Jakie są autorytarne matki?

Pomimo tego, że autorytaryzm prawie zawsze kojarzy się z postacią ojca, prawda jest taka, że autorytarne matki są również dość powszechne. Jednak w takich przypadkach wpływ emocjonalny może być bardziej szkodliwy i pozostawić na dziecku naprawdę głębokie blizny emocjonalne.
Jakie są autorytarne matki?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Tak jak istnieją autorytarni ojcowie, są też autorytarne matki, które przejawiają surowość emocjonalną. To te kobiety, które opowiadają się za okazjonalnym klapsem, aby doprowadzić swoje dziecko do porządku i które żądają bezsprzecznego posłuszeństwa. Ten rodzaj wychowania i edukacji zawsze niesie ze sobą zarówno krótko-, jak i długoterminowe konsekwencje. Jednak w przypadku, gdy inicjatorem jest kobieta, może to mieć pewne dodatkowe problemy.

Nie sposób przecenić znaczenia stylu wychowawczego w rozwoju dzieci. Matka, która stawia na autorytaryzm, decyduje się odnosić do swojego dziecka jako do przełożonego, komunikować się z nim za pomocą poleceń i zawsze oczekiwać posłuszeństwa. Nic z tego nie jest przypadkowe i ktokolwiek wybiera tę dynamikę, robi to z konkretnych powodów.

Autorytarne matki, które w codziennych kontaktach z dzieckiem posługują się narzucaniem, autorytetem i nietolerancją, mają sztywne i nieugięte umysły. Brak empatii, egzystencjalna frustracja i potrzeba kontrolowania wszystkiego prawie zawsze pokazują poczucie niepewności i niską samoocenę.

kobieta grożąca synowi, symbolizująca autorytarne matki

Autorytarne matki – charakterystyka

Czy naprawdę istnieje różnica między autorytarnymi ojcami a matkami? Czy ten surowy rodzaj edukacji inicjowany przez kobietę ma jakąś szczególną cechę? Na to wygląda. Badania przeprowadzone przez University of California (USA) twierdzą, że kiedy dziecko dorasta w środowisku rządzonym przez autorytarną matkę, doświadcza większej deprywacji emocjonalnej. Co więcej, emocjonalny chłód matki może być o wiele bardziej szkodliwy niż ten, który wywołuje apodyktyczny ojciec.

W wielu przypadkach matki są pierwszymi postaciami przywiązania w życiu dzieci. Kiedy ta więź jest definiowana przez hiperwymagania, chłód i kary, konsekwencje mogą być traumatyczne.

Przyjrzyjmy się profilom osobowości autorytarnych matek i konsekwencjom tego stylu rodzicielskiego.

Hiperzapotrzebowanie, które kryje uczucie frustracji

Autorytarne matki stawiają swoim dzieciom wygórowane wymagania. Wiele z nich będzie podkreślać, że dobrze jest, aby dziecko miało sztywne zasady i że należy od niego wymagać pewnych rzeczy. Oczywiście do pewnego stopnia jest to prawdą, ale istnieje w tym granica.

Po pierwsze, kobiety, które stosują autorytaryzm, często ukrywają swoje sfrustrowane pragnienia. Być może ich życie teraz nie jest tym, do czego dążyły w przeszłości. Może nie udało im się osiągnąć określonego celu lub nie posuwały się naprzód w swojej karierze tak, jak oczekiwały. A może ich związek z partnerem nie jest najlepszy.

Te i inne wymiary często nakreślają poczucie porażki, które kryje się za perfekcjonizmem i hiperwymaganiami edukacyjnymi:

  • Dominująca matka szczegółowo nakreśla, jak powinno wyglądać życie jej dziecka.
  • Dziecku rzadko udaje się osiągnąć tak wysoką poprzeczkę. To sprawia, że od najmłodszych lat doświadczają wielkiego niepokoju i negatywnej samooceny. Bez względu na to, jak bardzo się starają, nigdy nie udaje im się spełnić ideału narzuconego przez ich matki.

Mówienie w imieniu swoich dzieci i podejmowanie za nich decyzji

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim wykazało, że dzieci autorytarnych matek odczuwają ciągłe poczucie wstydu. Jest tak, ponieważ:

  • Ich matki decydują, z kim mogą, a z kim nie mogą się przyjaźnić.
  • Matki mówią w imieniu swoich dzieci i często uciszają je w rozmowie. Decydują, co lubi ich dziecko, a czego nie. Planują i przejmują kontrolę nad wszystkim, z czym dziecko powinno sobie radzić.

Oznacza to, że dziecko rozwija ciągłe poczucie wstydu z powodu braku własnego głosu lub opinii.

Matki autorytarne: manipulacja i żelazna dyscyplina

Autorytarne matki nie pozwalają sobie ani swoim dzieciom popełniać błędów. Dlatego za każdym razem, gdy doświadczają porażki, zawsze szukają kogoś, kogo można winić. Na przykład, jeśli mają zły dzień w pracy, nie wahają się powiedzieć swoim dzieciom, że są odpowiedzialne za to, jak źle się zachowywały lub jakie problemy sprawiają matce.

Do manipulacji dochodzi jeszcze żelazna wola. Każda aktywność jest zaplanowana według zasad, które są tak sztywne, że nie pozostawiają miejsca na zabawę, radość i wolność. Tak więc, biorąc pod uwagę tę poważną dynamikę, u dzieci autorytarnych matek często rozwijają się zaburzenia odżywiania, a nawet samookaleczenia, gdy są nastolatkami.

dziewczynka

Emocje są oznaką słabości

Matki, które bronią klapsów i myślą, że aby edukować, muszą karać i grozić dzieciom, niewiele rozumieją na temat inteligencji emocjonalnej. Emocje z reguły nie mają u nich miejsca i są sankcjonowane. Co więcej, autorytarne matki określają każdą wyrażoną emocję jako cechę słabości.

Dziecko, które płacze, jest wyśmiewane. To, które protestuje, jest upominane, a to, które krzyczy podczas zabawy, dostaje naganę, bo robi z siebie głupka. Są to niewątpliwie doświadczenia, które wielu z nas może znać. Taka rana nadal boli po latach. Autorytarne rodzicielstwo nie kształci jaśniejszych ludzi, daje światu bardziej niepewne i nieszczęśliwe istoty. Warto o tym pamiętać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Coplan, Robert & Hastings, Paul & Séguin, Daniel & Moulton, Caryn. (2002). Authoritative and Authoritarian Mothers’ Parenting Goals, Attributions, and Emotions Across Different Childrearing Contexts. Parenting: Science and Practice. 2. 1-26. 10.1207/S15327922PAR0201_1.
  • Chen X, Liu M, Li B, Cen G, Chen H, Wang L. Maternal authoritative and authoritarian attitudes and mother–child interactions and relationships in urban China. International Journal of Behavioral Development. 2000;24(1):119-126. doi:10.1080/016502500383557

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.