje się powoli, albo musimy poczekać.

“Cierpliwość to siła słabych, niecierpliwość to słabość silnych.”

-Immanuel Kant-

Eksperci wiążą niecierpliwość z bardzo słabą tolerancją frustracji. Na pierwszym miejscu, nie ma powodu aby to, że nie dostaniesz czegoś, czego pragniesz szybko, powodowało obawę. A mimo to, czujemy się przytłoczeni społeczną potrzebą, aby wszystko robić w biegu, jak najszybciej.

Z drugiej strony edukacja w przeciwnym kierunku często powoduje dużą różnicę, między wkładem a efektami. Nasza kultura promuje tok myślenia,w którym powinieneś dostać to czego chcesz jak najszybciej.

Niecierpliwość a tu i teraz

Emocjonalne odczuwanie czasu mocno ucierpiało przez bardzo duże zmiany w naszych czasach. Zbyt mocno skupiamy się na tym, co jest teraz. To dlatego czujemy się źle, kiedy nie uda się osiągnąć natychmiastowych wyników.

Więc jesteśmy zalani przez teraźniejszość, która płynie dla nas zdecydowanie za szybko. Wynikiem tego jest rosnący strach i obawa, wewnątrz nas.

Skorupa jajka

Koncepty średnio i długoterminowy stają się dla ludzi rozmyte. Przestajemy cenić proces, chcemy widzieć rezultaty. Idea czasu przeciekającego przez palce, tego, że nie możemy go marnować stała się bardzo popularna, wszyscy są w pośpiechu. Czas jest teraz wyznacznikiem konkurencyjności.

Od niedawna, opóźnienia nie kojarzyły się źle. Ludzie akceptowali je jako naturalną część życia, a zwłaszcza przy kreatywnej pracy. Wszyscy zakładali, że są rzeczy które potrzebują więcej czasu niż inne.

Pozwalali im płynąć bez pośpiechu. Dzisiaj jest to prawie niemożliwe. To dlatego tak wielu ludzi szuka jakiejś metody, aby znaleźć skrót, coś co przyśpieszy ich drogę do celu.

Irytacja i impulsywność niecierpliwych ludzi

Niecierpliwość jest naciągniętą struną, która napręża się coraz mocniej z każą chwilą. Na jednym końcu jest wysiłek jaki wkładasz, a z drugiej strony oczekiwany wynik. Pomiędzy nimi jest czas, czas który większość chce zredukować do minimum.

Kobieta łapie meduzy

To dlatego ludzie którzy są niecierpliwi często przebywają w ciągłej irytacji. Cierpią z pewnego rodzaju chciwości na czas. Chcą aby wszystko działo się szybko, a nigdy nie jest wystarczająco szybko.

Jeżeli coś zabiera dwie minuty, chcą aby trwało jedną. I tak dalej i tak dalej. W momencie kiedy niemożliwym jest, aby rzeczy działy się natychmiastowo, wtedy stają się wściekli i spięci.

Wśród ludzi, którzy są niecierpliwi lub impulsywni, częstym jest, że ich obsesja na punkcie szybkości zmienia się w to, że zawsze muszą działać szybko.

Często, nie zatrzymują się, aby zastanowić się co zrobić, albo powiedzieć. Nawet jeśli cofną to, co zrobili lub powiedzieli, ich pierwszym instynktem jest reakcja. To tylko wzmacnia irytację.

Jak przezwyciężyć niecierpliwość

Niecierpliwość to nie Twoje geny. To nie jest część człowieczeństwa. Tak jak pisaliśmy wcześniej, to tylko wzór zachowania, którego się nauczyłeś.

Patrząc na to z innej perspektywy, możliwe jest aby jeszcze raz wytrenować swoje emocje, aby zachowywać się w bardziej konstruktywny sposób. Są różne sposoby aby to osiągnąć. Ale najlepszy to po prostu ćwiczenie cierpliwości.

Kropla wody na roślinie

Dobrym sposobem jest adaptacja do trochę wolniejszego rytmu. Nie frustruj się. Zacznij od ćwiczeń oddechowych. Pięć minut dziennie oddychaj powoli i głęboko. To proste ćwiczenie zmienia tempo bicia Twojego serca i aktywność mózgu. Pozwoli Ci to odrzucić uczucie, że tracisz czas kiedy musisz trochę zwolnić lub poczekać.

Warto ćwiczyć cierpliwość. Im spokojniejszy jesteś tym bardziej prawdopodobne, że osiągniesz dobre wyniki. Możesz też lepiej rozplanować swój czas, aby mieć czas na odpowiedniejsze reakcje emocjonalne.

Zwiększysz cenne uczucie samokontroli i unikniesz robienia lub mówienia rzeczy, których potem będziesz żałować. Postaraj się poszukać sytuacji, które wymagają, abyś trochę poczekał. Jeżeli nie jesteś w patologicznym stanie to będzie wystarczające aby się wyedukować i pokonać niecierpliwość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.