León Felipe i jego najbardziej niezwykłe cytaty - poznaj je!

Cytaty Leóna Felipe mają wyjątkowy urok. W każdym z nich jest nieco magii złożonej z wrażliwości, realizmu i dźwięczności.
León Felipe i jego najbardziej niezwykłe cytaty - poznaj je!
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 30 lipca, 2019

León Felipe to hiszpański poeta, którego cytaty są tak samo zaskakujące i niezwykłe, jak jego życie. Nikt nie przypuszczał, że farmaceuta może w sobie kryć tak głęboką wrażliwość i że będzie potrafił w tak trafny sposób uchwycić w słowach otaczającą go rzeczywistość.

W młodości León Felipe podróżował po kraju, pracując jako komik. Spędził też jakiś czas w więzieniu ponieważ nie był w stanie spłacić swoich długów. Choć jest on uważany za jednego z najlepszych poetów hiszpańskojęzycznych, nie zdobył on jeszcze uznania, na które z pewnością zasługuje. Poznaj kilka najciekawszych cytatów autorstwa Leóna Felipe.

León Felipe i esencja jego poezji

Ten cytat przykuwa uwagę każdego czytelnika, ponieważ jest zarówno wymowny, jak i piękny:

Leon Felipe

“Rozpleć wers, zabierz rym, rytm i sam pomysł. Wyrzuć słowa i jeśli coś jeszcze zostanie, niech właśnie to stanie się poezją .”

Słowa te opisują czym dla Felipe jest poezja. Uważał on, że pisanie wierszy to najbardziej szczery sposób wyrażania ludzkiej wrażliwości.

León Felipe i perspektywa

“Jasności… Gdy moje łzy Cię dosięgną, oczy me przestaną płakać i zaczną widzieć .”

Jest to niezwykła metafora, która pokazuje różnicę pomiędzy smutkiem a jasnością. W tym piękny cytacie oczy są przenośnią perspektywy. Kiedy jesteśmy smutni, nasze oczy widzą tylko ciemność, dlatego ich “przeznaczeniem” jest płacz. Kiedy jednak perspektywa napotyka rozsądek, w miejsce smutku pojawia się zrozumienie i realistyczna ocena sytuacji.

Nie dobiegaj do mety w samotności

Jednym z bardzo wyraźnych elementów w twórczości Leóna Felipe było jego umiłowanie dla ideałów hiszpańskich republikanów. Kiedy zaczęła się wojna domowa, Felipe był w Panamie i postanowił wrócić do ojczyzny, aby wspierać republikanów w walce.

Jego poglądy na temat solidarności ze współtowarzyszami walki doskonale odzwierciedla poniższy cytat:

“Jadę ze ściągniętymi wodzami, w wolnym rytmie, bo nie o to chodzi, żeby dotrzeć wcześniej samemu, lecz by być ze wszystkimi i na czas.

Strach przed głęboką wodą

León Felipe był często porównywany do Walta Whitmana ze względu na dydaktyczny wymiar jego poezji. Obydwaj poeci byli również zgodni co do stwierdzenia, że warunkami dobrego życia są wolność i działanie.

Łódka na wodzie

W jednym z cytatów Felipe powiedział: “Nie bój się tonąć. Skarb, którego szukamy, nie leży na brzegu, lecz na dnie morza.” W słowach tych poeta chce powiedzieć, że nie powinniśmy się obawiać popełniania błędów. Nawet upadek na samo dno może przynieść korzyści w postaci niespodziewanego skarbu.

Obecność i odległość

“Nieważne, że gwiazda jest odległa, a róża połamana. Światłość i aromat pozostały.

W tym cytacie Felipe porusza kilka tematów jednocześnie. Po pierwsze chce zaznaczyć, że obecność nie polega tylko na tym, że fizycznie jesteśmy blisko. Ktoś może być obecny w naszym życiu, jeśli tylko ma na nas wpływ. Fizyczna odległość nie ma tutaj znaczenia.

Poeta odkreśla również, że liczy się moc oddziaływania danej osoby. Nieważna jest sama gwiazda, lecz światło, które nam ona daje. Nie liczy się róża sama w sobie, ale zapach, którym możemy się cieszyć.

Cytaty Leóna Felipe są niezwykłe i skłaniają do licznych refleksji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rius, L. (1968). León Felipe, poeta de barro: biografía (Vol. 15). Colección Málaga.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.