Kontr zależność - czym jest i co powinieneś o niej wiedzieć?

Kontr zależność - czym jest i co powinieneś o niej wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia, 2019

Kontr zależność to nowe słowo opisujące zjawisko, które jest również stosunkowo nowe: afektywne dystansowanie się z powodu strachu. Dla wielu ludzi wzmacnianie więzi z innymi jest normalną rzeczą. W ten sposób społeczeństwo oczekuje od ludzi pielęgnowania więzi rodzinnych i więzi ze swoimi społecznościami.

Ten rodzaj bliskości istnieje w małych miejscowościach. Natomiast w miastach, a szczególnie w większych wydaje się, że kontr zależność to już epidemia. Wielu ludzi nie chce, aby ktokolwiek ingerował w ich życie. W związku z tym mają wiele ulotnych lub okolicznościowych relacji. Kontr zależność ceni życie w samotności.

Czasami życie jest zbyt trudne, aby być samemu, a czasami życie jest zbyt piękne, aby być samemu.

-Elizabeth Gilbert-

Nawet pomimo tego tacy ludzie skarżą się, że czują się samotni. Chociaż wielu z nich chce, aby rzeczy wyglądały inaczej, nie chcą dokonywać niezbędnych zmian. To tak jakby chcieli, aby inni byli wokół nich, ale nie chcą ich obciążać. Nie chcą być zależni, ale także nie chcą płacić ceny za kontr zależność. To prawdziwy paradoks.

Kontr zależność: Charakterystyka

Na przekór tego w co ludzie mogą początkowo uwierzyć, ludzie z problemami związanymi z kontr zależnością nie są samotnikami, odizolowanymi od innych lub z małym kręgiem przyjaciół. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Ich lęk przed intymnością przenosi ich na drugą skrajność. Idą z imprezy na imprezę, spotykają się ze wszystkimi. Są wszędzie.

przyjaciele

Główną cechą jeśli chodzi o kontr zależność jest trudność głębokiego obcowania z drugim człowiekiem. Ponadto istnieją inne rzeczy, które pomagają zidentyfikować osoby z tym problemem:

  • Łatwo nawiązują relacje, ale potem przestają się odzywać i ich nie rozwijają.
  • Tacy ludzie mówią, że czują się uwięzieni jeśli ktoś chce się do nich zbliżyć.
  • Odsuwają się od innych bez wcześniejszego powiadomienia.
  • Ponadto czują współczucie do ludzi potrzebujących lub innych.
  • Są prawie zawsze “zajęci”.
  • Nie proszą o pomoc, nawet jeśli jej potrzebują.

Uciekaj przed cierpieniem

Logika kogoś kto posiada kontr zależność polega na tym, że powinieneś unikać cierpienia za wszelką cenę. Uważają, że wzmocnienie więzi z kimkolwiek wiąże się z dużym ryzykiem. W szczególności obawiają się wrażliwości i możliwości bycia opuszczonym.

W rezultacie chronią się na dwa sposoby. Po pierwsze, tworzą zewnętrzną powłokę, która powstrzymuje ich przed odczuwaniem głębszych emocji. Po drugie, opuszczają drugą osobę zanim to ta druga osoba ich opuści.

samotna kobieta kontr zależność

Ludzie z kontr zależnością rzadko posiadają konflikty z innymi. Konflikty wymagają pewnego stopnia intymności i więzi, czego właśnie unikają. Dla innych osób taka postawa może być bardzo dziwna i niezrozumiała. Mogą zniknąć z dnia na dzień bez podania wyjaśnień.

Są to ludzie, którzy bardziej koncentrują się na sukcesie lub celach niż na związkach. Nie uważają, że posiadanie relacji jest ważne. Czasami wierzą, że są lepsi od innych. Czują, że są zbyt rozwinięci aby inni mogli ich zrozumieć lub że inni po prostu chcą ich w pewien sposób wykorzystać.

Wewnętrzny świat opanowany przez strach

Za ludźmi z kontr zależnością stoi strach znajdujący się we wszystkich zmysłach. Takie zachowanie unikowe jest prawdopodobnie spowodowane przeszłymi doświadczeniami, które nie do końca pokonali. W szczególności są to prawdopodobnie kłótnie i konflikty, których nie rozwiązali lub traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa. Ci ludzie zostali zranieni lub porzuceni, dlatego postanowili przestać czuć, aby nie musieć ponownie odczuwać tego bólu.

Problem polega jednak na tym, że w końcu zaczynają wierzyć w swoje własne kłamstwa. Nie uważają, że mają jakikolwiek problem. W rzeczywistości wierzą w coś wręcz przeciwnego: sądzą, że są lepsi niż wszyscy inni. Jest to mechanizm obronny, na którym polegają aby radzić sobie z własnymi słabościami. Jednocześnie są dość surowi dla samych siebie a także surowo oceniają swoje własne błędy.

samotny mężczyzna

Ludzie z kontr zależnością stresują się, gdy znajdują się w bardzo osobistych lub intymnych sytuacjach. Jeśli kiedykolwiek poczują, że potrzebują innej osoby, doświadczają wstydu i karzą samych siebie. Są także bardzo nieufni wobec innych osób. Ogólnie myślą, że inni ludzie mają ukryte intencje lub cele.

W głębi duszy ci ludzie bardzo cierpią. Czują pustkę i samotność. Jednakże ponieważ są ostrożni, wolą rezygnować z bycia szczęśliwszymi, nawet jeśli mają możliwość budowania pozytywnych relacji z innymi ludźmi. W każdym razie jasne jest, że tacy ludzie potrzebują zrozumienia, przywiązania i być może profesjonalnej pomocy, po to aby mogli wyrwać się ze swojej powłoki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Serrani, D. (2011). Luces y sombras del trastorno Borderline de personalidad. ALCMEON, 16.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.