Naucz się stawiać siebie samego na pierwszym miejscu

Czy zawsze grasz rolę aktora drugoplanowego, a nigdy głównego bohatera w filmie, którego osią fabuły jest Twoje życia? Może to prowadzić tylko do złych recenzji... Dlatego właśnie musisz nauczyć się stawiać samego siebie na pierwszym miejscu. Ponadto stanie się swoim własnym priorytetem znacznie poprawi Twoje samopoczucie. Poświęć chwilę na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu, aby dowiedzieć się, jakie są kluczowe aspekty na drodze do tego celu!
Naucz się stawiać siebie samego na pierwszym miejscu
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Musisz nauczyć się stawiać samego siebie na pierwszym miejscu i więcej myśleć o sobie. Wynika to z tego, że takie nastawienie zapewni Ci spokój ducha i poczucie szczęścia. O ile ludzie doprowadzili Cię do przekonania, że ​​jest inaczej, to jednak stawianie siebie samego na pierwszym miejscu nie jest oznaką samolubstwa i egoizmu!

W rzeczywistości ci, którzy wybierają rozmienianie się na drobne skupiając się na potrzebach mnóstwa innych ludzi i zapominanie o sobie samy, wkrótce utracą swój dobry wizerunek we własnych oczach, co negatywnie wpływanie na ich poczucie własnej wartości.

W pracy zatytułowanej „Alkibiades I”, której autorstwo przypisuje się Platonowi, toczy się interesujący dialog między Sokratesem i jego uczniami, w którym ten słynny mędrzec zachęca publiczność do zrobienia czegoś bardzo ważnego. Czyli „zadbania o siebie”.

Cóż, ta koncepcja „samoopieki” wykracza daleko poza zwykłą uwagę dotyczącą Twojego zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia. Ten grecki filozof mówił przede wszystkim o potrzebie poznania samego siebie. Tylko to pozwoli Ci w pełni wykorzystać swoje życie i osiągnąć idealny stan bytu.

Osiągnięcie tego osobistego celu wydaje się coraz bardziej skomplikowane. Co więcej, w dziedzinie psychologii widać, że potrzeby ludzi stają się z czasem bardziej złożone.
Poświęć chwilę na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu, aby dowiedzieć się, jakie są kluczowe aspekty na drodze do tego celu!

Dlaczego warto stawiać siebie samego na pierwszym miejscu?

Czy zawsze grasz rolę aktora drugoplanowego, a nigdy głównego bohatera w filmie, którego osią fabuły jest Twoje życia? Może to prowadzić tylko do złych recenzji… Dlatego właśnie musisz nauczyć się stawiać samego siebie na pierwszym miejscu. Ponadto stanie się swoim własnym priorytetem znacznie poprawi Twoje samopoczucie.

Na przykład w latach 60. i 80. ubiegłego wieku klasyczny kryzys tożsamości był jednym z najczęstszych problemów społecznych. Najważniejsze pytania to wiedza o tym, kim jesteś i co chciałeś osiągnąć.

Smutna kobieta

Dzisiaj wszystko idzie nieco dalej. Współcześni ludzie żyją w czasach pełnych niepewności i niestabilności. Wszystko to prowadzi do tego, że odpowiedź na pytanie o to, „kim jesteś i czego chcesz”, prawie zawsze uświadomi Ci, że znajdujesz się w „trybie przetrwania”. Innymi słowy, nie wiesz zbyt dobrze, czego się możesz spodziewać i jak złapać wszelkie przeciwności losu za rogi.

To wszystko jest przyczyną niepokoju, stresu, a przede wszystkim bardzo powszechnego obecnie problemu: braku poczucia własnej wartości. Dlatego powinieneś ustalić priorytety i pomyśleć trochę więcej o sobie samym. Wzmocnij swoje wartości i wyprostuj swoje priorytety. Wynika to z faktu, że wzmacnianie siebie będzie sprzyjało samorozwojowi.

Naucz się stawiać samego siebie na pierwszym miejscu – klucze prowadzące do tego celu

Socjologowie wskazują, że ludzie żyją w coraz bardziej zindywidualizowanym, rozwodnionym świecie, w którym z kolei cieszymy się z większej zdolności do poruszania się, działania i wyboru. Jednak w tym kontekście i stylu życia nie zawsze jest satysfakcja. Co więcej, nieszczęście i poczucie pustki powracają w różnych wymiarach pod różnymi postaciami.

Wiele przyczyn wyjaśnia i materializuje tę rzeczywistość. Ale niemożność oceny siebie samego tak, jak na to zasługujesz, jest jedną z nich. Ta domniemana indywidualność wydaje się być obosiecznym mieczem, ponieważ pozostajesz wtedy podatny na trendy. Śledzisz rytmiczne „gry” całego społeczeństwa i podążasz zgodnie z oczekiwaniami innych ludzi.

