Mistrz Thich Nhat Hanh i jego nauki

Mistrz Thich Nhat Hanh i jego nauki
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Mistrz Thich Nhat Hanh wierzy w przemianę wewnętrzną. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz jego nauki na ten temat.

Mistrz zen Thich Nhat Hanh ma 92 lata. Jest płodnym pisarzem, poetą i adwokatem przemiany wewnętrznej, którą można osiągnąć poprzez medytację. Ten miły, spokojny i inspirujący mężczyzna jest bardzo aktywnym adwokatem pokoju i praw człowieka.

Jeśli nie przeczytałeś żadnych jego książek, możesz uważać, że to kolejny buddyjski guru. Jednak mistrz Hanh to ktoś o wiele ważniejszy. To odważny mężczyzna, który stanowi uosobienie tradycyjnej mądrości i cnót buddyjskich, ale również wykorzystuje nowoczesne metody psychologiczne Zachodu, aby szerzyć swoje nauki.

“Najcenniejsze, co możemy dać sobie nawzajem, to nasza uwaga. Kiedy uważność otula tych, których kochamy, rozkwitają oni jak kwiaty.”

-Thich Nhat Hanh-

Thich Nhat Hanh uczy mieszkańców świata Zachodu łatwiejszej i bardziej zwięzłej wersji uważności w duchu zen. Wschodnie pojęcia, takie jak mindfulness, czyli uważność, są znane w naszym świecie dzięki temu, że osoby takie jak Hanh przełożyły i dopracowały starożytne nauki, zamieniając je w przystępną i przydatną filozofię dla każdego.

Jednak warto zwrócić uwagę na nie tylko na jego inspirującą pracę, ale również na jego wspaniałe życie. Praktykuje coś, co nazywa zaangażowanym buddyzmem. Poza tym mnich ten brał udział w wojnie wietnamskiej, opiekując się swoimi ludźmi. Oprócz tego zakładał szkoły i pomagał odbudowywać miasta i wioski.

Mnich

Thich Nhat Hanh i jego nauki

Proste przesłania tego niestrudzonego pisarza i krzewiciela filozofii buddyzmu zen dotarły do wielu osób. Jego książka Spokój z każdym oddechem przekazuje założenia, idee i reguły mądrości oraz psychologii.

Oto kilka jego nauk, które z pewnością zainspirują Cię do prowadzenia lepszego życia.

1. Dobroć może zmienić świat

“Źródło miłości jest w nas i możemy pomóc innym uświadomić sobie, że szczęście jest w ich zasięgu. Wystarczy słowo, akcja i myśl, aby zmniejszyć cierpienie innej osoby i dać mu radość.”

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Michigan i Uniwersytet Tohoku potwierdza prawdziwość tego założenia. Zawsze warto mieć obok siebie osoby o pozytywnym nastawieniu do życia, które działają w swoim kręgu kierując się dobrocią. Dobroć może poprawić Twój nastrój, zwiększyć zaufanie oraz usunąć smutek.

Thich Nhat Hanh uważa, że jeśli jesteś dobry dla innych i ich szanujesz, to jesteś w stanie zmienić świat.

2. Świadoma miłość, miłość oparta na wolności

“Musisz kochać w taki sposób, aby osoba, którą kochasz, czuła się wolna.”

-Thich Nhat Hanh-

Darzenie kogoś miłością oznacza obdarzanie go uwagą i pozwalanie mu rozkwitać w najpiękniejszy kwiat. Uwaga, którą zapewniasz swojej ukochanej osobie, musi pomagać jej rosnąć. Twoje uczucia powinny prowadzić ją do wolności.

Mistrz zen tłumaczy to w swoich książkach i wykładach. Najlepsze, co możemy zrobić, to kochać, cenić i szanować wszystko, wykazując się szlachetnością i dobrymi intencjami.

Mnisi buddyjscy

3. Świadomość cierpienia innych

“Nie unikaj kontaktu z cierpieniem. Niech nie opuszcza cię świadomość, jak wiele cierpienia istnieje na świecie. Staraj się docierać do cierpiących na wszelkie możliwe sposoby: poprzez kontakty osobiste, odwiedziny, działania na rzecz innych.”

-Thich Nhat Hanh-

Te słowa odzwierciedlają zaangażowanie mistrza zen w niesienie pomocy osobom, które cierpią. Prosi, aby wykazać się świadomością bólu innych w każdym znaczeniu tego słowa.

Czasami ludzie mogą odczuwać ból, a Ty nawet nie będziesz zdawać sobie z tego sprawy. Ból może być wypisany na ludzkich twarzach, w ich działaniach lub być odczuwany w ich głosie. Bądź tego świadom każdego dnia.

4. Radzenie sobie ze swoimi lękami

“Strach sprawia, że ​​skupiamy się na przeszłości lub martwimy się o przyszłość. Jeśli potrafimy przyznać się do naszego strachu, możemy zdać sobie sprawę, że teraz wszystko jest w porządku. W tym momencie, dzisiaj, nadal żyjemy, a nasze ciała wspaniale działają. Nasze oczy nadal widzą piękno nieba. Nasze uszy nadal słyszą głosy ukochanych osób.”

-Thich Nhat Hanh-

Ten cytat jest bardzo mądry i piękny. Nie mówi jedynie o lękach, ale również o stawianiu im czoła. Thich Nhat Hanh wierzy, że jeśli będziemy źle zarządzać tym uczuciem, to może ono ograniczać nasz życie. Chociaż lęk jest niezbędny do naszego przetrwania, to nie powinien utrudniać życia.

Właśnie dlatego nie ma niczego lepszego niż życie chwilą i zorientowanie się, że żyjesz i że możesz ruszyć dalej dzięki pomocy osób, które kochasz.

Mistrz zen Thich Nhat Hanh

Podsumowując, Thich Nhat Hanh stanowi uosobienie różnych szkół myśli. Chociaż zrozumienie jego nauk może na początku sprawiać trudności, to powinieneś zastosować je w swoim życiu, aby stać się jeszcze lepszą wersją siebie samego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.