Kształcenie ustawiczne - jakie jest jego znaczenie w psychologii?

Edukacja w psychologii jest niezwykle ważna. Kształcenie ustawiczne pozwala profesjonalistom na stałe rozwijanie kwalifikacji.
Kształcenie ustawiczne - jakie jest jego znaczenie w psychologii?

Ostatnia aktualizacja: 13 lutego, 2023

Wiedza na temat ludzkich zachowań jest tak rozległa i złożona, że specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym muszą stale się kształcić, aby zapewnić pacjentom najlepsze wsparcie. Kontynuowanie edukacji w zakresie psychologii jest dla nich najlepszym sposobem, aby pozostać w czołówce wszelkich nowych metod leczenia. Oznacza to również, że mogą kontynuować kultywowanie, doskonalenie i ćwiczenie umiejętności słuchania podczas sesji terapeutycznych.

Specjalizacja w określonej dziedzinie jest niezbędna we wszystkich dziedzinach wiedzy. Jednak jeśli chodzi o profesjonalistów, którzy dbają o zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi, jest to jeszcze bardziej potrzebne. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje szeroki wybór kursów i dyplomów. Dostępne są zarówno w trybie fizycznym, jak i wirtualnym, co ułatwia dostęp do wiedzy.

Kształcenie ustawiczne – dlaczego kontynuować naukę?

Zarówno wiedza teoretyczna, jak i praktyczna ma fundamentalne znaczenie dla wzmocnienia klinicznych zasobów terapii. Istnieją również ogromne korzyści z możliwości codziennego uczenia się więcej o różnych gałęziach psychologii. Ostatecznie jest to nie tylko decyzja zawodowa, ale także osobista.

Po ukończeniu studiów psychologicznych wyimaginowana bańka uniwersytecka pęka, a nowi profesjonaliści stają w obliczu rzeczywistości, w której mogą znaleźć się w pracy na wielu stanowiskach. Chociaż akademie dokładają wszelkich starań, aby szkolić wysokiej jakości psychologów, jeśli chcesz się specjalizować, musisz kontynuować naukę.

Niedawni absolwenci lub psychologowie, którzy chcą kontynuować swoje szkolenie, muszą wybrać opcję, która najbardziej im odpowiada spośród oferowanej różnorodności. Obejmują one od kursów dyplomowych i kursów psychologii online po specjalizacje, stopnie magisterskie i doktoraty. Decydując się na taką czy inną opcję, warto oprzeć swoją decyzję na własnych pragnieniach i aspiracjach, a także na dostępności czasu i możliwościach finansowych.

Kształcenie ustawiczne w psychologii – możliwości

Zawsze warto wybrać uzupełniający kierunek studiów. Dzięki wiedzy, technikom, doświadczeniom i stopniom oferowanym przez różne kursy i specjalizacje możesz ubiegać się o szeroki zakres pracy dotyczący różnych dziedzin zdrowia psychicznego. Obejmują one między innymi dziedzinę kliniczną, opiekę nad dziećmi, zasoby ludzkie, seksuologię i terapię dla różnych i wrażliwych populacji.

1. Kursy

Kobieta z laptopem. Kurs on-line.

Kursy są jedną z najlepszych opcji dla profesjonalistów, którzy nie mają dużo czasu. Być może chcą skorzystać z jednego prowadzonego przez uznanego współpracownika w pobliżu ich biura. Kursy można realizować zarówno wirtualnie, jak i osobiście. Obejmują one od pojedynczych zajęć do kilku tygodniowych lub miesięcznych sesji. Co ciekawe, niektóre certyfikowane kursy są bezpłatne, więc nie ma barier ekonomicznych.

Do najpopularniejszych kursów z psychologii należą te, które zagłębiają się w pojęcia, takie jak inteligencja emocjonalna, odpowiedzialność afektywna, umiejętności komunikacyjne, kontrola lęku i depresji, terapia ABA (stosowana analiza behawioralna), rozwój osobisty, język ciała, zastraszanie w miejscu pracy i psychologia dziecięca.

2. Specjalizacje

Programy studiów licencjackich z psychologii zapewniają studentom wszechstronne szkolenie. Muszą oni jednak nadal ją kultywować, jeśli chcą mieć bardziej szczegółową wiedzę na temat obszaru, w którym zdecydowali się pracować. Specjalizacje oferują bardziej szczegółową wiedzę teoretyczną na temat różnych gałęzi psychologii i zachowań ludzkich. Zwykle trwają rok.

Ten rodzaj kształcenia ustawicznego jest oferowany wyłącznie przez akredytowane uczelnie i instytucje. Niektóre z najczęściej badanych specjalizacji to te związane z psychologią edukacyjną, psychologią kliniczną, psychologią biologiczną, psychologią poznawczą, psychologią sportu, psychologią sądową i terapią par.

3. Stopnie magisterskie

Nauczyciel psychologii. Kształcenie ustawiczne

Studia magisterskie, trwające dwa lata, zapewniają profesjonalną akredytację świetnej pracy, zapewniając szkolenie teoretyczne zorientowane na zastosowanie wiedzy. Aby ukończyć studia, należy złożyć pracę magisterską.

Najpopularniejsze tytuły magisterskie to psychologia, psychologia kliniczna, psychologia organizacji, psychologia prawna i sądowa, psychopedagogika terapeutyczna, psychologia biznesu i organizacji oraz seksuologia kliniczna.

4. Doktoraty

Wreszcie, po ukończeniu kursów, specjalizacji i stopni magisterskich, można się również zdecydować na doktorat. Jest to najwyższe wykształcenie akademickie, jakie każdy profesjonalista może otrzymać na uniwersytecie. Studia doktoranckie trwają zwykle od trzech do sześciu lat, w zależności od przedmiotu. Aby uzyskać stopień, musisz zaproponować, zbadać i obronić określoną tezę. W tym przypadku musi ona wnieść znaczący wkład w dziedzinę psychologii.

Kontynuacja edukacji psychologicznej wymaga poświęcenia i zaangażowania

Decydując się na nowe wyzwanie edukacyjne, należy podjąć decyzję o rozpoczęciu poświęcania uwagi i czasu niezbędnego do realizacji zajęć. Ponieważ nauka kosztuje mnóstwo środków, czasu i energii, bardzo ważne jest, aby poważnie traktować zajęcia. Ponadto, w miarę możliwości, należy wykazać się nienaganną obecnością.

Jeśli więc jesteś profesjonalistą w dziedzinie psychologii i chcesz poszerzyć swoją wiedzę lub specjalizować się w określonej dziedzinie, czas zacząć szukać uniwersytetów, akademii lub certyfikowanych portali, w których możesz studiować. Upewnij się, że uważnie przyjrzałeś się wszystkim istniejącym opcjom edukacyjnym i mądrze wybrałeś tę właściwą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.