Najlepsze cytaty o miłości w literaturze - poznaj 5 z nich

Literatura jest pokarmem dla ducha. Nie ma nic lepszego niż radowanie się głębokimi słowami, które poruszają nasze serca.
Najlepsze cytaty o miłości w literaturze - poznaj 5 z nich

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2024

Najlepsze cytaty o miłości pozostają w pamięci czytelnika na bardzo długo. W rzeczywistości literatura zawsze była żyzną ziemią do zarzucania iluzji, smutków i rozprawiania o miłości. Miłość i poezja zawsze idą w parze.

Każdy wybór cytatów miłosnych w literaturze jest przypadkowy. W tym artykule zostały wybrane tylko niektóre najlepsze cytaty, ale jest wiele innych, które zasługują na to, aby być częścią tej listy. Nie chcemy być niesprawiedliwi.

“Miłość jest rozkosznym kwiatem, ale trzeba mieć odwagę zerwać go na krawędzi okropnej przepaści.”

-Stendhal-

Wspaniałą rzeczą w tych wszystkich cytatach jest to, że udaje im się uchwycić istotne znaczenia o tym wiecznym i uniwersalnym odczuciu. Najlepsze cytaty o miłości w literaturze tworzą odkrycia, które wyjaśniają uczucie, które ostatecznie zawsze jest niemożliwe do pełnego zrozumienia. Oto niektóre z nich.

1. Najlepsze cytaty o miłości w literaturze Tołstoja

Tołstoj dał nam jeden z największych cytatów o miłości w literaturze. Mówi o esencji miłości. Cytat mówi: “Poznając swoją jedyną żonę, żonę, którą się kocha, lepiej poznaje się wszystkie kobiety, niż gdyby znało się ich tysiące.”

Cytat ten podkreśla, że wiedza o miłości nie jest mierzona liczbą zauroczeń, ale głębokością relacji. W końcu nie odkrywamy prawdziwej miłości w wielu doświadczeniach. Odkrywamy ją poprzez całkowite zanurzenie się w związku.

Kobieta w zimie.

2. Miłość i boskość

Borges napisał ten piękny cytat: “Zakochać się to stworzyć religię, której bóg jest omylny”. I to prawda, są miłości, które stają się religią. Chodzi o to, że wydaje się, iż zbliżamy się do świętości, czcząc naszą ukochaną osobę.

Jednak, jak słusznie zauważa Borges, ten bóg jest omylny. To nie jest istota spoza naszego świata, ale ktoś ludzki. Dlatego, w przeciwieństwie do boga religii, ten rodzaj fałszywego boga może zawieść. Warto podkreślić, że Borges w tym przypadku mówi o zakochaniu się, a nie miłości, która wykracza poza pierwszą fazę związku.

3. Szaleni ludzie lepiej znają miłość

Najlepsze cytaty o miłości w literaturze zostały też napisane przez Jacinto Benavente. Mówi on: “W sprawach miłości szaleni to ci, którzy mają więcej doświadczenia. O miłość nigdy nie pytasz ludzi o zdrowym rozsądku. Zdrowi kochają tak szczerze, jakby gdyby nigdy nie kochali.”

Cytat podkreśla, że myślenie jest przeszkodą w miłości. Jeśli myślisz o tym za dużo, nie można kochać. Obliczenia i logika nie powinny mieć tu miejsca. Dlatego tylko ci, którzy dali się trochę zwariować, wiedzą, o co chodzi w tym uczuciu. Ci, którzy angażują się w logikę, nigdy się nie dowiedzą.

Autor.

4. Niemniej jednak …

Uczucie bycia kochanym przez tego, którego kochasz, jest bez wątpienia jednym z największych źródeł radości w życiu. Miłość zawsze tworzy szczęście. Ale kiedy uczucie jest w pełni odwzajemnione, satysfakcja jest nie do opisania, bardziej niż wspaniała.

Czemu? Victor Hugo mówi tak: “Największe szczęście to pewność, że jesteśmy kochani ze względu na nas samych, albo raczej pomimo nas samych“. Miłość drugiego człowieka jest jak przebaczenie naszych niepowodzeń. Sposób na zrehabilitowanie się.

Zakochana para.

5. Prawdziwa miłość

Ponieważ w tym artykule chodzi o najlepsze cytaty dotyczące miłości w literaturze, musimy włączyć Antonio Gala. Jednym z jego cytatów jest: “Prawdziwa miłość nie jest miłością samego siebie. To ta, która sprawia, że kochanek otwiera się na innych ludzi i życie. Nie nęka, nie izoluje, nie odrzuca, nie prześladuje: tylko akceptuje“.

W tym pięknym cytacie mówi o miłości jako o sile, która daje życie, a nie takiej, która je odbiera. Jest aktywną mocą, która znajduje odzwierciedlenie w szczęściu drugiego. Zabiera ukochaną osobę ze swojej skorupy i umożliwia jej otwieranie się na świat. Przede wszystkim jednak akceptuje ją taką, jaką jest.

Wszystkie najlepsze cytaty o miłości w literaturze są przede wszystkim okazją do refleksji. W taki czy inny sposób, niemożliwe jest opisanie miłości słowami. Jednak wszystkim tym twórcom udaje się poruszyć serca swoimi słowami. Pokazują nam w piękny sposób, że to uczucie jest bezgraniczne a także niesamowite.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.