W ten sam sposób Twoje życie obfituje w relacje emocjonalne oparte na uzależnieniu i złe nawyki priorytetowego traktowania innych. Odgrywanie roli wspierającej w Twoim życiu rzadko prowadzi do uzyskania dobrych recenzji. Wcześniej czy później spojrzysz w lustro i nie spodoba Ci się to, co w nim zobaczysz.

Nie polubisz osoby, którą widzisz w lustrze, ponieważ nie będziesz w stanie się z nią identyfikować. Czas więc nauczyć się myśleć o sobie samym. Oto kilka kluczy, które pozwolą Ci to zrobić.

Odpoczynek fizyczny i psychiczny

Kiedy masz wiele obowiązków i spędziłeś kilka lat na ustalaniu priorytetów dla innych, zaczniesz być wyczerpany, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Te sytuacje mogą tylko wyczerpać Twoją energię, wpłynąć na Twój nastrój i osłabić motywację.

Nikt nie może być użyteczny dla innych w tych warunkach, nie mówiąc już o sobie. Dlatego musisz pozwolić sobie na odpoczynek. Na przykład weź kilka dni wolnego, aby odzyskać siły i wrócić do swoich myśli. Później codziennie przeznaczaj kilka godzin tylko dla siebie.

Radość z życia to efekt stawiania samego siebie na pierwszym miejscu

Te chwile samotności pomogą Ci poznać swoją tożsamość i potrzeby osobiste. Rób to, co kochasz, Twoja pasja powinna być dla Ciebie Twoim priorytetem.

Aby nauczyć się myśleć o sobie, zawsze pamiętaj o czymś, co Cię pasjonuje. Dlatego nie odkładaj tego czegoś na bok, aby troszczyć się o innych, partnera lub rodzinę, czy też przyjaciół. Skup się na sobie, bo kiedy robisz to, co lubisz, będziesz się inspirować i odzyskasz utraconą energię. Dasz z siebie wszystko, a cała Twoja istota będzie zrównoważona.

Dlatego też jeśli masz jakieś marzenia w zasięgu ręki, skup się na nich. Jeśli masz hobby, nie spychaj go na drugi plan. Zamiast tego licz każdy dzień, robiąc coś, co na zawsze pozostanie z Tobą. Coś, co da Ci poczucie spełnienia.

Życie nie polega tylko na robieniu różnych rzeczy

Ludzie spędzają życie na robieniu różnych rzeczy. Wychodzisz rano z domu do pracy, potem ją kończysz i udajesz się na zakupy. Potem załatwiasz różne sprawy, jesz kolację, planujesz kolejny dzień i kładziesz się spać… A gdzie są te wszystkie dobre emocje i uczucia pośród codziennej dynamiki?

Aby nauczyć się myśleć o sobie samym, musisz wiedzieć jedno: jednym z priorytetów powinno być także odczuwanie przyjemności.

Przygnębienie

Pamiętaj, że działanie i odczuwanie nie wykluczają się wzajemnie. Sekret polega na tym, aby radzić sobie z codziennymi zadaniami w sposób dla Ciebie zadowalający. Jeszcze lepiej będzie, jeśli obowiązki zawodowe są motywujące i pomagają Ci rozwijać się jako osoba, a także osiągać wyznaczone przez siebie cele.

Pamiętaj też, aby spędzać czas z osobami wokół Ciebie. Ale z drugiej strony, jeśli życie z bliskimi, przyjaciółmi, rodziną lub współpracownikami nie satysfakcjonuje Cię i przynosi ci więcej smutku niż przyjemności, inwestujesz tylko we własne nieszczęście.

Zwiększ swoje poczucie własnej wartości i naucz się stawiać siebie samego na pierwszym miejscu

Osobą, która uczy się ustalania priorytetów, gdy jest to potrzebne, to ktoś, kto ma kontakt ze swoim poczuciem własnej wartości. Ponieważ kiedy widzisz siebie w pozytywnym świetle i czujesz się cenny, odważny i posiadający niezbędne zdolności do stawiania czoła wyzwaniom i spełniania marzeń, Twoja rzeczywistość psychiczna zmienia się. A Ty nabierasz poczucia spełnienia.

Poczucie własnej wartości karmi i napędza wszystko. To magia Twojej tożsamości i korzenie sprawiają, że Twoja zdolność do osiągania celów rozkwita. Dlatego to, jak się czujesz, będzie zależeć w dużej mierze od tego, jak pielęgnujesz swoje poczucie własnej wartości.

Bycie bohaterem w historii swojego życia pozwoli Ci iść naprzód z większą uczciwością, dostrajając swoje wartości, zachowania, myśli i słowa, a także swoje pragnienia ze swoimi realiami. W Twoim życiu na pierwszym miejscu powinieneś być tylko Ty!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.