Kiedy żaden partner Cię nie satysfakcjonuje...

Jeśli nie jesteś w stanie doprowadzić do końca swoich projektów partnerskich, może nadszedł czas na analizę. Może jeszcze nie spotkałeś kogoś, kto pasuje do twoich osobistych planów i celów? A może urodziłeś się w złym czasie? Czy może jest coś, co przeszkadza ci kochać i akceptować drugą osobę taką, jaką jest?
Kiedy żaden partner Cię nie satysfakcjonuje...

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2021

Jeśli żaden partner Cię nie satysfakcjonuje, możliwe, że problem nie tkwi w tych ludziach, z którymi próbujesz, ale nie możesz stworzyć pełnego związku. Istnieje wiele czynników, które sprawiają, że tak się dzieje. W większości przypadków nie chodzi o nic poważnego, ale o sytuacje, które można doskonale przezwyciężyć.

Na początku pamiętaj o pewnej podstawowej rzeczy. Otóż wszystko w życiu, w tym miłość romantyczna, wiąże się z pewnym stopniem niezadowolenia. Jeśli żaden partner Cię nie satysfakcjonuje, należysz do zdecydowanej większości. Klucz tkwi w wyrażeniu „całkowicie”, gdyż rzadko odnosi się ona do ludzkiej rzeczywistości.

Nie jesteś też jedyną osobą, która pragnie, aby świat nie był taki, jaki jest, ale doskonalszy i mniej dwuznaczny. Wszyscy tęsknimy za tą idealną rzeczywistością, w której elementy idealnie pasują do siebie, i zawsze udaje się zachować równowagę. Jest to jednak jedno z wielu niemożliwych życzeń, które należy zrewidować.

Dlaczego żaden partner cię nie satysfakcjonuje? Oto niektóre z powodów, dla których tak się dzieje.

„Ptak chciałby być chmurą; a chmura, ptakiem ”.

-Rabindranath Tagore-

Para

Idealizacja miłości prowadzi do tego, że żaden partner Cię nie satysfakcjonuje

Jeśli żaden partner cię nie satysfakcjonuje, możesz mieć tak wysokie wyobrażenie o miłości, że bardzo trudno jest komuś się do niego dopasować. Kiedy romantyczna miłość jest przeceniana, oczekiwania są zbyt wysokie. W efekcie żaden człowiek nie jest w stanie skutecznie im sprostać.

Każdy związek, każda praca, każda rodzina, każdy przyjaciel itp. pozostawia pewne luki. To powoduje niewygodne sytuacje i nie zawsze odpowiada naszym oczekiwaniom. Ty również nie jesteś idealnym partnerem, nawet jeśli myślisz, że tak jest.

We wszystkich rodzajach relacji ważne jest jednak, aby przy ustalaniu bilansu przeważał pozytyw. I oczekujemy, że ma dobrą przewagę, ale nie oczekujemy braku negatywów.

Chroniczne niezadowolenie

Chroniczne niezadowolenie to bardzo powszechna cecha w dzisiejszym świecie. Ciągle kładzie się nacisk, żeby chcieć więcej, mieć więcej, być więcej. Zamiast cenić to, co się ma, czym się jest i czego się pragnie. Jest to w pewnym sensie pozytywne o tyle, że staje się motorem wzrostu.

Jednak to niezadowolenie ze wszystkiego może stać się również siłą, która prowadzi do stagnacji, blokuje i uniemożliwia postęp. Rodzi się z niepewności lub braku poczucia własnej wartości, czyli z doceniania samego siebie. Nie zdając sobie z tego sprawy, projektujesz swoje niezadowolenie na drugą osobę i dlatego świadomość jej wad uniemożliwia rozwój związku.

Jeśli masz depresję, żaden partner Cię nie satysfakcjonuje

Depresja to stan, który ma wiele twarzy. Nie zawsze pojawia się w typowych przejawach smutku, braku zainteresowania i niskiej energii. Jeśli żaden partner cię nie satysfakcjonuje, może to być spowodowane tym, że twój stan umysłu nie pozwala ci docenić tego, co pozytywne u innych.

Osoba pogrążona w depresji jest wystarczająco ograniczona, by kochać. Jeśli jest to ukryta depresja, objawia się ona niemożnością odczuwania prawdziwego zainteresowania nie tylko drugim człowiekiem, ale prawie wszystkim.

Istnieje też jednak „uśmiechnięta depresja”, w której jest duża ambicja, dużo energii, ale też wielka trudność w cieszeniu się życiem.

Rozwój, który nie nastąpił

Kiedy żaden partner cię nie satysfakcjonuje, możliwe, że w głębi duszy również chcesz przestać się rozwijać. Często nastolatki czują się zarówno samodzielnymi dorosłymi, jak i zagubionymi dziećmi. Jeśli ta faza życia nie zostanie zakończona i dopracowana, czasami powraca w postaci niemożliwych do spełnienia oczekiwań wobec partnera.

Na przykład oczekuje się, że druga osoba „zaopiekuje się” nami. Że da nam bezwarunkową i niesamowitą miłość, tak jak prawdopodobnie robili to matka lub ojciec. Już samo to przyniosłoby prawdziwą satysfakcję.

Ale ponieważ nie jest możliwe, aby druga osoba dokonała tego rodzaju „adopcji”, kończy się to wnioskiem, że nie jest właściwą osobą. I ta sama historia w kółko się powtarza.

Para po kłótni

Ciśnienia zewnętrzne również powodują, że żaden partner Cię nie satysfakcjonuje

Istnieją ponadto środowiska, które stawiają wymagania, którym nikt nie jest w stanie sprostać. Tworzą modele lub ideały związków i naciskają, aby się materializowały. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku rodzin, ale może się również zdarzyć w środowisku pracy, w jakiejś klasie społecznej, grupie etnicznej itp.

W tych warunkach żaden partner cię nie satysfakcjonuje, ponieważ nie pozwala ci wypełnić tego ekstremalnego przykazania, które ci narzucono z zewnątrz. Nie szukasz w swoim partnerze towarzysza czy towarzyszki życia, ale raczej z góry ustalonego „profilu”, który dostosuje się do wymagań.

Jeśli żaden z partnerów cię nie satysfakcjonuje, czas położyć temu kres. Połóż rękę na sercu i zadaj sobie pytanie, co się dzieje. Być może pozbawiasz się bardzo cennych doświadczeń, ponieważ opierasz się na niemożliwych do zrealizowania fantazjach. Albo jesteś uwięziony w osobistym ograniczeniu, którego nie jesteś świadomy…


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rivera, D., Cruz, C., & Muñoz, C. (2011). Satisfacción en las relaciones de pareja en la adultez emergente: el rol del apego, la intimidad y la depresión. Terapia psicológica, 29(1), 77-83.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.