Mantry medytacyjne - moc słów i dźwięków

Mantry medytacyjne - moc słów i dźwięków
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2018

Mantry medytacyjne to słowa lub zwroty, które pomagają skoncentrować się podczas medytacji. Ludzie od wieków stosują tego rodzaju formuły językowe. Niemal każda kultura nadała wyjątkową wartość pewnym słowom lub wyrażeniom. W wielu kulturach mantry medytacyjne mają nawet święty sens.

Słowo „mantra” pochodzi z sanskrytu. Składa się z dwóch rdzeni: „man”, co oznacza umysł i „tra”, co oznacza ochronę. Zatem słowo „mantra” oznacza ochronę umysłu.

Ludzie, którzy stosują mantry medytacyjne mówią, że umysł jest jak morze. Czasami jest spokojny, ale czasami porusza się gwałtownie. Szczególnie, gdy coś na niego wpływa, czy to działanie innych, czy też pewnego rodzaju burza.

To właśnie wtedy warto stosować mantry medytacyjne. Pomogą one nam się uspokoić i przywrócić spokój naszemu umysłowi.

„Wierzę, że w każdym z nas istnieje wewnętrzna moc… Łącząc się ze swoją wewnętrzną mocą, zdobywamy większą wolność w każdej dziedzinie życia”.
Louise L. Hay

Tajemnica skrywana przez mantry medytacyjne

Niektóre słowa, wyrażenia i dźwięki sprzyjają głębszemu stanowi odprężenia. Mantry medytacyjne są cennym narzędziem, które przywraca spokój, harmonię i siłę w czasach wielkiego poruszenia.

Nie podejmując się wewnętrznego wysiłku mentalnego, nasz umysł łatwo ulega nadmiernemu podnieceniu. Napełnia się także gwałtownością, udręką i niepokojami. Kiedy powtarzamy mantry medytacyjne, umysł odzyskuje spokojny stan.

Mantry medytacyjne - medytacja na plaży

Mantry medytacyjne mają wiele zalet. Na przykład:

  • Pomagają zmniejszyć poziom napięcia i lęku.
  • Uspokajają umysł, pomagając złagodzić wewnętrzne konflikty i poprawić samokontrolę.
  • Zwiększają siłę woli i siłę, pomagając w osiągnięciu naszych celów.
  • Pomagają uwolnić pozytywne uczucia, takie jak cierpliwość, empatia, szczodrość itp.

Mantry medytacyjne działają w pewien sposób podobnie jak przekazy podprogowe. W rzeczywistości są wiadomościami przeznaczonymi dla naszej podświadomości. Przechodzą przez próg świadomości i wnikają w najgłębsze obszary naszego umysłu.

W ten sposób osiągają swój cel: wprawiają nas w stan pozytywnej świadomości.

Klasyczne mantry medytacyjne

Niektóre mantry medytacyjne mają długą tradycję. Najbardziej znane pochodzą z buddyzmu i kultury hinduskiej. W obu tych kulturach medytacji jest przypisywana głęboka wartość.

Mantry medytacyjne - Budda

Mantry medytacyjne używane od tysięcy lat są następujące:

  • OM. Jest to najbardziej uniwersalna mantra medytacyjna. W rzeczywistości ma reprezentować dźwięk wszechświata. To dźwięk początku, podstawowy dźwięk, w którym zawierają się wszystkie inne dźwięki.
  • OM AH HUM. Kiedy wymawiamy tę mantrę, oczyszczamy miejsce, w którym zamierzamy medytować. Ponadto jej dźwięk pomaga poprawić koncentrację.
  • OM TARE TUTTARE. Ta mantra pomaga skoncentrować naszą wewnętrzną siłę. Używamy jej, aby pozbyć się wewnętrznych przeszkód. Pobudza także odwagę i zaufanie.
  • OM NAMAH SHIVAYA. Jest to mantra pochodząca z kultury hinduskiej. Wypowiadamy ją dla dobrego samopoczucia i szczęścia.
  • OM MANI PADME HUM. Jest to jedna z najpotężniejszych mantr medytacyjnych. Wzywa zasadniczą mądrość, wspólnotę z wszechświatem.

Najważniejszą częścią tych mantr jest ich dźwięk. Buddyści twierdzą, że nie powinniśmy zbytnio zastanawiać się nad ich znaczeniem. Istotą tego wszystkiego są fonemy i ich wpływ na naszą świadomość.

Osobiste mantry medytacyjne

Każdy może stworzyć swoje osobiste mantry medytacyjne. Nie muszą nawet być stosowane podczas medytacji – mogą być po prostu sposobem na uspokojenie i wzmocnienie siebie.

Są tylko słowami i krótkimi frazami, które mają dla nas szczególną moc. Nie jest istotne, czy mają wyraźne znaczenie. Ważne jest to, że pomagają nam poczuć spokój i siłę.

Mantry medytacyjne - kobieta medytuje w górach

Przykładowe osobiste mantry medytacyjne to: „Idź przed siebie”, „Rozwijaj się”, „Wiem, czego chcę””, „Czuję się dobrze”, lub podobne wyrażenia. Najlepiej używać ich przez jakiś czas, a następnie je zmienić. To dlatego, że powtarzanie stopniowo zmniejsza siłę ich wpływu na umysł.

Eksperci w dziedzinie medytacji zalecają, aby unikać w mantrze słowa „nie”. Uważają, że to słowo potrafi nas zablokować. Tak więc powinniśmy formułować nasze wyrażenia jako pozytywne stwierdzenia. Zamiast mówić „Nie boję się”, lepiej powtarzać „Jestem odważny(-a)”.

Pamiętajmy, że wartość mantry polega głównie na jej zdolności do połączenia się z wewnętrzną mocą, którą posiada każdy człowiek.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.