Jak pisać jak Stephen King? Oto kilka wskazówek!

W dzisiejszym artykule dowiesz się jak pisać jak Stephen King!
Jak pisać jak Stephen King? Oto kilka wskazówek!

Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca, 2021

Stephen King to jeden z najważniejszych autorów naszych czasów. Ten amerykański pisarz wie, jak zawładnąć wyobraźnią publiczności. Wiele jego prac ma adaptacje filmowe i telewizyjne.

Z tych i innych powodów wiele osób uważa rady dotyczące stylu pisania Stephena Kinga za niesamowite. Autor udzielił kilku wywiadów, w których doradza początkującym pisarzom, jak odnieść sukces. W tym artykule wymienimy sześć jego najlepszych wskazówek.

Maszyna do pisania, jaką ma Stephen King

„Jeśli chcesz być pisarzem, musisz przede wszystkim robić dwie rzeczy: dużo czytać i dużo pisać.”

– Stephen King –

Najlepsze porady Stephena Kinga dotyczące pisania

1. Pisz dla siebie

Ta wskazówka może wydawać się sprzeczna z intuicją. Według Kinga artysta musi pisać, nawet jeśli publika nie lubi jego prac. Na początku może się wydawać, że nie jest to droga do sławy. Jeśli jednak dobrze to przemyślisz, ma to sens.

Literatura jest zróżnicowana. Istnieją dziesiątki gatunków i stylów oraz wiele różnych historii do opowiedzenia. Zupełnie odmienne książki mogą osiągnąć podobny poziom sławy. Na przykład, co mają ze sobą wspólnego Don Kichot i Harry Potter? Nic! Są to jednak jedne z najpopularniejszych książek na całym świecie.

Dlatego ważne jest, aby lubić to, co piszesz. Jeśli Twoja praca wygląda dobrze i będziesz wytrwały, prędzej czy później znajdziesz swoją grupę docelową.

2. Powieść jest pisana słowo po słowie

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś napisać własną książkę, wiesz, że stawienie czoła tej pustej, białej kartce może być przerażające. Kiedy próbujesz wykonać zadanie, które jest zbyt duże, możesz czuć się onieśmielony ilością rzeczy, które musisz zrobić. Druga podpowiedź autora jest wskazówką, jak to przezwyciężyć.

Czytanie powieści

Stephen King uważa, że najlepszym sposobem na uniknięcie tego strachu jest po prostu zmierzeniem się z kolejnym zadaniem. Nie myśl, że musisz skończyć 600-stronicową książkę. Skoncentruj się na pisaniu kilku słów dziennie. Stopniowo skończysz swoją powieść, bez zbytniego stresu.

3. Dużo czytaj

Dla Kinga najlepszym sposobem na znalezienie własnego stylu jest czytanie wielu rodzajów literatury. Uważa, że jednym z kluczy do zostania dobrym pisarzem jest bycie dobrym czytelnikiem. Jeśli jeszcze nie nauczyłeś się doceniać dobrej książki, King radzi zacząć już teraz.

4. Unikaj rozpraszaczy uwagi

Jak wiesz, rozpraszanie uwagi może uniemożliwić Ci znalezienie kreatywności. Dlatego w obliczu zadania pozbądź się wszystkiego, co mogłoby Cię rozpraszać.

Podczas pisania nie używaj żadnych urządzeń elektronicznych. Poinformuj rodzinę i znajomych, że przez kilka godzin będziesz niedostępny. Unikaj mediów społecznościowych i wszelkiego rodzaju pokus. Gdy zaczniesz pisać, Twoim celem powinno być robienie tego tak długo, jak to tylko możliwe, bez zbędnych przerw.

Zamyślona kobieta

5. Znajdź swój własny styl

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez pisarzy-amatorów jest próba naśladowania swoich idoli. Kiedy zaczynasz coś robić, to normalne, że nie czujesz się z tym komfortowo. Dlatego możesz próbować naśladować ludzi, których podziwiasz.

Chociaż jest to zupełnie normalne, musisz znaleźć własną drogę. Stephen King mówi, że jest to jedna z najważniejszych rzeczy, aby stać się odnoszącym sukcesy pisarzem.

6. Ustal termin

Na koniec musisz wyznaczyć sobie cel i zacząć do niego dążyć. Na przykład napisanie pierwszej książki w ciągu trzech miesięcy.

Trudne, ale osiągalne cele mogą Cię wystarczająco zmotywować, aby zacząć pisać naprawdę. Według Stephena Kinga będziesz w stanie rozwiązać wszystkie problemy, które mogą pojawić się na Twojej drodze.

Czy odkryłeś już coś, co pomaga Ci lepiej pisać?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.